Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Diensten: verdachten planden zelfmoordaanslag bij concert Swift

Diensten: verdachten planden zelfmoordaanslag bij concert Swift

WENEN (ANP/DPA/RTR/AFP) - De Oostenrijkse autoriteiten hebben naar eigen zeggen een mogelijke zelfmoordaanslag voorkomen bij een concert van Taylor Swift in Wenen. De hoofdverdachte had vergaande plannen om met steekwapens en explosieven grote aantallen slachtoffers te maken buiten het stadion waar zij zou optreden. De twee hoofdverdachten hebben bekend. Er is een derde verdachte ondervraagd, maar verder wordt niemand gezocht.

De hoofdverdachte is een 19-jarige man met Noord-Macedonische roots. Hij had eind juli zijn baan opgezegd en aangekondigd dat hij grootse plannen had, zei Franz Ruf van de Oostenrijkse politie. Volgens Omar Haijawi-Pirchner, een andere hoge Oostenrijkse veiligheidsfunctionaris, heeft hij bekend dat hij van plan was "vandaag of morgen een groot aantal mensen te doden". Hij zou lid geweest zijn van een bekend islamistisch netwerk en had online uitgezocht hoe hij een bom moest maken. Ruf zegt dat in zijn woning materialen zijn gevonden waarmee een bom gemaakt kon worden.

De tweede verdachte, een jongen van 17, had het net uitgemaakt met zijn vriendin, meldde politiechef Ruf. Beide verdachten waren volgens hem bereid om bij de aanslag te sterven. De derde verdachte is 15 jaar en stond ook in contact met de verdachte van 19.

Afgelast

Volgens de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken Gerhard Karner kwamen de aanslagplannen aan het licht dankzij informatie van buitenlandse inlichtingendiensten. Dat was volgens hem noodzakelijk omdat de Oostenrijkse diensten te weinig bevoegdheden hebben om berichtendiensten op telefoons uit te lezen. Een ingewijde zegt tegen het Amerikaanse NBC News dat vanuit de Amerikaanse inlichtingengemeenschap is gewaarschuwd voor een mogelijke terreuraanslag.

Drie concerten van Taylor Swift werden uit voorzorg afgelast. De Oostenrijkse autoriteiten hadden daar naar eigen zeggen niet op aangedrongen, maar begrijpen het wel. De terreurdreiging is nog altijd op het een na hoogste niveau. "De situatie was ernstig, de situatie is ernstig."

Meer uit Buitenland

VS-ambassadeur: relatie met EU wordt beter na handelsdeal

BRUSSEL (ANP) - De relatie tussen de VS en de EU wordt beter als de handelsovereenkomst tussen beide blokken eindelijk door de EU wordt bekrachtigd, zei de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder. Ook een overeenkomst over zeldzame aardmetalen "zal aantonen dat er echte eenheid bestaat tussen de VS en de EU", zei hij woensdag in het Europees Parlement.

16 minuten geleden
Media: agenten betrokken bij schietpartij Alex Pretti op verlof

MINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De Amerikaanse federale agenten die zaterdag betrokken waren bij de schietpartij in Minneapolis, zijn op verlof gestuurd, melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times. De Amerikaan Alex Pretti kwam bij dat vuurwapenincident om het leven.

21 minuten geleden
Storm Kristin eist levens in Portugal

LISSABON (ANP/AFP) - In Portugal heeft storm Kristin in de nacht van dinsdag op woensdag aan minstens vier mensen het leven gekost, meldden autoriteiten woensdag. De storm zorgde daarnaast voor stroomuitval in meer dan 850.000 huishoudens en veroorzaakte veel schade aan wegen en spoorlijnen.

23 minuten geleden
Ook Zwitserland wil herbewapenen en dat betalen uit hogere btw

BERN (ANP) - Net als de NAVO-landen die het omringen, gaat ook Zwitserland zich herbewapenen. Het Alpenland betaalt dat uit een verhoging van de btw.

1 uur geleden
Buitenlandminister VS: we komen er wel uit, in de NAVO

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen kunnen de Groenland-ruzie uiteindelijk wel achter zich laten, meent de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ook al klinkt het in Europa dat het vertrouwen in de VS is geschaad en haasten Europese landen zich om zich voor te bereiden op een toekomst zonder de grote beschermheer.

1 uur geleden
Rubio over Venezuela: eerst stabiliteit, dan democratie

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen in Venezuela ook politieke hervormingen zien. Dat maakte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio duidelijk in de Senaat, waar hij een toelichting gaf op de Amerikaanse plannen voor Venezuela na de gevangenneming van president Nicolás Maduro.

2 uur geleden
Burgemeester Boedapest aangeklaagd voor organiseren pridemars

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van Boedapest is aangeklaagd voor het mede-organiseren van een pridemars afgelopen juni. Het evenement in de Hongaarse hoofdstad trok ondanks een politieverbod veel deelnemers, onder wie buitenlandse politici zoals de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema.

3 uur geleden