Diensten: verdachten planden zelfmoordaanslag bij concert Swift
WENEN (ANP/DPA/RTR/AFP) - De Oostenrijkse autoriteiten hebben naar eigen zeggen een mogelijke zelfmoordaanslag voorkomen bij een concert van Taylor Swift in Wenen. De hoofdverdachte had vergaande plannen om met steekwapens en explosieven grote aantallen slachtoffers te maken buiten het stadion waar zij zou optreden. De twee hoofdverdachten hebben bekend. Er is een derde verdachte ondervraagd, maar verder wordt niemand gezocht.
De hoofdverdachte is een 19-jarige man met Noord-Macedonische roots. Hij had eind juli zijn baan opgezegd en aangekondigd dat hij grootse plannen had, zei Franz Ruf van de Oostenrijkse politie. Volgens Omar Haijawi-Pirchner, een andere hoge Oostenrijkse veiligheidsfunctionaris, heeft hij bekend dat hij van plan was "vandaag of morgen een groot aantal mensen te doden". Hij zou lid geweest zijn van een bekend islamistisch netwerk en had online uitgezocht hoe hij een bom moest maken. Ruf zegt dat in zijn woning materialen zijn gevonden waarmee een bom gemaakt kon worden.
De tweede verdachte, een jongen van 17, had het net uitgemaakt met zijn vriendin, meldde politiechef Ruf. Beide verdachten waren volgens hem bereid om bij de aanslag te sterven. De derde verdachte is 15 jaar en stond ook in contact met de verdachte van 19.
Afgelast
Volgens de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken Gerhard Karner kwamen de aanslagplannen aan het licht dankzij informatie van buitenlandse inlichtingendiensten. Dat was volgens hem noodzakelijk omdat de Oostenrijkse diensten te weinig bevoegdheden hebben om berichtendiensten op telefoons uit te lezen. Een ingewijde zegt tegen het Amerikaanse NBC News dat vanuit de Amerikaanse inlichtingengemeenschap is gewaarschuwd voor een mogelijke terreuraanslag.
Drie concerten van Taylor Swift werden uit voorzorg afgelast. De Oostenrijkse autoriteiten hadden daar naar eigen zeggen niet op aangedrongen, maar begrijpen het wel. De terreurdreiging is nog altijd op het een na hoogste niveau. "De situatie was ernstig, de situatie is ernstig."
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
4 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump houdt vast aan zijn maritieme blokkade van Iran. Dat meldt hij op sociale media nadat Iran had aangekondigd dat commerciële schepen weer door de Straat van Hormuz kunnen varen. Trump schrijft dat de Amerikaanse blokkade "volledig van kracht blijft" tot de "transactie" met Iran voor "100 procent" is voltooid.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgetogen gereageerd op de aankondiging van Iran over het openen van de Straat van Hormuz. Hij deed dat in een bericht op zijn platform Truth Social.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran opent volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gedurende het bestand de Straat van Hormuz voor alle commerciële scheepvaart. Iran had de straat afgesloten voor schepen van vijandelijke staten.
5 uur geleden