Demonstratie bij homomonument na mishandeling door Uber-chauffeur
AMSTERDAM (ANP) - Bij het homomonument in Amsterdam wordt woensdag een demonstratie georganiseerd. Aanleiding is de mishandeling van een vrouw in de nacht van vrijdag op zaterdag nadat zij Pride Amsterdam had bezocht. Ze zou samen met een andere vrouw in een taxi van Uber naar huis zijn gereden. Zodra de chauffeur "door had dat de twee vrouwen bij elkaar hoorden", zou de sfeer omgeslagen zijn, aldus een vriend van het slachtoffer. De politie bevestigt dat er een incident is geweest.
De vriend van het slachtoffer en tevens initiator van de demonstratie beschrijft het voorval op Instagram. De taxichauffeur zou hebben geprobeerd samen met de vrouwen het huis binnen te komen. Een van hen zou door hem tegen een stalen balustrade zijn geduwd, die ze met haar hoofd raakte en waarna ze op de grond viel. Ze raakte buiten bewustzijn en is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De chauffeur zou zijn weggereden. Het slachtoffer liep uiteindelijk een hersenschudding, verwondingen aan haar gezicht en een zenuwbeschadiging op, waardoor een deel van haar gezicht gevoelloos is. Op foto's zijn haar verwondingen en hechtingen boven een wenkbrauw te zien.
De politie wilde in eerste instantie niet ingaan op details, maar laat dinsdagochtend weten dat de chauffeur 112 heeft gebeld "omdat hij zich daartoe genoodzaakt voelde omdat hij twee vervelende klanten in de auto had en zich niet veilig voelde", aldus een woordvoerster. "Dat zegt veel over hoe deze nare situatie begonnen is." Er zou in zijn auto gespuugd zijn en er zouden woorden zijn gevallen. "Er zitten twee kanten aan een verhaal en daar willen wij genuanceerd onderzoek naar doen. Wacht dat af en laat ons dat goed doen voordat je de bühne op gaat", zegt de politie in reactie op de aangekondigde demonstratie.
Terughoudend
Agenten zouden het gewonde slachtoffer met bebloed gezicht en de betrokkene hebben aangetroffen op de plek, aldus de woordvoerster. "Hoe naar ook", is de politie "terughoudend" met het incident te labelen als lhbti-geweld. "Want dan zouden we zonder onderzoek te hebben gedaan, zeggen dat een lesbisch stel mishandeld of belaagd is omdat ze een regenboogachtergrond hebben."
Via het bericht op Instagram ontkent het slachtoffer gespuugd te hebben in de taxi. Daar staat ook dat de chauffeur inmiddels geblokkeerd is van Uber en zijn Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) zou zijn verloren. Dit is nog niet bevestigd door zijn werkgever.
Onderzoek
Uber vindt het vreselijk "om te horen wat er is gebeurd", aldus Eveline Sijbrandij, verantwoordelijk voor ritten in Nederland bij Uber. "Iedereen heeft recht op een veilige rit en we nemen deze zaak hoog op." Ze noemt de veiligheid van gebruikers van Uber "topprioriteit en daarom moet dit incident tot op de bodem worden uitgezocht". Uber zou de politie hulp hebben aangeboden bij het onderzoek naar het incident.
Via de initiator laat het slachtoffer weten juridische stappen te nemen tegen Uber. Ze verwijt het bedrijf haar de schuld te hebben gegeven van het incident. Volgens Het Parool doet ze daarnaast woensdag aangifte bij de politie.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
9 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
10 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
12 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
12 uur geledenHAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.
12 uur geleden