Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deense koningin Margrethe afgetreden, zoon Frederik nu koning

Deense koningin Margrethe afgetreden, zoon Frederik nu koning

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe heeft tijdens een zitting van de Deense Raad van State haar handtekening onder een abdicatieverklaring gezet. Daarmee is haar oudste zoon Frederik nu koning van Denemarken. Zijn vrouw Mary is koningin. Margrethe zat sinds 1972 op de Deense troon.

Ze tekende de abdicatieverklaring in het paleis Christiansborg, in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Aanwezig daarbij was ook de zoon van Frederik en Mary, de 18-jarige Christian. Hij is nu kroonprins. De 55-jarige Frederik houdt later een toespraak vanaf het balkon van Christiansborg, waar duizenden Denen zich vanaf zondagochtend al hebben verzameld.

De 83-jarige Margrethe maakte op oudejaarsavond bekend af te treden. De aanleiding voor haar abdicatie was onder meer de rugoperatie die ze in februari vorig jaar onderging. Het gaf volgens Margrethe "aanleiding tot nadenken over de toekomst".

Vertegenwoordigende rol

Het is in Denemarken niet gebruikelijk dat een vorst aftreedt. Margrethe is de eerste Deense monarch die abdiceert in negenhonderd jaar. In 1146 gaf een Deense vorst, koning Erik III, voor het laatst de troon op. Met het aftreden van Margrethe zijn er ook geen regerend koninginnen meer.

Margrethe houdt wel een vertegenwoordigende rol nu Frederik koning is, maakte het Deense hof woensdag bekend. Zo kan ze hem vervangen als hij niet aanwezig is, wanneer hij bijvoorbeeld op reis is. In eerste instantie wordt Frederik echter vervangen door zijn zoon, kroonprins Christian.

Ook blijft Margrethe de titel van koningin voeren nu ze is afgetreden. Haar aanspreektitel blijft ook majesteit, deelde het hof dinsdag al. Dat is anders dan in Nederland het geval was toen Beatrix in 2013 afstand deed van de troon. Zij wordt vanaf dat moment prinses Beatrix genoemd.

Meer uit Buitenland

Noorwegen onderzoekt corruptie ex-premier om contacten Epstein

OSLO (ANP/AFP) - De Noorse justitie is een onderzoek begonnen naar vermeende corruptie door een voormalige premier, ex-voorzitter van een Nobelcomité en voormalige chef van de Raad van Europa, Thorbjørn Jagland. Aanleiding tot het onderzoek zijn recent opgedoken contacten van Jagland met de inmiddels overleden Amerikaanse zedendelinquent en investeerder Jeffrey Epstein.

2 uur geleden
Koning Felipe leeft mee met slachtoffers overstromingen

MADRID (ANP/AFP) - Koning Felipe van Spanje heeft zijn medeleven betuigd aan de slachtoffers van de overstromingen in met name de regio Andalusië. In een speech tijdens een werkbezoek in Madrid zei de vorst dat hij en koningin Letizia bezorgd zijn en aan "de duizenden mensen en gezinnen die deze uren en dagen met angst en onzekerheid beleven" denken.

2 uur geleden
Nog geen teken van leven van vermiste moeder tv-presentatrice

TUCSON (ANP) - De FBI heeft "nog geen bewijs" dat de 84-jarige vermiste moeder van de Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie in leven is. Ook is er geen verdere communicatie geweest in verband met de losgeldbrief van de vermeende ontvoering. Tijdens een persconferentie donderdag kondigde de FBI een beloning van 50.000 dollar aan voor informatie over de vermissing van Nancy Guthrie, melden Amerikaanse media.

3 uur geleden
Chef parlement Venezuela vraagt vergeving voor misdaden van staat

CARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft om vergeving gevraagd voor misdaden die de staat heeft gepleegd. "We vragen vergiffenis en ook wij moeten vergeven", zei de voorzitter die een broer is van waarnemend president Delcy Rodríguez.

3 uur geleden
Trump steunt Hongaarse premier Orbán bij herverkiezingscampagne

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump spreekt zijn steun uit voor Viktor Orbán bij de Hongaarse verkiezingen in april. De banden tussen de regeringen van de VS en Hongarije zijn volgens Trump nooit zo goed geweest als nu.

5 uur geleden
Verklaring: gesprekken over Oekraïne in de komende weken verder

ABU DHABI (ANP) - De gesprekken tussen Oekraïne, Rusland en de VS waren constructief en worden "in de komende weken" voortgezet, staat in een gezamenlijke verklaring. De statements werden door de Oekraïense onderhandelaar Roestem Oemjerov en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X gezet. In Abu Dhabi werd twee dagen gesproken.

6 uur geleden
Portugese oppositieleider wil uitstel verkiezingen om noodweer

LISSABON (ANP) - Een van de twee kandidaten voor de beslissende ronde van de Portugese presidentsverkiezingen zondag wil uitstel vanwege het noodweer. De rechtspopulistische oppositieleider en kandidaat André Ventura heeft tijdens een bezoek aan het door overstromingen getroffen zuiden gezegd dat er nu niet gestemd kan worden.

6 uur geleden