Deloitte: driekwart consumenten past koopgedrag aan om inflatie
ROTTERDAM (ANP) - Driekwart van de Nederlandse consumenten heeft zijn koopgedrag aangepast vanwege de gestegen prijzen in de supermarkt. Dat meldt accountants- en adviesbureau Deloitte op basis van onderzoek onder ruim 2300 mensen. Respondenten geven aan dat zij bijvoorbeeld goedkopere producten kopen, waarbij zij ook vaker kiezen voor aanbiedingen.
Volgens Deloitte is het aantal mensen dat anders boodschappen doet gestegen. Zo kwam uit hetzelfde onderzoek vorig jaar nog naar voren dat twee derde van de consumenten zijn koopgedrag had aangepast. Een grote meerderheid van de Nederlandse consumenten (89 procent) zegt zich bovendien zorgen te maken over de stijgende prijzen van levensmiddelen. Dat was in 2022 nog 88 procent.
Bijna een kwart van de consumenten geeft daarnaast aan dat een aantrekkelijke aanbieding genoeg reden is om een andere supermarkt te bezoeken dan normaal. Mede daardoor zegt een kwart van de consumenten meerdere supermarkten te bezoeken voor het zo voordelig mogelijk inslaan van de wekelijkse boodschappen.
Deloitte meldt verder dat het gebruik van zelfscankassa's in supermarkten is toegenomen tot 81 procent, van 74 procent vorig jaar. Van de respondenten geeft ruim twee derde aan te denken dat anderen het weleens bewust nalaten om artikelen te scannen. Daarbij is het volgens Deloitte opvallend dat 16 procent stelt wel begrip te hebben voor deze klanten, in het geval dat zij de boodschappen anders niet kunnen betalen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag flink verder gestegen in navolging van de forse prijsstijging van olie. De onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten blijft de energiemarkten flink opschudden. De strijd vertoont geen tekenen van afzwakking na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran meer dan een week geleden.
53 minuten geledenCHICAGO (ANP) - De oorlog in Iran stuwt ook de prijzen van landbouwgewassen. Op de grote grondstoffenmarkt in Chicago worden bijvoorbeeld sojabonen, maïs en tarwe almaar duurder. Consumenten kunnen dit gaan merken als ze boodschappen doen in de supermarkt, al zal de impact van land tot land verschillen.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen maandag hard omlaag door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan. Door de strijd in het olierijke Midden-Oosten zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Financiën van de G7 gaan maandag praten over een gezamenlijke vrijgave van strategische olievoorraden. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de G7. Door de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de productie in de regio zijn de olieprijzen zeer hard gestegen. De prijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.
7 uur geledenBAGDAD (ANP) - De olieproductie in Irak is met ongeveer 60 procent ingestort omdat door de Iran-oorlog te weinig tankers beschikbaar zijn om de ruwe olie te verschepen. Het belangrijke olieland produceert nu nog ongeveer 1,7 tot 1,8 miljoen vaten olie per dag, tegenover ongeveer 4,3 miljoen vaten per dag voor het begin van het conflict.
18 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is deze week met bijna 10 procent gestegen, de grootste wekelijkse stijging sinds 2023. Dit kwam door het escalerende conflict in het Midden-Oosten, dat de leveringen uit de regio verstoorde, terwijl grondstoffenhandelaren zich voorbereiden op mogelijke verdere onderbrekingen.
19 uur geleden