Dekker: zware crimineel vaker per videoverbinding voor de rechter
DEN HAAG (ANP) - Zware criminelen zullen in de toekomst vaker per videoverbinding voor de rechter verschijnen. Dat wil demissionair minister Sander Dekker (Rechtsbescherming). Hij wil ook dat advocaten alleen nog maar als duo's bij gedetineerden in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) langsgaan.
Dekker wil met de videoverbinding het vervoer van zware criminelen beperken. Het vervoer naar de rechtbank en de beveiliging van deze processen kost de politie veel mankracht. Het moet ook voorkomen dat verdachten met elkaar kunnen communiceren en verkleint de kans op ontvluchting tijdens het vervoer, aldus Dekker.
Hij heeft zijn voorstellen maandag naar de Tweede Kamer gestuurd. Hij heeft voor zijn plannen onder meer naar Italië gekeken, hoe daar de zware criminelen van de maffia worden berecht en gedetineerd.
Buitengewone aanpak
De zwaarste criminelen zitten in de EBI in Vught. Hier komt een videovoorziening zodat de gevangenen niet meer naar de rechtbank hoeven te worden vervoerd. "Deze buitengewone groep gedetineerden vraagt om een buitengewone aanpak", aldus Dekker.
De burgemeester van Vught vraagt al langer om maatregelen om het vervoer van gedetineerden uit de EBI naar rechtbanken te beperken. Het zorgt voor ernstige verkeersoverlast en grote veiligheidsrisico's voor de inwoners van zijn gemeente.
Dekker laat weten dat er vier justitiële complexen komen waar detentie en berechting gecombineerd kunnen worden. Naast Vught zal een hoog beveiligde zittingslocatie in Lelystad de Bunker in Amsterdam-Osdorp vervangen en komt er in Vlissingen zoals eerder aangekondigd een nieuwe EBI, die in 2028 gereed moet zijn. In het Justitieel Complex Schiphol komen extra beveiligde cellen zodat verdachten hier kunnen overnachten tijdens een proces.
Toezicht op advocaten
Dekker wil ook het toezicht op advocaten versterken. Het toezicht gaat van een lokale deken over naar een centraal orgaan. Hij vindt verder dat advocaten niet meer cliënten moeten bijstaan met wie zij een nauwe persoonlijke of familieband hebben. Dekker roept de Nederlandse Orde van advocaten hierover het gesprek aan te gaan. Vorige maand werd in de EBI in Vught de neef van Ridouan Taghi opgepakt. Deze man is ook een advocaat van Taghi.
Net als advocaten zal ook ambtelijk bezoek aan gedetineerden van de EBI alleen nog maar maar in duo's mogen. Het gaat dan bijvoorbeeld om reclasseringsambtenaren. De minister wil verder de mogelijkheden van deze groep gevangenen beperken om financiële transacties te doen of een bedrijf op te zetten.
De Nederlandse Orde van Advocaten zegt erop te vertrouwen dat in het gesprek met de minister de "noodzakelijke balans" wordt gevonden "tussen het belang van de aanpak van ondermijning enerzijds, en behoud van belangrijke verdedigingsrechten anderzijds". Sommige voorstellen van de minister vormen volgens de orde een inperking van essentiële rechten, zoals het recht op vrije advocaatkeuze.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel zitten voor het eerst sinds begin november minder dan 2000 asielzoekers. Omdat het aantal onder die afgesproken grens blijft, hoeft opvangorgaan COA geen nieuwe dwangsom van 50.000 euro te betalen. Het centrum zit wel nog behoorlijk vol.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans gaat in december naar China om de ontwikkelingen rond chipfabrikant Nexperia te bespreken. Dat heeft hij gezegd in Goedemorgen Nederland. Dat een team van ambtenaren eerst is gegaan, noemde hij "heel gebruikelijk".
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het heeft voor de eerste keer dit winterseizoen matig gevroren. Vrijdagochtend daalde de temperatuur in het Groningse Eelde naar -5,4 graden. De eerste matige vorst is dit seizoen wat eerder dan normaal. Gemiddeld gebeurt dat volgens Weeronline rond 1 december.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Neuropsycholoog Erik Scherder van de Vrije Universiteit in Amsterdam gaat aangifte doen van deepfakevideo's waarin hij het gebruik van bepaalde medicijnen zou aanraden. Dat laat de hoogleraar donderdag weten aan het ANP. Scherder reageert op een uitzending van Pointer Checkt over dit onderwerp, die zondag op YouTube verschijnt.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Journalist en media-ondernemer Derk Sauer heeft donderdagavond postuum de oeuvreprijs Mercur d'Or/LOF-Prijs voor Magazines gekregen bij de uitreiking van de Mercurs, de vakprijzen in de magazinebranche. De uitreiking vond plaats in Studio21 in Hilversum.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap wil de NPO toestaan 10 procent van de zendtijd aan reclame te besteden, bevestigen ingewijden na berichtgeving van De Telegraaf. Dat is nu nog 8 procent. De publieke omroep zou daar volgens de minister 10 miljoen euro meer mee verdienen. Op die manier moet een deel van in totaal 150 miljoen euro aan bezuinigingen worden terugverdiend.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA spreken vrijdag onder begeleiding van informateur Sybrand Buma over economie en klimaat. Net als op andere onderhandelingsdagen schuiven ook experts aan. Partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) gaan onder andere in gesprek met voormalig ASML-topman Peter Wennink, die werkt aan een advies aan het kabinet over het investeringsklimaat.
13 uur geleden