Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensie wil mensen lokken met dienjaar en meer maatwerk

Defensie wil mensen lokken met dienjaar en meer maatwerk

DEN HAAG (ANP) - Om alle plannen te realiseren heeft Defensie de komende jaren ongeveer 3200 extra militairen jaarlijks nodig. Staatssecretaris Christophe van der Maat (Defensie) wil meer militairen behouden, maar ook meer mensen binnenhalen. Onder meer met een dienjaar om kennis te maken met de militaire wereld.

Het wordt een lastige klus, erkent de bewindsman. In het verleden lukte het niet goed om personeel aan te trekken. Maar nu heeft Defensie eindelijk geld en dan werkt de arbeidsmarkt weer niet mee. Het is momenteel vechten om personeel, maar "de waardering voor Defensie is enorm aan het groeien".

Zijn ministerie kampt al lang met een tekort aan mensen. Er ging jarenlang meer personeel uit dan er binnenkwam. Op 1 juli waren er 8809 militaire vacatures. En de komende vier jaar wil Van der Maat nog meer mensen erbij. Het aantal militaire voltijdsbanen moet toenemen van 47.900 naar 54.400 in 2026.

Flexibiliteit

In een brief aan de Tweede Kamer legt Van der Maat uit hoe hij die wil binnenhalen. Er moet meer flexibiliteit en maatwerk komen. "We gaan alles uit de kast halen om te kijken hoe ver we de groei in het gewenste tempo ook mogelijk kunnen maken, maar we zijn ons terdege bewust dat het geen makkelijke opdracht zal zijn."

Een probleem is dat militairen voortijdig vertrekken. Daarmee verdwijnt kennis en ervaring. De nieuwe cao, waarin het salaris flink stijgt, moet helpen mensen langer te laten blijven. Maar ook wil Van der Maat militairen "meer regie op hun eigen carrière geven". Er zal meer rekening met de thuissituatie worden gehouden. Deeltijdwerken moet makkelijker worden en een overstap binnen Defensie moet makkelijker worden.

Andere eisen

Om nieuw personeel aan te trekken, veranderen ook de eisen. "Als jij bij het cybercommando gaat werken dan gelden de eisen om een goede cyberspecialist zijn. Aan die eisen gaan we niet sleutelen, maar het wil niet per se zeggen dat je op het hoogste tempo over de stormbaan hoeft te rennen", zegt Van der Maat hierover.

Meer jongeren moeten binnen worden gehaald door een bonus te bieden, uitbreiding van de maatschappelijke diensttijd en meer zichtbaarheid op scholen en regio. Ook wil hij dat het zogenoemde dienjaar, dat van Scandinavische landen is afgekeken, nog dit jaar wordt ingevoerd.

Reservisten

Van der Maat wil het dienjaar inzetten om mensen uit techniek en gezondheidszorg binnen te lokken. Want daaraan heeft Defensie een flink tekort. Jongeren kunnen een dienjaar gebruiken als een tussenjaar na hun schoolopleiding.

Ook moeten er meer reservisten komen. Daarvoor wil de staatssecretaris de samenwerking met het bedrijfsleven uitbreiden. Ook gaat Van der Maat kijken om de rechtspositie van reservisten te verbeteren.

Meer uit Binnenland

Provocatie blijft uit tijdens eerste show Ye in Arnhem

ARNHEM (ANP) - Ye heeft zich tijdens zijn eerste van twee shows in de GelreDome in Arnhem volledig op de muziek gefocust. De Amerikaanse rapper had vanaf zijn metershoge podium in de vorm van een enorme wereldbol nauwelijks interactie met het publiek en eventuele provocerende uitspraken bleven uit.

4 uur geleden
Zoekactie naar vermiste man Veluwe stilgelegd om aanwezige wolven

EPE (ANP) - Een zoekactie naar een vermiste man in het noorden van de Veluwe is zaterdagavond afgebroken omdat er wolven in het gebied zijn. Reddingsorganisatie SAR Nederland meldt dat het verder zoeken "te onveilig voor mens en dier" zou worden.

4 uur geleden
Ye betreedt GelreDome onder gejuich na wekenlange discussie

ARNHEM (ANP) - Rapper Ye heeft zaterdagavond onder luid gejuich van tienduizenden bezoekers het eerste optreden van zijn twee shows in de GelreDome afgetrapt. Aan het optreden in Arnhem ging een wekenlange discussie vooraf, waarbij verschillende partijen zich uitspraken tegen de komst van de Amerikaanse rapper.

8 uur geleden
Maandag opnieuw protest bij GelreDome tegen concert van Ye

ARNHEM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) gaat maandag opnieuw demonstreren bij het tweede concert van rapper Ye in de GelreDome. Dat liet directeur Naomi Mestrum weten na afloop van het protest van zaterdag bij het stadion in Arnhem. De demonstratie van maandag zal volgens haar iets kleinschaliger zijn en zich vooral richten op het bewustmaken van het jonge publiek over de "kwalijke uitspraken" van de Amerikaanse artiest.

8 uur geleden
Demonstranten met complotteksten weggestuurd rond optreden Ye

ARNHEM (ANP) - De politie heeft zaterdagavond drie mensen weggestuurd bij de GelreDome in Arnhem, waar de omstreden rapper Ye optreedt. Ze droegen borden waarop complottheorieën over onder meer de Holocaust stonden. Daarmee wilden ze meerdere keren naar een protest van enkele Joodse organisaties tegen het optreden van Ye gaan. Agenten hadden de drie enkele keren verteld dat ze afstand moesten houden, maar ze bleven terugkomen.

9 uur geleden
Storing verholpen, noodpaspoorten kunnen weer worden verstrekt

DEN HAAG (ANP) - Reizigers kunnen weer een noodpaspoort krijgen. Een landelijke technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is zaterdag aan het begin van de avond verholpen, enkele uren nadat die begon.

9 uur geleden
Cruiseschip Hondius vertrokken uit Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius heeft de haven van Rotterdam zaterdag aan het begin van de avond verlaten. Op het schip brak in april het hantavirus uit. De Hondius vaart nu naar Longyearbyen op Spitsbergen. Vanaf Spitsbergen vertrekt op 13 juni een arctische expeditie met 137 gasten en een arts aan boord, meldt een woordvoerder van rederij Oceanwide Expeditions.

10 uur geleden