Deal Italiaanse nieuwsuitgever met OpenAI riskant, zegt waakhond
ROME (ANP) - Een deal die de Italiaanse uitgever achter kranten als La Stampa en la Repubblica heeft met techbedrijf OpenAI is mogelijk strijdig met Europese wetgeving. Die waarschuwing heeft de nationale privacywaakhond van Italië officieel afgegeven aan mediaconcern GEDI.
De uitgever kwam in september overeen dat OpenAI gebruik kan maken van de archieven van GEDI's kranten voor de verdere ontwikkeling van toepassingen van kunstmatige intelligentie, bijvoorbeeld ChatGPT. Dat soort taalmodellen analyseren enorme hoeveelheden data om zelf bijvoorbeeld teksten of beelden te creëren.
Maar toezichthouder GPDP vreest dat daarmee privacyrechten van Europeanen worden geschonden. De digitale archieven van Italiaanse kranten staan namelijk bol van persoonlijke gegevens van mensen die in het nieuws zijn gekomen. Die data mag je volgens regels van de Europese Unie niet zomaar verkopen aan andere bedrijven die er hun algoritmes mee trainen, meldt GPDP.
Overeenkomst
GEDI zegt met OpenAI geen overeenkomst te hebben gesloten over de verkoop van persoonsgegevens. "Het bewuste akkoord gaat over de overdracht van redactioneel werk, afkomstig van journalistieke activiteiten, en de ontwikkeling van nieuwe en innovatieve modaliteiten die redactioneel werk ook toegankelijk maken via hulpmiddelen die op basis van kunstmatige intelligentie werken", meldt het uitgeversconcern op zijn website.
De toezichthouder oordeelt ook dat GEDI te weinig voorzorgsmaatregelen heeft genomen die moeten voorkomen dat de deal met OpenAI de rechten schendt van mensen wier gegevens worden gedeeld.
GEDI, eigendom van de bekende Italiaanse miljardairsfamilie Agnelli, benadrukt dat de samenwerking met OpenAI nog niet is begonnen. Gegevens uit krantenberichten deelt de uitgever dus nog niet met het Amerikaanse bedrijf. De krantenuitgever hoopt naar eigen zeggen snel een "constructief" gesprek aan te gaan met de Italiaanse privacywaakhond zodat nieuwe AI-functies ontstaan die "de manier verbeteren waarop lezers in Italië nieuws tot zich krijgen en verwerken".
Meer uit Financieel
ALKMAAR (ANP) - Huurders in een wooncomplex in Alkmaar moeten meewerken aan het aansluiten van hun woningen op het warmtenet. Dat heeft een rechter in Noord-Holland bepaald. Als ze niet meewerken, wordt een dwangsom van 500 euro per dag opgelegd.
30 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Europa heeft over drie weken een structureel tekort aan kerosine als de Straat van Hormuz gesloten blijft. Dat stelt de koepelorganisatie van Europese luchthavens ACI Europe. Een tekort aan vliegtuigbrandstof zal tot grote verstoringen leiden op luchthavens in Europa, waarschuwt de organisatie.
35 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag aan het begin van de handelsdag niet ver van hun plek gekomen. De aandacht op de financiële markten blijft gericht op het broze bestand dat de Verenigde Staten en Israël hadden afgesproken met Iran. Dit weekend beginnen naar verwachting vredesonderhandelingen tussen de VS en Iran.
40 minuten geledenDUBLIN (ANP/DPA/AFP) - Protesten tegen hoge brandstofprijzen in Ierland gaan hun vierde dag in, waardoor problemen bij de bevoorrading van tankstations toenemen. Demonstranten blokkeren onder andere brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Intertoys neemt de bekende speelgoedwebshop Lobbes.nl over. De speelgoedwinkelketen krijgt een meerderheidsbelang van 75 procent in moederbedrijf Wings Holding.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bouwmarkten zien de verkoop van jerrycans verder toenemen, blijkt uit een rondgang van het ANP. Doordat de brandstofprijzen in de buurlanden nog altijd lager zijn, loont het om meer benzine mee te nemen uit het buitenland. De ANWB raadt Nederlanders af om dit te doen.
5 uur geledenMONTREAL (ANP/RTR) - Piloten van luchtvaartmaatschappijen die zich zorgen maken over de veiligheid bij het vliegen in het Midden-Oosten vrezen negatieve gevolgen als ze weigeren vluchten uit te voeren. Dit hebben piloten volgens IFALPA, een wereldwijde pilotenvakbond, aangegeven. De zorgen gaan bijvoorbeeld over ontslag of minder salaris.
6 uur geleden