Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNA-test kan tonen of verlengende kuur zin heeft bij darmkanker

DNA-test kan tonen of verlengende kuur zin heeft bij darmkanker

AMSTERDAM (ANP) - Met een al veelgebruikte DNA-test kan ook worden voorspeld welke patiënten met uitgezaaide darmkanker geen baat zullen hebben bij een op levensverlenging gerichte chemokuur, die met trifluridine/tipiracil (FTD/TPI). Dat is een middel dat tweemaal daags met een tablet wordt toegediend.

Dat zeggen onderzoekers van ziekenhuis Antoni van Leeuwenhoek en het Nederlands Kanker Instituut nu te hebben aangetoond. "De bevindingen kunnen op korte termijn al leiden tot een zorgvuldige selectie van patiënten met tumoren die ongevoelig zijn voor deze chemokuur, zodat hen een onnodige behandeling met vervelende bijwerkingen bespaard blijft", leggen ze uit.

Het gaat om de mensen met een 'KRAS G12 mutatie' in het DNA van de tumor. Bij deze patiënten is één specifieke 'letter' veranderd in de 3 miljard van die codeletters die het tumor-DNA telt. De mutatie komt veel voor bij mensen met darmkanker. Ongeveer een kwart van alle patiënten heeft deze mutatie in het DNA van de tumor.

"De resultaten van onze studie zijn zo sterk dat er in onze ogen aanpassing van de richtlijn gewenst is om te zorgen dat mensen met G12-mutaties deze chemotherapie niet meer krijgen. Je bespaart dan patiënten onnodig leed", zeggen de wetenschappers. Ze hopen dat een dergelijke testmethode in de toekomst ook kan uitwijzen wat het effect zal zijn van andere vormen van chemo.

Meer uit Gezond

Meer dan de helft poliklinieken heeft te lange wachttijd

DEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor medische zorg in Nederland zijn de afgelopen jaren verder opgelopen. Dit blijkt uit de ANP-analyse van data over wachttijden voor medisch-specialistische zorg, bijgehouden door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). Vorig jaar had iets meer dan de helft van de behandelingen in een polikliniek een te lange wachttijd. Volgens landelijke afspraken over de zorg zou dit maximaal vier weken moeten zijn. In 2022 ging het nog om ongeveer 45 procent van de behandelingen.

3 dagen geleden
Aantal mensen met oogletsel door vuurwerk nog verder toegenomen

UTRECHT (ANP) - Door ongelukken met vuurwerk rond de jaarwisseling hebben dit jaar 215 mensen oogletsel opgelopen, het hoogste aantal in twaalf jaar. Het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG) meldt dat op basis van alle registraties van behandelaars. De helft van alle gewonden was 17 jaar of jonger. Voor een op de drie slachtoffers is het letsel blijvend, laat de beroepsvereniging van oogartsen weten.

1 week geleden
GGZ: kabinet raakt kwetsbaren hard, geeft extra druk op zorg

UTRECHT (ANP) - Kwetsbare mensen worden hard geraakt door de plannen van het komende kabinet over sociale zekerheid en langdurige zorg, vreest de Nederlandse ggz. Volgens de branchevereniging kan dat leiden tot extra druk op de geestelijke gezondheidszorg.

1 week geleden
Zorgbezuiniging coalitie leidt niet automatisch tot efficiëntie

DEN HAAG (ANP) - De bezuinigingen op de zorg die het nieuwe kabinet wil doorvoeren, leiden niet automatisch tot meer efficiëntie in het zorgsysteem. Dat melden het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving in hun doorrekening van de plannen van D66, VVD en CDA. In de doorrekening staat dat de bezuinigingen de kwaliteitsverbetering beperken die had plaatsgevonden bij ongewijzigd beleid.

1 week geleden
SER: investeer in werkende mantelzorgers, geef ze betaald verlof

DEN HAAG (ANP) - Het moet makkelijker worden om werk en mantelzorg te combineren. Dat schrijft de Sociaal-Economische Raad (SER) in een advies aan de overheid. De SER ziet daarbij een grote rol voor de overheid weggelegd en pleit voor acht weken betaald mantelzorgverlof.

1 week geleden
Aantal sterfgevallen door drugs in tien jaar verdrievoudigd

UTRECHT (ANP) - De hoeveelheid directe sterfgevallen door drugs is in tien jaar tijd verdrievoudigd. Waren er in 2014 nog 123 sterfgevallen, in 2024 was dat aantal opgelopen naar 378. Dat blijkt uit cijfers van het CBS die in de Nationale Drug Monitor zijn gepubliceerd. Bij veel van de gevallen gaat het om overdosering.

2 weken geleden
Veel minder baby's met RS-virus op ic dankzij inenting

BILTHOVEN (ANP) - Deze herfst en winter zijn er veel minder baby's op de intensive care opgenomen met een besmetting met het RS-virus, ziet het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Van eind september tot begin februari kwamen 43 baby's met RS op de ic terecht, terwijl dat er een jaar geleden in dezelfde periode 178 waren. Dat is een daling van 75 procent, die volgens het RIVM grotendeels is toe te schrijven aan de invoering van de RS-prik.

2 weken geleden