Diplomatieke aanvaring bij bezoek Franse minister aan Jeruzalem
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Franse minister van Buitenlandse Zaken heeft een werkbezoek in Jeruzalem afgeblazen vanwege Israëlisch politieoptreden. Jean-Noël Barrot zou een bezoek brengen aan een kerkcomplex in de stad dat Frankrijk beheert. Maar hij zei daarvan af te zien, omdat gewapende Israëlische agenten het terrein betreden hadden en Franse agenten hadden opgepakt. Barrot noemt het voorval "onaanvaardbaar".
"Ik zal geen bezoek brengen aan het Éléonadomein omdat de Israëlische veiligheidsdiensten zijn binnengevallen met wapens, zonder Franse goedkeuring vooraf, zonder toe te zeggen om vandaag te vertrekken", aldus de minister. Frankrijk zegt dat het eeuwenoude complex op de Olijfberg onder Franse controle staat, al leidde dat al vaker tot botsingen met de Israëlische autoriteiten.
Minister Barrot zegt dat "de aanval" waarschijnlijk de banden tussen Frankrijk en Israël zal schaden. De Israëlische ambassadeur in Parijs wordt ontboden, zegt het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken.
Incident met Macron
In 2020 was op het complex ook duw- en trekwerk tussen Fransen en Israëliërs, toen terwijl president Emmanuel Macron naar binnen probeerde te gaan. Hij sprak de Israëlische agenten in het Engels bestraffend toe. "Het staat me niet aan wat u hier vlak voor mij doet. Eruit", zei Macron op luide toon, om vervolgens tussen de massa door te lopen.
Het incident met Macron deed weer denken aan een voorval met de toenmalige Franse president Jacques Chirac in 1996. Palestijnen, journalisten en medewerkers van de president werden heen en weer getrokken door de Israëlische diensten. "Wat wilt u? Dat ik weer in het vliegtuig stap en terugkeer naar Frankrijk? Is dat wat u wilt? Laat ze dan los, laat ze los."
Meer uit Buitenland
SAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
33 minuten geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
4 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
5 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
5 uur geleden