Demonstranten tegen militair bewind Soedan weer de straat op
KHARTOEM (ANP/AFP) - Duizenden demonstranten zijn zaterdag op enkele plaatsen in de Soedanese hoofdstad Khartoem opnieuw de straat opgegaan om te protesteren tegen de plegers van de staatsgreep in het Afrikaanse land. Eerder werden de protesten tegen de militaire coup bloedig neergeslagen met minstens negen doden en 170 gewonden tot gevolg.
De demonstranten riepen in de straten van Khartoem leuzen als 'Nee tegen het militaire bewind' en 'Wij gaan door op de weg naar democratie'. Anderen droegen posters met daarop een foto van de afgezette premier Abdullah Hamduk en daaronder de tekst 'Geef niet op'.
VN-chef António Guterres roept de militairen op de protesten toe te staan en terughoudend te zijn met geweld. De Amerikaanse minister Antony Blinken (Buitenlandse Zaken) schreef op Twitter: "Elke vorm van geweld tegen vreedzame demonstranten is onacceptabel."
Noodtoestand
Het leger in Soedan, een van de grootste landen in Afrika, pakte maandag premier Hamduk op en riep de noodtoestand uit. Verder werden politici en activisten die een belangrijke rol speelden in de overgangsregering gearresteerd. Hamduk, die enige tijd na zijn arrestatie naar huis mocht, was de leider van de coalitie van burgers en militairen die het land zou moeten leiden naar vrije verkiezingen. Omar al-Bashir, die Soedan dertig jaar lang met harde hand regeerde, werd na massaprotesten in 2019 afgezet.
Generaal Abdel Fatah al-Burhan, leider van de junta, zegt van plan te zijn komende week een nieuwe regeringsleider aan te wijzen. Volgens hem dreigde Soedan op een burgeroorlog af te stevenen en was hij daarom genoodzaakt iets te ondernemen. Hij zei eerder dat hij geen staatsgreep heeft gepleegd, maar zich enkel inspant om het land op de weg naar een democratische overgang te houden.
De VN-Veiligheidsraad heeft de militaire machthebbers opgeroepen de door burgers geleide overgangsregering te laten terugkeren en alle gevangenen onmiddellijk vrij te laten. De Europese Unie, de Verenigde Staten en andere landen beschouwen Hamduk en zijn regeringsleden als de rechtmatige leiders van Soedan. De Wereldbank heeft de financiële hulp voorlopig opgeschort.
Meer uit Buitenland
PRISTINA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De diep verdeelde parlementsleden van Kosovo zijn er dinsdag niet in geslaagd een president te kiezen. Daardoor stevent het land af op een derde verkiezing in iets meer dan een jaar tijd.
1 minuut geledenWASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles III heeft de Verenigde Staten erop aangedrongen om standvastig te blijven met hun westerse bondgenoten, nu de spanningen rond Iran en Oekraïne de trans-Atlantische betrekkingen dreigen te ondermijnen. "De uitdagingen waar we voor staan zijn te groot voor één enkel land om alleen te dragen", zei hij onder meer in een zeldzame toespraak tot het Amerikaanse Congres.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De voormalige FBI-directeur James Comey is aangeklaagd voor het bedreigen van de Amerikaanse president. Eerder meldden internationale media al dat Comey opnieuw werd vervolgd, maar de precieze aanklacht was toen nog onduidelijk. Tegen Comey is ook een arrestatiebevel uitgevaardigd, meldt CNN.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft uitgehaald naar de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. Merz zei maandag dat de VS de oorlog tegen Iran zonder strategie zijn begonnen en dat het land nu vernederd wordt door het Iraanse leiderschap. "Hij weet niet waar hij het over heeft!", schrijft Trump als reactie op zijn Truth Social.
3 uur geledenWISMAR (ANP) - Bultrug Timmy, die weken vastlag voor de kust van Duitsland, is onderweg naar de Noordzee. Hij ligt in de waterbak van een schip en wordt naar diepe wateren gebracht, meldt de krant Bild. Eerder op de dag wist het reddingsteam de walvis in de waterbak te krijgen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft woensdag in Brussel ook een ontmoeting met António Costa, de voorzitter van de EU-leiders. Eerder meldde Magyar al dat hij met Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zou spreken over de bevroren Europese subsidies voor zijn land.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Er komt geen parlementair onderzoek naar de Britse premier Keir Starmer. In het parlement wist de motie hiervoor geen meerderheid te behalen. Uit het onderzoek had duidelijk moeten worden of de sociaaldemocraat Starmer het Lagerhuis mogelijk bewust of onbewust heeft misleid in de affaire rond de benoeming van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten.
5 uur geleden