Diensten: verdachten planden zelfmoordaanslag bij concert Swift
WENEN (ANP/DPA/RTR/AFP) - De Oostenrijkse autoriteiten hebben naar eigen zeggen een mogelijke zelfmoordaanslag voorkomen bij een concert van Taylor Swift in Wenen. De hoofdverdachte had vergaande plannen om met steekwapens en explosieven grote aantallen slachtoffers te maken buiten het stadion waar zij zou optreden. De twee hoofdverdachten hebben bekend. Er is een derde verdachte ondervraagd, maar verder wordt niemand gezocht.
De hoofdverdachte is een 19-jarige man met Noord-Macedonische roots. Hij had eind juli zijn baan opgezegd en aangekondigd dat hij grootse plannen had, zei Franz Ruf van de Oostenrijkse politie. Volgens Omar Haijawi-Pirchner, een andere hoge Oostenrijkse veiligheidsfunctionaris, heeft hij bekend dat hij van plan was "vandaag of morgen een groot aantal mensen te doden". Hij zou lid geweest zijn van een bekend islamistisch netwerk en had online uitgezocht hoe hij een bom moest maken. Ruf zegt dat in zijn woning materialen zijn gevonden waarmee een bom gemaakt kon worden.
De tweede verdachte, een jongen van 17, had het net uitgemaakt met zijn vriendin, meldde politiechef Ruf. Beide verdachten waren volgens hem bereid om bij de aanslag te sterven. De derde verdachte is 15 jaar en stond ook in contact met de verdachte van 19.
Afgelast
Volgens de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken Gerhard Karner kwamen de aanslagplannen aan het licht dankzij informatie van buitenlandse inlichtingendiensten. Dat was volgens hem noodzakelijk omdat de Oostenrijkse diensten te weinig bevoegdheden hebben om berichtendiensten op telefoons uit te lezen. Een ingewijde zegt tegen het Amerikaanse NBC News dat vanuit de Amerikaanse inlichtingengemeenschap is gewaarschuwd voor een mogelijke terreuraanslag.
Drie concerten van Taylor Swift werden uit voorzorg afgelast. De Oostenrijkse autoriteiten hadden daar naar eigen zeggen niet op aangedrongen, maar begrijpen het wel. De terreurdreiging is nog altijd op het een na hoogste niveau. "De situatie was ernstig, de situatie is ernstig."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De man die ervan wordt verdacht woensdag twee Joodse mensen te hebben neergestoken in Londen is aangeklaagd voor pogingen tot moord. De politie zei eerder al de steekpartij officieel te hebben aangemerkt als een terroristisch incident.
1 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De gezamenlijke strijdmacht van Niger, Burkina Faso en Mali heeft luchtaanvallen uitgevoerd op rebellenposities in het noorden van Mali. Dat meldt de Nigerese regering na aanvallen van anti-jihadisten en Toeareg-rebellen op Malinese militairen.
2 uur geledenHUNTSVILLE (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is James Broadnax geëxecuteerd voor de dood van twee mannen bij een roofoverval in 2008. De 37-jarige man kreeg een dodelijke injectie in de gevangenis van Huntsville.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten steunen Israël na het onderscheppen van een vloot met hulpgoederen voor Gaza. Washington waarschuwt bondgenoten geen steun te geven aan wat het een "betekenisloze politieke stunt" noemt.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een mogelijk zelfmoordbriefje van zedendelinquent Jeffrey Epstein ligt al bijna zeven jaar in een rechtbank in New York, buiten het zicht van onderzoekers. Dat schrijft de krant The New York Times, die de rechter heeft gevraagd het document vrij te geven.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft in de Senaat afstand genomen van een naderende deadline voor de oorlog in het Midden-Oosten. In de wet staat dat de president vijandelijkheden na zestig dagen alleen mag voortzetten met toestemming van het Congres, maar volgens Hegseth moet de periode waarin een bestand geldt daarin niet worden meegenomen.
11 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op het Libanese dorp Zebdine zijn zes mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Volgens het ministerie komt het totaal aantal doden dat donderdag viel door Israëlisch vuur daarmee op vijftien.
11 uur geleden