Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensie wil mensen lokken met dienjaar en meer maatwerk

Defensie wil mensen lokken met dienjaar en meer maatwerk

DEN HAAG (ANP) - Om alle plannen te realiseren heeft Defensie de komende jaren ongeveer 3200 extra militairen jaarlijks nodig. Staatssecretaris Christophe van der Maat (Defensie) wil meer militairen behouden, maar ook meer mensen binnenhalen. Onder meer met een dienjaar om kennis te maken met de militaire wereld.

Het wordt een lastige klus, erkent de bewindsman. In het verleden lukte het niet goed om personeel aan te trekken. Maar nu heeft Defensie eindelijk geld en dan werkt de arbeidsmarkt weer niet mee. Het is momenteel vechten om personeel, maar "de waardering voor Defensie is enorm aan het groeien".

Zijn ministerie kampt al lang met een tekort aan mensen. Er ging jarenlang meer personeel uit dan er binnenkwam. Op 1 juli waren er 8809 militaire vacatures. En de komende vier jaar wil Van der Maat nog meer mensen erbij. Het aantal militaire voltijdsbanen moet toenemen van 47.900 naar 54.400 in 2026.

Flexibiliteit

In een brief aan de Tweede Kamer legt Van der Maat uit hoe hij die wil binnenhalen. Er moet meer flexibiliteit en maatwerk komen. "We gaan alles uit de kast halen om te kijken hoe ver we de groei in het gewenste tempo ook mogelijk kunnen maken, maar we zijn ons terdege bewust dat het geen makkelijke opdracht zal zijn."

Een probleem is dat militairen voortijdig vertrekken. Daarmee verdwijnt kennis en ervaring. De nieuwe cao, waarin het salaris flink stijgt, moet helpen mensen langer te laten blijven. Maar ook wil Van der Maat militairen "meer regie op hun eigen carrière geven". Er zal meer rekening met de thuissituatie worden gehouden. Deeltijdwerken moet makkelijker worden en een overstap binnen Defensie moet makkelijker worden.

Andere eisen

Om nieuw personeel aan te trekken, veranderen ook de eisen. "Als jij bij het cybercommando gaat werken dan gelden de eisen om een goede cyberspecialist zijn. Aan die eisen gaan we niet sleutelen, maar het wil niet per se zeggen dat je op het hoogste tempo over de stormbaan hoeft te rennen", zegt Van der Maat hierover.

Meer jongeren moeten binnen worden gehaald door een bonus te bieden, uitbreiding van de maatschappelijke diensttijd en meer zichtbaarheid op scholen en regio. Ook wil hij dat het zogenoemde dienjaar, dat van Scandinavische landen is afgekeken, nog dit jaar wordt ingevoerd.

Reservisten

Van der Maat wil het dienjaar inzetten om mensen uit techniek en gezondheidszorg binnen te lokken. Want daaraan heeft Defensie een flink tekort. Jongeren kunnen een dienjaar gebruiken als een tussenjaar na hun schoolopleiding.

Ook moeten er meer reservisten komen. Daarvoor wil de staatssecretaris de samenwerking met het bedrijfsleven uitbreiden. Ook gaat Van der Maat kijken om de rechtspositie van reservisten te verbeteren.

Meer uit Binnenland

NVJ stuurt opnieuw brief over journalisten in Gaza

AMSTERDAM (ANP) - De belangenorganisaties Free Press Unlimited (FPU) en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) hebben opnieuw een brief gestuurd om aandacht te vragen voor de journalisten in Gaza. De brief is gericht aan demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel, melden de organisaties. Ze roepen de minister onder meer op om zich uit te spreken tegen doelgerichte lastercampagnes tegen Palestijnse journalisten en in gesprek te gaan met de Israëlische ambassadeur.

24 minuten geleden
EO schrapt genres fictie en documentaire door bezuinigingen

HILVERSUM (ANP) - De Evangelische Omroep (EO) gaat de genres fictie en documentaire schrappen als gevolg van de bezuinigingen op de publieke omroep. De EO maakte de afgelopen jaren prijswinnende fictieproducties en documentaires als De Joodse Raad, De Terugreis en Mijn grote broer. De EO spreekt dinsdag van een "pijnlijk besluit".

1 uur geleden
Gelderland verlengt termijn voor doden probleemwolf met half jaar

ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland verlengt de toestemming om de wolf te doden die dit voorjaar een hardloopster beet op de Hoge Veluwe. Jagers krijgen tot 1 juli volgend jaar de tijd om het dier met codenaam GW4655m te doden. Ook is het gebied waarin dat mag gebeuren uitgebreid met het terrein van vliegbasis Deelen. De vergunning voor het afschieten van de wolf zou 1 januari aflopen.

2 uur geleden
Hulp bij zelfdoding blijft verboden, Laatste Wil verliest zaak

DEN HAAG (ANP) - De overheid hoeft de regels voor hulp bij zelfdoding niet te versoepelen. De Coöperatie Laatste Wil had dat gevraagd, maar het gerechtshof in Den Haag heeft dat dinsdag afgewezen, net als de rechtbank eerder.

2 uur geleden
Ex-advocaat Weski eist inzage in stukken, krijgt nieuwe ronde

DEN HAAG (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski heeft dinsdag in een procedure tegen de Staat bij de bestuursrechter in Den Haag inzage geëist in haar detentiedossier. Ze heeft eerder al inzage gehad, maar meent dat er gegevens worden achtergehouden. In overleg met de rechter is besloten tot een nieuwe inzageronde. De zaak is daarom voor onbepaalde tijd aangehouden.

2 uur geleden
RIVM: Nederlanders werken langer en in goede gezondheid door

BILTHOVEN (ANP) - Nederlanders werken steeds langer door en doen dat meestal in goede gezondheid, wijst onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) uit. De meeste mensen zijn ook op latere leeftijd lichamelijk en mentaal in staat om hun werk uit te voeren.

3 uur geleden
Brussel evenaart Belgisch formatierecord van 541 dagen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In Brussel wordt al 541 dagen onderhandeld over een nieuwe regering en evenaart daarmee het Belgische formatierecord. De Belgische hoofdstad valt onder het Brussels Hoofdstedelijk Gewest en de coalitieonderhandelingen daar zitten muurvast.

3 uur geleden