Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deense koningin Margrethe afgetreden, zoon Frederik nu koning

Deense koningin Margrethe afgetreden, zoon Frederik nu koning

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe heeft tijdens een zitting van de Deense Raad van State haar handtekening onder een abdicatieverklaring gezet. Daarmee is haar oudste zoon Frederik nu koning van Denemarken. Zijn vrouw Mary is koningin. Margrethe zat sinds 1972 op de Deense troon.

Ze tekende de abdicatieverklaring in het paleis Christiansborg, in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Aanwezig daarbij was ook de zoon van Frederik en Mary, de 18-jarige Christian. Hij is nu kroonprins. De 55-jarige Frederik houdt later een toespraak vanaf het balkon van Christiansborg, waar duizenden Denen zich vanaf zondagochtend al hebben verzameld.

De 83-jarige Margrethe maakte op oudejaarsavond bekend af te treden. De aanleiding voor haar abdicatie was onder meer de rugoperatie die ze in februari vorig jaar onderging. Het gaf volgens Margrethe "aanleiding tot nadenken over de toekomst".

Vertegenwoordigende rol

Het is in Denemarken niet gebruikelijk dat een vorst aftreedt. Margrethe is de eerste Deense monarch die abdiceert in negenhonderd jaar. In 1146 gaf een Deense vorst, koning Erik III, voor het laatst de troon op. Met het aftreden van Margrethe zijn er ook geen regerend koninginnen meer.

Margrethe houdt wel een vertegenwoordigende rol nu Frederik koning is, maakte het Deense hof woensdag bekend. Zo kan ze hem vervangen als hij niet aanwezig is, wanneer hij bijvoorbeeld op reis is. In eerste instantie wordt Frederik echter vervangen door zijn zoon, kroonprins Christian.

Ook blijft Margrethe de titel van koningin voeren nu ze is afgetreden. Haar aanspreektitel blijft ook majesteit, deelde het hof dinsdag al. Dat is anders dan in Nederland het geval was toen Beatrix in 2013 afstand deed van de troon. Zij wordt vanaf dat moment prinses Beatrix genoemd.

Meer uit Buitenland

Israël dreigt vergunningen voor hulporganisaties Gaza te stoppen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Tientallen internationale hulporganisaties dreigen geen nieuwe vergunning van Israël te krijgen om hun werk in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever voort te zetten. Volgens Israël voldoen de ngo's, waaronder mogelijk Artsen zonder Grenzen (AzG), niet aan nieuwe strenge registratieregels. Hun huidige vergunningen lopen op 1 januari af.

3 uur geleden
Landen: humanitaire situatie in Gaza verslechterd en catastrofaal

LONDEN (ANP/RTR) - De humanitaire situatie in Gaza is opnieuw verslechterd en blijft catastrofaal, melden Groot-Brittannië, Canada, Frankrijk en andere landen in een gezamenlijke verklaring. Zij roepen Israël op actie te ondernemen.

4 uur geleden
VAE trekken troepen terug uit Jemen na Saudische deadline

ABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten halen alle nog aanwezige troepen terug uit Jemen. Saudi-Arabië gaf de VAE eerder op de dag 24 uur de tijd om te vertrekken, maar het land zegt toch dat het beëindigen van de missie in Jemen een vrijwillige keuze was.

6 uur geleden
Polen komt met samenleefcontract voor koppels zelfde geslacht

WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft een wet aangenomen die toestaat dat stellen van hetzelfde geslacht een samenlevingscontract mogen sluiten. Onder de wet kunnen deze koppels notarieel vastleggen hoe bijvoorbeeld huurcontracten, toegang tot elkaars medische gegevens en alimentatie zijn geregeld. Trouwen is voor koppels van hetzelfde geslacht nog altijd verboden in Polen.

6 uur geleden
VS zeggen tientallen IS-leden te hebben uitgeschakeld in Syrië

TAMPA (ANP) - De VS en hun bondgenoten hebben zo'n 25 aanhangers van Islamitische Staat (IS) gedood of gevangengenomen in Syrië sinds hun luchtaanvallen op dat land op 19 december. Dat meldt het onderdeel van de Amerikaanse strijdmacht dat toeziet op het werelddeel, CENTCOM.

7 uur geleden
Bij bankroof Gelsenkirchen is zo'n 30 miljoen euro buitgemaakt

GELSENKIRCHEN (ANP/DPA) - Bij de inbraak in een Sparkasse-bankfiliaal in het Duitse Gelsenkirchen is naar schatting ongeveer 30 miljoen euro buitgemaakt. Er werd ingebroken in 3200 kluisjes, blijkt uit informatie van veiligheidsbronnen. Zo'n 2500 klanten raakten gedupeerd, wat het mogelijk tot een van de grootste bankovervallen in de recente Duitse geschiedenis maakt.

8 uur geleden
Emiraten: geen wapens voor separatisten in gebombardeerde lading

ABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten ontkennen dat hun recent aangekomen lading in een haven in Jemen wapens voor separatisten bevatte. Die beschuldiging kwam van de door Saudi-Arabië geleide coalitie, die dinsdag naar eigen zeggen een grote hoeveelheid wapens en gevechtstoestellen had gebombardeerd.

8 uur geleden