Dijkhoff vindt kritiek coalitie op spoedwet corona te voorbarig
DEN HAAG (ANP) - Het is nog te vroeg voor kritiek op de corona-spoedwet, die het kabinet voor 1 juli wil invoeren. Dat zegt VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff na kanttekeningen van de ChristenUnie en D66. Het voorstel ligt nu bij de Raad van State, die er binnenkort advies over geeft.
"Ik wil eerst zien wat voor wet er uiteindelijk ligt", zegt Dijkhoff. Wel kon hij zeggen dat er geen "maatregelen worden genomen die er nu al niet zijn". De spoedwet moet als wettelijke basis dienen voor de noodverordeningen die nu gelden.
Dijkhoff ziet graag dat deze wet de rol van het parlement verduidelijkt. Daarover maakten eerder diverse hoogleraren staatsrechtkunde zich zorgen. Volgens hen was er te weinig democratische controle vanuit de Tweede Kamer op de noodverordeningen. "Dat is het hele idee van deze wet, dat je dat beter onderbouwt en rechtsstatelijk vastlegt", aldus Dijkhoff.
Grondrechten
Afgelopen zaterdag zei partijleider Gert-Jan Segers (ChristenUnie) dat het wetsvoorstel volgens hem "echt verbetering behoeft". Ook D66 is kritisch en dat geldt eveneens voor de oppositie. Volgens D66-fractieleider Rob Jetten is de looptijd van de spoedwet te lang. De genomen maatregelen zouden een jaar kunnen gelden. Ook zou de regel van 1,5 meter afstand wettelijk worden vastgelegd.
"Het wetsvoorstel moet sowieso op een aantal punten worden aangepast", vindt Jetten. "Dan denk ik aan de toepassing van apps, het verzamelen van telecomdata en de mate waarin de Tweede Kamer haar controlerende taak kan uitvoeren."
Staatsrechtdeskundigen zeiden vorige week dat de spoedwet inbreuk zou maken op de grondrechten van Nederlanders. Volgens de Nationale ombudsman laat het voorstel te onduidelijk waarmee burgers geconfronteerd worden. Ook zou de lokale politiek te weinig manieren hebben om bij te kunnen sturen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
2 dagen geleden