DNB-baas Knot hekelt spilzuchtige regeringen in eurozone
ŠTRBSKÉ PLESO (ANP/BLOOMBERG) - Het ruime begrotingsbeleid van veel eurolanden dwarsboomt de inspanningen van de Europese Centrale Bank om de inflatie omlaag te krijgen. Dat zei Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank en bestuurslid van de Europese Centrale Bank (ECB), in een panelgesprek.
Centrale banken hebben te maken met begrotingsbeleid van overheden dat "volledig uit de pas loopt" met de economische situatie, zei Knot op een bijeenkomst in het Slowaakse Tatra-gebergte. "Er is onwil om te helpen bij het stabiliseren van de economie van de eurozone".
Centrale bankiers, onder wie Knot, zijn vaker kritisch op de financiële steun die overheden huishoudens en bedrijven verleenden vanwege de hoge energieprijzen. Het geld zou te breed over de bevolking zijn uitgedeeld. Die maatregelen kwamen op hetzelfde moment dat de centrale bank met renteverhogingen minder geld de economie in wilde laten vloeien, om zo de inflatie af te remmen.
Rente opgevoerd
Knots collega Boštjan Vasle, gouverneur van de Sloveense centrale bank, beklaagde zich erover dat overheden bijna vier jaar lang met steeds ruimere begrotingen lijken te willen werken. Zijn Slowaakse evenknie, Peter Kažimír, stelde dat ministers van Financiën tegenwoordig vooral geld willen uitgeven. "Ik heb het idee dat we de generatie ministers missen uit de periode van bezuinigingen", zei Kazimir, die zelf tussen 2012 en 2019 verantwoordelijk was voor de Slowaakse financiën.
De ECB heeft het afgelopen anderhalf jaar de rente opgevoerd tot recordhoogte om de inflatie in te dammen. Die hogere leenkosten drukken ook op de economische groei. Bestuurslid Isabel Schnabel zei in een interview met een Kroatische krant niet uit te kunnen sluiten dat de eurozone daardoor in een recessie belandt.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP) - Chipmaker Nvidia heeft de omzet met bijna driekwart weten op te voeren. Het bedrijf is de belangrijkste leverancier voor chips die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ondersteunen en profiteert van de forse investeringen die grote techbedrijven doen. De omzetgroei overtrof de verwachtingen op de financiële markten en laat daarmee zien dat de ontwikkeling van AI in volle vaart doorgaat.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Beleggers toonden zich overwegend optimistisch in de aanloop naar de kwartaalcijfers van chipbedrijf Nvidia na de slotbel. Die resultaten worden gezien als graadmeter voor de investeringen die grote techbedrijven doen in de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize wil de maximale bonussen voor topbestuurders fors verhogen, staat in een voorstel voor de aanstaande aandeelhoudersvergadering. De maximale beloning voor topman Frans Muller in het nieuwe beloningsbeleid kan op 12,5 miljoen euro uitkomen. Dat was bij het oude beleid 8,3 miljoen euro.
4 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM schort vanaf zondag 1 maart de vluchten naar Tel Aviv tot nader order op, meldt de luchtvaartmaatschappij. De luchtvaartmaatschappij zegt om "operationele en commerciële" redenen niet meer naar de Israëlische stad te vliegen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten, geholpen door optimisme over technologiebedrijven. De sterkste stijger in de AEX was informatieleverancier RELX, dat onlangs in waarde daalde door zorgen over de concurrentie van AI-bedrijf Anthropic. Beleggers reageren nu juist enthousiast op het nieuws dat RELX een AI-hulpmiddel van datzelfde Anthropic heeft toegevoegd aan zijn platform voor juridisch onderzoek.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De economische banden tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk na de Brexit zijn woensdag weer een stukje aangehaald. Dat gebeurde door de ondertekening van een overeenkomst over mededingingssamenwerking door Eurocommissaris Teresa Ribera (Mededinging) en de Britse minister Peter Kyle (Handel).
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan zich aan de eerder gesloten handelsdeal met de Europese Unie te houden, verwacht de Europese Commissie. "De VS hebben aangegeven zich te houden aan de huidige overeenkomsten en hun specifieke kenmerken", zei een woordvoerder van het dagelijks EU-bestuur.
8 uur geleden