Deloitte en VWS kibbelen over onderzoek mondkapjesdeal
DEN HAAG (ANP) - Deloitte heeft voor zijn onderzoek naar de mondkapjesdeal met het bedrijf van Sywert van Lienden de overheid om meer en betere informatie gevraagd. Dat zou nodig zijn om het onderzoek nog voor de zomer te kunnen afronden, zoals het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) graag zou zien. Toch heeft het ministerie aan de meeste verzoeken geen gehoor gegeven. Ze zouden ingaan tegen eerder gemaakte afspraken en regels waar de overheid zich aan moet houden, schrijft de hoogste ambtenaar in zijn antwoord. Brieven waarin het ministerie en de onderzoekers elkaar verwijten maken zijn gedeeld met de Tweede Kamer.
Deloitte heeft op 12 april een brief aan secretaris-generaal Marcelis Boereboom gemaild met daarin een hele lijst met wensen. De gegevens die ministeries aanleveren zijn niet goed te verwerken. Dat komt onder meer doordat het steeds om verschillende bestandstypes gaat die niet altijd doorzoekbaar zijn. Ook komt informatie soms later dan beloofd. De onderzoekers willen graag ongelakte en ongefilterde data, schrijven ze. Het ministerie mag er volgens het bureau op vertrouwen dat zij verantwoordelijk met de gegevens zullen omgaan.
Ook wil Deloitte meer informatie vastleggen, bijvoorbeeld uit de privémails van betrokkenen. Het bureau doelt daarmee onder meer op de privémails die toenmalig minister Hugo de Jonge gebruikte. Verder zouden de onderzoekers graag een ondertekende verklaring van topambtenaar Boereboom willen dat alle relevante data aan Deloitte zijn overgedragen.
Verbaasd
De secretaris-generaal stuurde dinsdag na twee weken een lang antwoord terug. Hij zegt daarin "verbaasd" te zijn over de brief van Deloitte, en wijst de meeste verzoeken af. Dat informatie soms langer op zich liet wachten kwam doordat Deloitte aanvankelijk te vaag was over het werkproces. Bovendien waren er allerlei praktische problemen en moeten ministeries nu eenmaal zorgvuldig met gegevens omgaan, aldus Boereboom. Deloitte heeft bovendien informatie gelekt toen een onderzoeker een notitieboek verloor.
Als het bureau meer wil weten van privémails, kan dat. Communicatie voor werk "behoort niet" via privémail te lopen, schrijft Boereboom. "VWS ontvangt graag een concreet verzoek van het onderzoeksbureau wanneer het meent dat dit bij specifieke personen wel het geval is geweest."
Een verklaring dat alle gegevens zijn overgedragen, vindt het ministerie niet nodig. "Het is aan het onderzoeksbureau om te beoordelen of een zo volledig mogelijke dataset is ontvangen." De ambtenaar sluit af door te zeggen "ondanks het formele karakter van uw brief" en zijn eigen brief "constructief met elkaar in gesprek" te blijven. Op 10 mei komt Deloitte weer langs bij minister Conny Helder.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) heeft Defensie gevraagd om te helpen Nederlanders terug te halen die in het Midden-Oosten zijn gestrand. Dat zei hij in Café Kockelmann.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de gevangenissen ontstaat dit jaar een tekort van 265 cellen als er niet wordt ingegrepen, verwacht staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie). Door allerlei noodmaatregelen is er op dit moment geen cellentekort, hoewel de gevangenissen overvol zijn. In een Kamerbrief kondigt de D66'er aan dat ze dit najaar "aanvullende maatregelen" wil nemen om dit te voorkomen. Ze schrijft nog niet welke.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De afgelopen week was "exemplarisch" voor de zwakke positie die de Europese Unie heeft op het wereldtoneel, zei Rob Jetten. Het ging in zijn wekelijkse persconferentie over de uiteenlopende standpunten van EU-landen rond de oorlog in Iran. "Wil Europa de taal van de macht leren spreken en serieus meedoen op het wereldtoneel, dan zal ook op dit vlak de Europese samenwerking aanzienlijk moeten verbeteren."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse militairen kunnen mogelijk slachtoffer worden van de oorlog met Iran, zei Rob Jetten vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "We schatten de kans heel klein in dat dit risico er is. Maar 100 procent uitsluiten kan in deze snel escalerende geweldssituatie denk ik nooit." De D66-premier had het specifiek over de mogelijke inzet van een Nederlands marinefregat in de Middellandse Zee. Frankrijk heeft hierom gevraagd en het kabinet wil hier maandag een besluit over nemen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een toeslagenouder mag een bronzen standbeeld in de tuin van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie & Veiligheid niet laten veilen, oordeelt de rechter vrijdag in een kort geding. Yasmin Molleman had beslag laten leggen op het standbeeld om te zorgen dat de staat haar nog 15.000 euro betaalt aan dwangsommen, maar opnieuw beslist de rechter dat ze daar geen recht op heeft.
8 uur geleden