Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Dijkhoff vindt kritiek coalitie op spoedwet corona te voorbarig

Dijkhoff vindt kritiek coalitie op spoedwet corona te voorbarig

DEN HAAG (ANP) - Het is nog te vroeg voor kritiek op de corona-spoedwet, die het kabinet voor 1 juli wil invoeren. Dat zegt VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff na kanttekeningen van de ChristenUnie en D66. Het voorstel ligt nu bij de Raad van State, die er binnenkort advies over geeft.

"Ik wil eerst zien wat voor wet er uiteindelijk ligt", zegt Dijkhoff. Wel kon hij zeggen dat er geen "maatregelen worden genomen die er nu al niet zijn". De spoedwet moet als wettelijke basis dienen voor de noodverordeningen die nu gelden.

Dijkhoff ziet graag dat deze wet de rol van het parlement verduidelijkt. Daarover maakten eerder diverse hoogleraren staatsrechtkunde zich zorgen. Volgens hen was er te weinig democratische controle vanuit de Tweede Kamer op de noodverordeningen. "Dat is het hele idee van deze wet, dat je dat beter onderbouwt en rechtsstatelijk vastlegt", aldus Dijkhoff.

Grondrechten

Afgelopen zaterdag zei partijleider Gert-Jan Segers (ChristenUnie) dat het wetsvoorstel volgens hem "echt verbetering behoeft". Ook D66 is kritisch en dat geldt eveneens voor de oppositie. Volgens D66-fractieleider Rob Jetten is de looptijd van de spoedwet te lang. De genomen maatregelen zouden een jaar kunnen gelden. Ook zou de regel van 1,5 meter afstand wettelijk worden vastgelegd.

"Het wetsvoorstel moet sowieso op een aantal punten worden aangepast", vindt Jetten. "Dan denk ik aan de toepassing van apps, het verzamelen van telecomdata en de mate waarin de Tweede Kamer haar controlerende taak kan uitvoeren."

Staatsrechtdeskundigen zeiden vorige week dat de spoedwet inbreuk zou maken op de grondrechten van Nederlanders. Volgens de Nationale ombudsman laat het voorstel te onduidelijk waarmee burgers geconfronteerd worden. Ook zou de lokale politiek te weinig manieren hebben om bij te kunnen sturen.

Meer uit Politiek

Bart van den Brink wordt minister van Asiel en Migratie

DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.

2 uur geleden
Palmen: toeslagenjongeren met schulden weten hulp niet te vinden

DEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.

3 uur geleden
Partijloze staatssecretaris Palmen vroeg om rugdekking in kabinet

DEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".

3 uur geleden
Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs namens D66

DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.

5 uur geleden
VVD draagt bekende namen aan voor kabinetsposten

DEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.

6 uur geleden
Yeşilgöz wordt minister van Defensie en vicepremier

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.

6 uur geleden
Van der Plas 'rotgeschrokken' omdat D66 landbouwminister levert

DEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."

7 uur geleden