Dit jaar al 491 wolvenaanvallen, nu al veel meer dan in heel 2023
DEN HAAG (ANP) - Dit jaar hebben wolven al veel vaker schapen en andere dieren aangevallen dan in heel 2023. In de eerste negen maanden van 2024 zijn 491 aanvallen op dieren geregistreerd, tegenover 399 in heel vorig jaar. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van gegevens van BIJ12. Deze organisatie handelt voor de provincies wolvenzaken af.
De meeste aanvallen vonden plaats in de noordoostelijke provincies, vooral in Gelderland. Daar heeft de wolf dit jaar al 237 keer toegeslagen, meer dan twee keer zo vaak als in heel 2023.
In Noord-Brabant daalt het aantal wolvenaanvallen. In 2020 sloegen wolven nog zeker vijftig keer toe, vorig jaar waren het er nog maar 22. Dit jaar staat de teller op 12, met nog vijf meldingen waarbij niet bekend is of de aanval door een wolf is gepleegd.
Tegemoetkoming
Veehouders die schade ondervinden van wolvenaanvallen, kunnen een tegemoetkoming ontvangen. Dit jaar hebben de provincies vooralsnog bijna 400.000 euro aan schadevergoedingen uitbetaald aan boeren, bijna evenveel als in heel 2023. Het bedrag voor 2024 kan nog oplopen, omdat bij sommige claims nog niet duidelijk is of de boer recht heeft op een tegemoetkoming.
In bijna alle gevallen hadden de landeigenaren niet genoeg preventieve maatregelen getroffen om schade door wolven te voorkomen, blijkt uit de gegevens van BIJ12. Dat wolven steeds vaker toeslaan, komt doordat er ook steeds meer wolven in Nederland leven. Vijf jaar geleden was er slechts één wolvenroedel, nu zijn dat er elf.
Exacte aantallen onbekend
Het werkelijke aantal aanvallen kan nog hoger liggen. Het doorgeven van een aanval aan BIJ12 is namelijk niet verplicht. Bovendien zijn alleen de aanvallen meegeteld waarbij met zekerheid vaststaat dat de schade door een wolf is veroorzaakt. Van nog zeker 166 gevallen die de afgelopen maanden plaatsvonden, is niet bekend of een wolf de aanvallen heeft uitgevoerd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel 'impactvolle storingen' waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het vrijdag 25,0 graden geworden en daarmee is de eerste officiële zomerse dag van het jaar een feit. Deze zomerse dag, waarop de temperatuur minimaal 25 graden moet aantikken, valt volgens Weeronline een week later dan gebruikelijk.
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - In het Radboudumc in Nijmegen is een patiënt opgenomen met een lage verdenking op ebola. Dat bevestigt zowel een woordvoerder van het RIVM als van het ziekenhuis aan het ANP. De patiënt ligt op een speciaal ingerichte afdeling voor ernstige infectieziekten zoals ebola.
2 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De persoon bij wie recent het hantavirus is vastgesteld, zat in Nederland in thuisquarantaine. Uit voorzorg is diegene opgenomen in het ziekenhuis, meldt het RIVM. Het bemanningslid had nauw contact met zieke mensen met het andesvirus aan boord van het cruiseschip Hondius.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Op het grasveld voor het aanmeldcentrum in Ter Apel zijn vier tenten van het Rode Kruis neergezet. De tenten zijn bedoeld als beschutting tegen de zon, niet om in te slapen, liet een woordvoerder eerder al weten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een spoorblokkade die Extinction Rebellion (XR) wil uitvoeren bij Utrecht Centraal op zaterdag wordt niet toegestaan. Dat heeft de driehoek van Utrecht (politie, justitie en burgemeester) vrijdag laten weten. XR zegt in een reactie de actie, gericht tegen Israël, zaterdag desondanks door te willen zetten.
3 uur geledenLONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft melding gemaakt van "nog een geval" van het hantavirus in Nederland. Het gaat om een bemanningslid van het cruiseschip Hondius, waar het virus uitbrak, dat vanuit Tenerife is gerepatrieerd en geïsoleerd is voor behandeling.
4 uur geleden