Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Denktank: Chinese elektrische automakers kregen 231 miljard steun

Denktank: Chinese elektrische automakers kregen 231 miljard steun

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese fabrikanten van elektrische auto's hebben in de afgelopen vijftien jaar minstens 231 miljard dollar (zo'n 216 miljard euro) aan overheidssubsidies gekregen. Iets meer dan de helft van het totale steunbedrag bestond uit vrijstellingen van omzetbelasting, meldt de in Washington gevestigde denktank Center for Strategic and International Studies (CSIS) op basis van onderzoeksgegevens over de periode van 2009 tot eind 2023.

De rest van de steun bestaat uit subsidies op de aanschaf van elektrische auto's, overheidsfinanciering voor infrastructuur zoals laadstations, overheidsaankopen van elektrische voertuigen en ondersteuningsprogramma's voor onderzoek en ontwikkeling, schrijft China-specialist en onderzoeker Scott Kennedy van CSIS.

Deze bevindingen werden bekend kort nadat de Europese Unie had aangekondigd de importheffingen op Chinese elektrische auto's te verhogen. Volgens Brussel kunnen Chinese fabrikanten dankzij overheidssubsidies Europese concurrenten uit de markt drukken. China is het daar niet mee eens en het Chinese ministerie van Handel waarschuwde vrijdag nog dat de Europese acties tot een handelsoorlog kunnen leiden.

Kortingprogramma's

Volgens Kennedy is het totale Chinese steunbedrag aan de voorzichtige kant. Zo wordt geen rekening gehouden met kortingsprogramma's op lokaal niveau in steden als Shanghai en Shenzhen, die bedoeld zijn om eigenaren van brandstofauto's te stimuleren over te stappen op elektrische auto's. Het omvat ook niet de goedkope grond, elektriciteit en kredieten waar sommige elektrische autofabrikanten toegang toe hebben. Ook zijn batterijfabrikanten en andere bedrijven in de toeleveringsketen van elektrische auto's niet meegerekend.

Hoewel de Chinese elektrische autofabrikanten hebben geprofiteerd van de omvangrijke overheidssteun, merkt Kennedy op dat de fabrikanten ook de kwaliteit hebben verbeterd. Chinese auto's zijn daardoor aantrekkelijker geworden voor binnenlandse en buitenlandse consumenten. Daarnaast is de Chinese steun per voertuig gedaald van 13.860 dollar in 2018 naar iets minder dan 4600 dollar in 2023. Dat is minder dan de overheidssubsidie van 7500 dollar die Amerikaanse consumenten kunnen krijgen voor de aanschaf van een elektrische auto.

Meer uit Financieel

Wall Street begint afwachtend na sterk herstel in chipsector

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager begonnen aan de nieuwe week. Beleggers deden het rustig aan na het stevige herstel op vrijdag, waarbij de Dow-Jonesindex een nieuw recordniveau wist te bereiken. Ook wordt uitgekeken naar het Amerikaanse banenrapport. De publicatie daarvan werd vorige week uitgesteld door de kortstondige sluiting van de Amerikaanse overheid. Het rapport komt nu woensdag. Aan het einde van de week komen ook nieuwe inflatiegegevens naar buiten. Beide cijfers spelen een belangrijk rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve.

2 minuten geleden
Novo Nordisk start rechtszaak om namaakversie afslankpil

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk begint een rechtszaak tegen het Amerikaanse bedrijf Hims & Hers Health omdat die een namaakversie van de nieuwe afslankpil van het obesitasmiddel Wegovy van de Deense farmaceut heeft gemaakt. Volgens Novo Nordisk overtreedt Hims & Hers de Amerikaanse patentwetten met de namaakpil die dezelfde werkzame stof bevat als Wegovy.

1 uur geleden
EU zet stap richting verdubbeling eigen chipproductie

LEUVEN (ANP/RTR) - De Europese Unie heeft een belangrijke stap gezet om haar positie in de productie van chips te versterken. In het Belgische onderzoeksinstituut Imec is een testlijn geopend voor de productie van halfgeleiders. Daarin is 2,5 miljard euro geïnvesteerd door onder meer de EU, nationale overheden en de Nederlandse chipmachinefabrikant ASML.

1 uur geleden
Novo Nordisk start rechtszaak om namaakversie afslankpil

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk begint een rechtszaak tegen het Amerikaanse bedrijf Hims & Hers Health omdat die een namaakversie van de nieuwe afslankpil van het obesitasmiddel Wegovy van de Deense farmaceut heeft gemaakt. Volgens Novo Nordisk overtreedt Hims & Hers de Amerikaanse patentwetten met de namaakpil die dezelfde werkzame stof bevat als Wegovy.

1 uur geleden
Ambassadeur: Nederland aan zet bij oplossen conflict Nexperia

AMSTERDAM (ANP) - Nederland is aan zet om het conflict bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia op te lossen, heeft de nieuwe Chinese ambassadeur in Nederland Shen Bo gezegd in gesprek met het ANP. De Nederlandse regering greep eind september in en verbood de Chinese eigenaar grote veranderingen door te voeren. Ook werd de Chinese topman aan de zijlijn gezet door de ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam. Woensdag beslist de ondernemingskamer of er een onderzoek komt naar de gang van zaken bij het bedrijf.

2 uur geleden
Meta krijgt EU-waarschuwing om blokkeren concurrentie op WhatsApp

BRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Meta Platforms, het moederbedrijf van onder meer WhatsApp, heeft een waarschuwing van de Europese Commissie gekregen. Dit deed Brussel vanwege nieuw beleid dat het gebruik van concurrerende AI-hulpmiddelen op het berichtenplatform zou blokkeren.

3 uur geleden
Liander mocht aanvraag aansluiting zonnepark niet zomaar weigeren

DEN HAAG (ANP) - Liander moest beter onderzoek doen voordat de netbeheerder een verzoek om transportcapaciteit van energiecoöperatie ValleiEnergie weigerde. Dit heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) geoordeeld, na een klacht van de coöperatie.

3 uur geleden