Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deal Italiaanse nieuwsuitgever met OpenAI riskant, zegt waakhond

Deal Italiaanse nieuwsuitgever met OpenAI riskant, zegt waakhond

ROME (ANP) - Een deal die de Italiaanse uitgever achter kranten als La Stampa en la Repubblica heeft met techbedrijf OpenAI is mogelijk strijdig met Europese wetgeving. Die waarschuwing heeft de nationale privacywaakhond van Italië officieel afgegeven aan mediaconcern GEDI.

De uitgever kwam in september overeen dat OpenAI gebruik kan maken van de archieven van GEDI's kranten voor de verdere ontwikkeling van toepassingen van kunstmatige intelligentie, bijvoorbeeld ChatGPT. Dat soort taalmodellen analyseren enorme hoeveelheden data om zelf bijvoorbeeld teksten of beelden te creëren.

Maar toezichthouder GPDP vreest dat daarmee privacyrechten van Europeanen worden geschonden. De digitale archieven van Italiaanse kranten staan namelijk bol van persoonlijke gegevens van mensen die in het nieuws zijn gekomen. Die data mag je volgens regels van de Europese Unie niet zomaar verkopen aan andere bedrijven die er hun algoritmes mee trainen, meldt GPDP.

Overeenkomst

GEDI zegt met OpenAI geen overeenkomst te hebben gesloten over de verkoop van persoonsgegevens. "Het bewuste akkoord gaat over de overdracht van redactioneel werk, afkomstig van journalistieke activiteiten, en de ontwikkeling van nieuwe en innovatieve modaliteiten die redactioneel werk ook toegankelijk maken via hulpmiddelen die op basis van kunstmatige intelligentie werken", meldt het uitgeversconcern op zijn website.

De toezichthouder oordeelt ook dat GEDI te weinig voorzorgsmaatregelen heeft genomen die moeten voorkomen dat de deal met OpenAI de rechten schendt van mensen wier gegevens worden gedeeld.

GEDI, eigendom van de bekende Italiaanse miljardairsfamilie Agnelli, benadrukt dat de samenwerking met OpenAI nog niet is begonnen. Gegevens uit krantenberichten deelt de uitgever dus nog niet met het Amerikaanse bedrijf. De krantenuitgever hoopt naar eigen zeggen snel een "constructief" gesprek aan te gaan met de Italiaanse privacywaakhond zodat nieuwe AI-functies ontstaan die "de manier verbeteren waarop lezers in Italië nieuws tot zich krijgen en verwerken".

Meer uit Financieel

Wall Street sluit met verlies, olieprijzen hoger door onrust Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers op Wall Street volgden de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran. De olieprijzen gingen verder omhoog door de onrust in het Midden-Oosten. Daarnaast kwamen er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van grote bedrijven als Walmart en Deere.

4 uur geleden
Bedrijf Peter Mandelson op omvallen door Epstein-schandaal

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het consultancybedrijf Global Counsel, dat mede is opgericht door de voormalige Britse ambassadeur in de VS Peter Mandelson, staat op omvallen vanwege het schandaal rond zedendelinquent Jeffrey Epstein. Mogelijk kan vrijdag al faillissement worden aangevraagd, omdat klanten massaal vertrekken bij het adviesbedrijf.

6 uur geleden
MOTORbeurs mikt op 100.000 bezoekers, hoogste aantal in 15 jaar

UTRECHT (ANP) - Dat motorrijden in Nederland steeds populairder wordt, bleek donderdag overduidelijk tijdens de opening van de MOTORbeurs in Utrecht. Binnen enkele uren stroomden de hallen van de Jaarbeurs Utrecht volledig vol met motorliefhebbers. "We hopen op meer dan 100.000 bezoekers", zei Frits van Bruggen, voorzitter van RAI Vereniging. Dat zou het hoogste bezoekersaantal in vijftien jaar zijn.

7 uur geleden
Amazon haalt Walmart in als bedrijf met grootste omzet ter wereld

SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon heeft supermarktketen Walmart ingehaald als het grootste bedrijf ter wereld als het gaat om omzet. Het Amerikaanse techconcern is sinds de oprichting in 1994 uitgegroeid tot de grootste onlineretailer wereldwijd en is dominant op het gebied van cloudcomputing, waarin Walmart niet concurreert.

8 uur geleden
Drukke cijferdag op Damrak, koerssprong voor Air France-KLM

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de aandelenbeurs in Amsterdam hadden donderdag een drukke dag met veel bedrijfsresultaten, onder meer van Air France-KLM, Aegon en Besi. Daarbij vielen de resultaten van Air France-KLM duidelijk in de smaak, want de Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie was een uitblinker in de MidKap met een koerssprong van bijna 12 procent.

8 uur geleden
Recordaantal buitenlandse toeristen in Frankrijk in 2025

PARIJS (ANP/DPA) - Frankrijk heeft vorig jaar een recordaantal buitenlandse toeristen verwelkomd. Volgens het Franse ministerie van Economische Zaken ging het om 102 miljoen internationale bezoekers. Dat waren er 100 miljoen in 2024.

9 uur geleden
Cristiano Ronaldo investeert miljoenen in platform Herbalife

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - De wereldberoemde Portugese voetballer Cristiano Ronaldo investeert miljoenen in een digitaal platform van de maker van dieetproducten Herbalife. De voormalige beste voetballer van de wereld krijgt daarmee een belang van 10 procent in Pro2col, dat via gebruiksgegevens een "welzijnsplan op maat" maakt.

10 uur geleden