Deal Italiaanse nieuwsuitgever met OpenAI riskant, zegt waakhond
ROME (ANP) - Een deal die de Italiaanse uitgever achter kranten als La Stampa en la Repubblica heeft met techbedrijf OpenAI is mogelijk strijdig met Europese wetgeving. Die waarschuwing heeft de nationale privacywaakhond van Italië officieel afgegeven aan mediaconcern GEDI.
De uitgever kwam in september overeen dat OpenAI gebruik kan maken van de archieven van GEDI's kranten voor de verdere ontwikkeling van toepassingen van kunstmatige intelligentie, bijvoorbeeld ChatGPT. Dat soort taalmodellen analyseren enorme hoeveelheden data om zelf bijvoorbeeld teksten of beelden te creëren.
Maar toezichthouder GPDP vreest dat daarmee privacyrechten van Europeanen worden geschonden. De digitale archieven van Italiaanse kranten staan namelijk bol van persoonlijke gegevens van mensen die in het nieuws zijn gekomen. Die data mag je volgens regels van de Europese Unie niet zomaar verkopen aan andere bedrijven die er hun algoritmes mee trainen, meldt GPDP.
Overeenkomst
GEDI zegt met OpenAI geen overeenkomst te hebben gesloten over de verkoop van persoonsgegevens. "Het bewuste akkoord gaat over de overdracht van redactioneel werk, afkomstig van journalistieke activiteiten, en de ontwikkeling van nieuwe en innovatieve modaliteiten die redactioneel werk ook toegankelijk maken via hulpmiddelen die op basis van kunstmatige intelligentie werken", meldt het uitgeversconcern op zijn website.
De toezichthouder oordeelt ook dat GEDI te weinig voorzorgsmaatregelen heeft genomen die moeten voorkomen dat de deal met OpenAI de rechten schendt van mensen wier gegevens worden gedeeld.
GEDI, eigendom van de bekende Italiaanse miljardairsfamilie Agnelli, benadrukt dat de samenwerking met OpenAI nog niet is begonnen. Gegevens uit krantenberichten deelt de uitgever dus nog niet met het Amerikaanse bedrijf. De krantenuitgever hoopt naar eigen zeggen snel een "constructief" gesprek aan te gaan met de Italiaanse privacywaakhond zodat nieuwe AI-functies ontstaan die "de manier verbeteren waarop lezers in Italië nieuws tot zich krijgen en verwerken".
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP/RTR) - Instagram gaat ouders op de hoogte stellen als hun tiener meerdere keren in korte tijd zoekt naar woorden die te maken hebben met zelfmoord of zelfbeschadiging. Moederbedrijf Meta van Instagram laat weten dat ouders die de toezichtfunctie van het socialemediaplatform gebruiken, de waarschuwingen vanaf volgende week zullen ontvangen.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vier overheidsinstanties en TNO gaan proefdraaien met GPT-NL. Dat is een Nederlands model voor kunstmatige intelligentie dat SURF, het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) en TNO hebben ontwikkeld. Die laatste twee gaan er ook gebruik van maken. GPT-NL moet dienen als een open en veilig AI-model op basis van Europese en Nederlandse waarden. Het wil daarmee onafhankelijk worden van buitenlandse partijen, zegt een woordvoerder van TNO.
18 minuten geledenLUXEMBURG (ANP/RTR/BLOOMBERG) - KLM komt niet onder een boete van vele miljoenen euro's uit die in het verleden was opgelegd voor het vrachtkartel. Elf luchtvaartmaatschappijen kregen jaren terug al voor bij elkaar meer dan 700 miljoen euro aan boetes opgelegd voor het maken van verboden onderlinge afspraken. Daar waren ze tegen in verzet gegaan, maar het Europese Hof van Justitie oordeelde donderdag dat de Europese Commissie terecht had opgetreden.
31 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven wordt "beperkt" geraakt door de Amerikaanse importheffingen. Het is vooral de onzekerheid over de tarieven van de Amerikaanse president Donald Trump die de haven voelt. "De indirecte effecten zijn groter dan de directe effecten", stelt topman van Havenbedrijf Rotterdam Boudewijn Siemons.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Pensioenfondsen rekenen er voorlopig niet op dat gepensioneerden veel minder geld krijgen in het nieuwe stelsel als het slechter gaat met de economie. Dit heeft voorzitter Ger Jaarsma van de Pensioenfederatie donderdag gezegd tijdens een bijeenkomst over de overstap naar het nieuwe stelsel.
1 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - De politie pakt het onderzoek naar de cyberaanval en het datalek bij telecombedrijf Odido "met grote prioriteit" op. Dat heeft de politie in een verklaring naar buiten gebracht. Daarbij onderstreept de politie dat het bedrijven doorgaans adviseert in dit soort situaties geen losgeld te betalen aan hackers die gegevens hebben gestolen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten blijven verdeeld over het idee om aankopen met name in Europa te doen. Dat blijkt voorafgaand aan een bijeenkomst van EU-ministers over concurrentiekracht. Het idee van de zogeheten Made in Europe-aanpak is dat publieke aanbestedingen in Europa blijven, bijvoorbeeld voor tech, defensie of de industrie.
2 uur geleden