Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deal Italiaanse nieuwsuitgever met OpenAI riskant, zegt waakhond

Deal Italiaanse nieuwsuitgever met OpenAI riskant, zegt waakhond

ROME (ANP) - Een deal die de Italiaanse uitgever achter kranten als La Stampa en la Repubblica heeft met techbedrijf OpenAI is mogelijk strijdig met Europese wetgeving. Die waarschuwing heeft de nationale privacywaakhond van Italië officieel afgegeven aan mediaconcern GEDI.

De uitgever kwam in september overeen dat OpenAI gebruik kan maken van de archieven van GEDI's kranten voor de verdere ontwikkeling van toepassingen van kunstmatige intelligentie, bijvoorbeeld ChatGPT. Dat soort taalmodellen analyseren enorme hoeveelheden data om zelf bijvoorbeeld teksten of beelden te creëren.

Maar toezichthouder GPDP vreest dat daarmee privacyrechten van Europeanen worden geschonden. De digitale archieven van Italiaanse kranten staan namelijk bol van persoonlijke gegevens van mensen die in het nieuws zijn gekomen. Die data mag je volgens regels van de Europese Unie niet zomaar verkopen aan andere bedrijven die er hun algoritmes mee trainen, meldt GPDP.

Overeenkomst

GEDI zegt met OpenAI geen overeenkomst te hebben gesloten over de verkoop van persoonsgegevens. "Het bewuste akkoord gaat over de overdracht van redactioneel werk, afkomstig van journalistieke activiteiten, en de ontwikkeling van nieuwe en innovatieve modaliteiten die redactioneel werk ook toegankelijk maken via hulpmiddelen die op basis van kunstmatige intelligentie werken", meldt het uitgeversconcern op zijn website.

De toezichthouder oordeelt ook dat GEDI te weinig voorzorgsmaatregelen heeft genomen die moeten voorkomen dat de deal met OpenAI de rechten schendt van mensen wier gegevens worden gedeeld.

GEDI, eigendom van de bekende Italiaanse miljardairsfamilie Agnelli, benadrukt dat de samenwerking met OpenAI nog niet is begonnen. Gegevens uit krantenberichten deelt de uitgever dus nog niet met het Amerikaanse bedrijf. De krantenuitgever hoopt naar eigen zeggen snel een "constructief" gesprek aan te gaan met de Italiaanse privacywaakhond zodat nieuwe AI-functies ontstaan die "de manier verbeteren waarop lezers in Italië nieuws tot zich krijgen en verwerken".

Meer uit Financieel

FT: verzekeraars trekken premies fors op voor schepen bij Iran

LONDEN (ANP) - Verzekeraars hebben scheepseigenaren zaterdag laten weten dat ze polissen zullen annuleren en de premies fors zullen optrekken voor schepen die door de Golf van Oman en de Straat van Hormuz varen, nadat de VS en Israël Iran aanvielen. Dat meldt de Financial Times.

3 uur geleden
Bijna 300 TUI-reizigers zitten vast in Midden-Oosten

RIJSWIJK (ANP) - Reisconcern TUI heeft bijna driehonderd reizigers vastzitten in het Midden-Oosten, waar het nu erg onrustig is door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. De organisatie is bezig om te kijken hoe het deze reizigers zo snel mogelijk terug naar Nederland kan krijgen, laat het bedrijf zaterdagavond weten.

3 uur geleden
Straat van Hormuz vrijwel leeg na sluitingsmeldingen aan schepen

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, is zaterdag zo goed als leeggeraakt na oproepen van Iraanse autoriteiten aan schepen om niet meer door de zeestraat te varen. Dat blijkt uit gegevens van de site MarineTraffic, waar de locatie van schepen wereldwijd te volgen is. Aan weerszijden van de belangrijke vaarroute hopen de wachtende schepen zich op.

4 uur geleden
Bron: Iran verbiedt schepen Straat van Hormuz te gebruiken

TEHERAN (ANP/RTR) - Schepen mogen van Iran de belangrijke waterweg Straat van Hormuz niet gebruiken. Dat zegt een bron binnen de EU-marinemissie Aspides tegen persbureau Reuters.

5 uur geleden
Trump-regering wil rechtszaken over importheffingen uitstellen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump kampt met meer dan 2000 rechtszaken van bedrijven die door hen betaalde invoerheffingen terugbetaald willen krijgen. Dat heeft persbureau Bloomberg becijferd. De rechtszaken hangen samen met de recente uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij een groot deel van Trumps tarieven onwettig verklaard werd. De regering probeert de rechtszaken voorlopig op de lange baan te schuiven.

5 uur geleden
In opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer wordt opgeheven

ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De in opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer Merchant Bank wordt opgeheven. Eerder deze week besloot het Amerikaanse ministerie van Financiën de bank al toegang tot het Amerikaanse financiële systeem te ontzeggen. Inmiddels heeft de financiële toezichthouder van Zwitserland laten weten dat de bank zich niet aan de regels heeft gehouden en moet worden geliquideerd.

6 uur geleden
Meerdere olietankers mijden Straat van Hormuz, ziet Bloomberg

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere grote olietankers lijken zaterdag de Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, te mijden. Dat meldt persbureau Bloomberg. Dit lijkt te maken te hebben met de vrees dat de straat bij de militaire acties rond Iran kan worden betrokken. Als deze situatie aanhoudt, zou dit grote gevolgen kunnen hebben voor de olie- en gasprijzen.

7 uur geleden