Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Dekker: zware crimineel vaker per videoverbinding voor de rechter

Dekker: zware crimineel vaker per videoverbinding voor de rechter

DEN HAAG (ANP) - Zware criminelen zullen in de toekomst vaker per videoverbinding voor de rechter verschijnen. Dat wil demissionair minister Sander Dekker (Rechtsbescherming). Hij wil ook dat advocaten alleen nog maar als duo's bij gedetineerden in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) langsgaan.

Dekker wil met de videoverbinding het vervoer van zware criminelen beperken. Het vervoer naar de rechtbank en de beveiliging van deze processen kost de politie veel mankracht. Het moet ook voorkomen dat verdachten met elkaar kunnen communiceren en verkleint de kans op ontvluchting tijdens het vervoer, aldus Dekker.

Hij heeft zijn voorstellen maandag naar de Tweede Kamer gestuurd. Hij heeft voor zijn plannen onder meer naar Italië gekeken, hoe daar de zware criminelen van de maffia worden berecht en gedetineerd.

Buitengewone aanpak

De zwaarste criminelen zitten in de EBI in Vught. Hier komt een videovoorziening zodat de gevangenen niet meer naar de rechtbank hoeven te worden vervoerd. "Deze buitengewone groep gedetineerden vraagt om een buitengewone aanpak", aldus Dekker.

De burgemeester van Vught vraagt al langer om maatregelen om het vervoer van gedetineerden uit de EBI naar rechtbanken te beperken. Het zorgt voor ernstige verkeersoverlast en grote veiligheidsrisico's voor de inwoners van zijn gemeente.

Dekker laat weten dat er vier justitiële complexen komen waar detentie en berechting gecombineerd kunnen worden. Naast Vught zal een hoog beveiligde zittingslocatie in Lelystad de Bunker in Amsterdam-Osdorp vervangen en komt er in Vlissingen zoals eerder aangekondigd een nieuwe EBI, die in 2028 gereed moet zijn. In het Justitieel Complex Schiphol komen extra beveiligde cellen zodat verdachten hier kunnen overnachten tijdens een proces.

Toezicht op advocaten

Dekker wil ook het toezicht op advocaten versterken. Het toezicht gaat van een lokale deken over naar een centraal orgaan. Hij vindt verder dat advocaten niet meer cliënten moeten bijstaan met wie zij een nauwe persoonlijke of familieband hebben. Dekker roept de Nederlandse Orde van advocaten hierover het gesprek aan te gaan. Vorige maand werd in de EBI in Vught de neef van Ridouan Taghi opgepakt. Deze man is ook een advocaat van Taghi.

Net als advocaten zal ook ambtelijk bezoek aan gedetineerden van de EBI alleen nog maar maar in duo's mogen. Het gaat dan bijvoorbeeld om reclasseringsambtenaren. De minister wil verder de mogelijkheden van deze groep gevangenen beperken om financiële transacties te doen of een bedrijf op te zetten.

De Nederlandse Orde van Advocaten zegt erop te vertrouwen dat in het gesprek met de minister de "noodzakelijke balans" wordt gevonden "tussen het belang van de aanpak van ondermijning enerzijds, en behoud van belangrijke verdedigingsrechten anderzijds". Sommige voorstellen van de minister vormen volgens de orde een inperking van essentiële rechten, zoals het recht op vrije advocaatkeuze.

Meer uit Binnenland

Oud-tv-presentator Jan Lenferink (80) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.

6 uur geleden
Turkije dreigde met tegenaanval tegen Iran, zegt Berendsen

DEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.

8 uur geleden
Berendsen schakelt Defensie in voor repatriëring rond Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) heeft Defensie gevraagd om te helpen Nederlanders terug te halen die in het Midden-Oosten zijn gestrand. Dat zei hij in Café Kockelmann.

9 uur geleden
Kabinet zint op maatregelen, anders ontstaat cellentekort in 2026

DEN HAAG (ANP) - In de gevangenissen ontstaat dit jaar een tekort van 265 cellen als er niet wordt ingegrepen, verwacht staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie). Door allerlei noodmaatregelen is er op dit moment geen cellentekort, hoewel de gevangenissen overvol zijn. In een Kamerbrief kondigt de D66'er aan dat ze dit najaar "aanvullende maatregelen" wil nemen om dit te voorkomen. Ze schrijft nog niet welke.

12 uur geleden
Afgelopen week toonde zwakte van EU op wereldtoneel, vindt Jetten

DEN HAAG (ANP) - De afgelopen week was "exemplarisch" voor de zwakke positie die de Europese Unie heeft op het wereldtoneel, zei Rob Jetten. Het ging in zijn wekelijkse persconferentie over de uiteenlopende standpunten van EU-landen rond de oorlog in Iran. "Wil Europa de taal van de macht leren spreken en serieus meedoen op het wereldtoneel, dan zal ook op dit vlak de Europese samenwerking aanzienlijk moeten verbeteren."

14 uur geleden
Jetten: Nederlanders kunnen slachtoffer worden van Iran-oorlog

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse militairen kunnen mogelijk slachtoffer worden van de oorlog met Iran, zei Rob Jetten vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "We schatten de kans heel klein in dat dit risico er is. Maar 100 procent uitsluiten kan in deze snel escalerende geweldssituatie denk ik nooit." De D66-premier had het specifiek over de mogelijke inzet van een Nederlands marinefregat in de Middellandse Zee. Frankrijk heeft hierom gevraagd en het kabinet wil hier maandag een besluit over nemen.

14 uur geleden
Toeslagenouder mag standbeeld ministerie niet laten veilen

DEN HAAG (ANP) - Een toeslagenouder mag een bronzen standbeeld in de tuin van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie & Veiligheid niet laten veilen, oordeelt de rechter vrijdag in een kort geding. Yasmin Molleman had beslag laten leggen op het standbeeld om te zorgen dat de staat haar nog 15.000 euro betaalt aan dwangsommen, maar opnieuw beslist de rechter dat ze daar geen recht op heeft.

16 uur geleden