Dit jaar al 491 wolvenaanvallen, nu al veel meer dan in heel 2023
DEN HAAG (ANP) - Dit jaar hebben wolven al veel vaker schapen en andere dieren aangevallen dan in heel 2023. In de eerste negen maanden van 2024 zijn 491 aanvallen op dieren geregistreerd, tegenover 399 in heel vorig jaar. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van gegevens van BIJ12. Deze organisatie handelt voor de provincies wolvenzaken af.
De meeste aanvallen vonden plaats in de noordoostelijke provincies, vooral in Gelderland. Daar heeft de wolf dit jaar al 237 keer toegeslagen, meer dan twee keer zo vaak als in heel 2023.
In Noord-Brabant daalt het aantal wolvenaanvallen. In 2020 sloegen wolven nog zeker vijftig keer toe, vorig jaar waren het er nog maar 22. Dit jaar staat de teller op 12, met nog vijf meldingen waarbij niet bekend is of de aanval door een wolf is gepleegd.
Tegemoetkoming
Veehouders die schade ondervinden van wolvenaanvallen, kunnen een tegemoetkoming ontvangen. Dit jaar hebben de provincies vooralsnog bijna 400.000 euro aan schadevergoedingen uitbetaald aan boeren, bijna evenveel als in heel 2023. Het bedrag voor 2024 kan nog oplopen, omdat bij sommige claims nog niet duidelijk is of de boer recht heeft op een tegemoetkoming.
In bijna alle gevallen hadden de landeigenaren niet genoeg preventieve maatregelen getroffen om schade door wolven te voorkomen, blijkt uit de gegevens van BIJ12. Dat wolven steeds vaker toeslaan, komt doordat er ook steeds meer wolven in Nederland leven. Vijf jaar geleden was er slechts één wolvenroedel, nu zijn dat er elf.
Exacte aantallen onbekend
Het werkelijke aantal aanvallen kan nog hoger liggen. Het doorgeven van een aanval aan BIJ12 is namelijk niet verplicht. Bovendien zijn alleen de aanvallen meegeteld waarbij met zekerheid vaststaat dat de schade door een wolf is veroorzaakt. Van nog zeker 166 gevallen die de afgelopen maanden plaatsvonden, is niet bekend of een wolf de aanvallen heeft uitgevoerd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Tien gemeenten hebben een privacyboete gekregen van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP), omdat ze in het geheim onderzoek hebben gedaan naar islamitische inwoners. Het gaat om Eindhoven, Tilburg, Zoetermeer, Delft, Ede, Haarlemmermeer, Hilversum, Veenendaal, Huizen en Gooise Meren. Ze moeten allemaal 25.000 euro betalen, bij elkaar dus 250.000 euro.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Mark Boumans van Doetinchem is gekozen tot de beste lokale bestuurder van 2025. Bestuurders en politici die hem nomineerden, omschreven hem als "communicatief sterk en daadkrachtig", meldt vakblad Binnenlands Bestuur dat de verkiezing voor de zeventiende keer organiseerde.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) zegt niet te kunnen optreden "op basis van bevindingen van het AD" over asbest in speelzand voor kinderen, laat de toezichthouder woensdag weten. De krant meldde eerder woensdag dat meerdere soorten speelzand die in Nederland te koop waren, besmet zijn met "de kankerverwekkende vezels".
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Bij Sotheby's in New York is woensdag een krijttekening van Rembrandt voor 15 miljoen dollar (12,7 miljoen euro) geveild. Het is de schets 'Rustende jonge leeuw', die Rembrandt maakte tussen 1638 en 1642. De tekening stond in de veilingcatalogus voor tussen de 15 en 20 miljoen dollar (13 en 17 miljoen euro).
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koningin Máxima is woensdag bij de landmacht een opleiding tot reservist begonnen "omdat onze veiligheid niet meer vanzelfsprekend is", aldus de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Als ze klaar is met haar opleiding, krijgt ze de rang van luitenant-kolonel.
13 uur geledenDELFT (ANP) - Delft biedt alsnog excuses aan voor het onderzoek dat de gemeente liet uitvoeren naar de Delftse islamitische gemeenschap, waaronder het bestuur en de bezoekers van de Al-Ansaar-moskee. "Ik ben mij bewust van de impact en de pijn die dit onderzoek heeft veroorzaakt. Namens de gemeente Delft wil ik daarvoor mijn oprechte spijt betuigen", schrijft burgemeester Alexander Pechtold in een verklaring op de website van de gemeente.
15 uur geledenALMELO (ANP) - Een medewerkster van een zorginstelling in Wierden (Overijssel) blijft negentig dagen langer in de cel. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank Overijssel bepaald. De vrouw zou drie bewoners van een instelling opzettelijk insuline hebben gegeven, zonder medische noodzaak. Hierdoor zouden bloedsuikerwaarden bij hen mogelijk zijn gedaald naar (levens)gevaarlijke waarden, meldde het Openbaar Ministerie eerder.
16 uur geleden