Deskundigen schrikken van nieuwe richtlijn klimaatinstituut
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - 's Werelds belangrijkste beoordelaar van de klimaatdoelstellingen van bedrijven vindt het goed als ondernemingen compensatie met zogeheten carbon credits gebruiken om hun volledige CO2-uitstoot terug te dringen. Het door de Verenigde Naties gesteunde Science Based Target initiative (SBTi) maakt met die mededeling een ommezwaai en verschillende experts reageren geschokt.
Eerder probeerde het toonaangevende instituut het gebruik van deze vorm van CO2-compensatie nog te beperken. Er is namelijk veel kritiek op de markt voor carbon credits. Bedrijven brengen hun CO2-uitstoot en de emissies in hun leveringsketen dan niet echt terug, maar compenseren de uitstoot door verhandelbare credits te kopen.
SBTi, dat bedrijven helpt bij het maken van plannen om te voldoen aan het Klimaatakkoord van Parijs, zegt dat de herziene richtlijnen het resultaat zijn van uitgebreid onderzoek in de afgelopen maanden. De organisatie belooft daarbij nog te werken aan "specifieke vangrails en drempels" om een correct gebruik van de credits te garanderen.
Niettemin lijken sommige deskundigen overrompeld. Doreen Stabinsky, een Amerikaanse hoogleraar milieupolitiek, zet vraagtekens bij de wetenschap die aan deze stap ten grondslag ligt. Klimaatdenktank Carbon Market Watch laat weten dat het de stap "sterk veroordeelt" en een analist bij marktvorser Veyt waarschuwt voor een "hoog risico op greenwashing" als gevolg van het besluit. Bedrijven zouden zich daardoor milieuvriendelijker kunnen voordoen dan ze in werkelijkheid zijn.
Meer uit Financieel
HILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) schort zijn plannen voor een beursgang in de Verenigde Staten op. Volgens het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles is er momenteel te veel onzekerheid op de markt. Dat zorgt volgens de onderneming, met hoofdkantoor in Hilversum, voor een aanzienlijke verstoring in de eigen waardering.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe flinke toename van de olieprijzen door de oorlog in Iran drukte donderdag het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. De belangrijkste beursgraadmeters in Europa gingen eveneens met verliezen de handel uit. Olie- en gasconcern Shell zag zijn beurswaarde wel toenemen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft Nederlandse schepen gewaarschuwd om de regio van Iran te mijden. Een woordvoerder van de kustwacht meldt dat een bericht met die strekking namens het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat is doorgegeven aan Nederlandse reders. Meerdere updates zijn verstuurd, waarvan de precieze inhoud geheim is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse auto- en motorbranche daalde vorig jaar met 2,6 procent. De grootste afnames waren in de zwaardere bedrijfsautobranche en voor importeurs. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemers in de sector zijn desondanks voor het eerst in ruim vier jaar positief gestemd over de vooruitzichten voor het eerste kwartaal dit jaar.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - In de Perzische Golf zitten ongeveer 15.000 cruisepassagiers en 20.000 zeevarenden vast als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de Verenigde Naties donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI). Ook de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel hoger uit dan voorzien.
3 uur geledenASSEN (ANP) - Als de overheid besluit om weer aardgas te winnen uit de grond onder Groningen staat gasbedrijf NAM niet te springen om mee te doen. Het bedrijf, dat de gasvelden jarenlang exploiteerde, ziet bij een hervatting van de gaswinning geen rol voor zichzelf "als operator van deze faciliteiten". De maatschappij vindt dat de Staat dit zelf moet doen.
4 uur geleden