Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deal Italiaanse nieuwsuitgever met OpenAI riskant, zegt waakhond

Deal Italiaanse nieuwsuitgever met OpenAI riskant, zegt waakhond

ROME (ANP) - Een deal die de Italiaanse uitgever achter kranten als La Stampa en la Repubblica heeft met techbedrijf OpenAI is mogelijk strijdig met Europese wetgeving. Die waarschuwing heeft de nationale privacywaakhond van Italië officieel afgegeven aan mediaconcern GEDI.

De uitgever kwam in september overeen dat OpenAI gebruik kan maken van de archieven van GEDI's kranten voor de verdere ontwikkeling van toepassingen van kunstmatige intelligentie, bijvoorbeeld ChatGPT. Dat soort taalmodellen analyseren enorme hoeveelheden data om zelf bijvoorbeeld teksten of beelden te creëren.

Maar toezichthouder GPDP vreest dat daarmee privacyrechten van Europeanen worden geschonden. De digitale archieven van Italiaanse kranten staan namelijk bol van persoonlijke gegevens van mensen die in het nieuws zijn gekomen. Die data mag je volgens regels van de Europese Unie niet zomaar verkopen aan andere bedrijven die er hun algoritmes mee trainen, meldt GPDP.

Overeenkomst

GEDI zegt met OpenAI geen overeenkomst te hebben gesloten over de verkoop van persoonsgegevens. "Het bewuste akkoord gaat over de overdracht van redactioneel werk, afkomstig van journalistieke activiteiten, en de ontwikkeling van nieuwe en innovatieve modaliteiten die redactioneel werk ook toegankelijk maken via hulpmiddelen die op basis van kunstmatige intelligentie werken", meldt het uitgeversconcern op zijn website.

De toezichthouder oordeelt ook dat GEDI te weinig voorzorgsmaatregelen heeft genomen die moeten voorkomen dat de deal met OpenAI de rechten schendt van mensen wier gegevens worden gedeeld.

GEDI, eigendom van de bekende Italiaanse miljardairsfamilie Agnelli, benadrukt dat de samenwerking met OpenAI nog niet is begonnen. Gegevens uit krantenberichten deelt de uitgever dus nog niet met het Amerikaanse bedrijf. De krantenuitgever hoopt naar eigen zeggen snel een "constructief" gesprek aan te gaan met de Italiaanse privacywaakhond zodat nieuwe AI-functies ontstaan die "de manier verbeteren waarop lezers in Italië nieuws tot zich krijgen en verwerken".

Meer uit Financieel

S&P 500 naar recordhoogte in aanloop naar gesprek Trump en Xi

NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.

8 uur geleden
Gasunie waarschuwt: vullen gasopslagen gaat moeizaam

DEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.

8 uur geleden
Senaat stemt in met Warsh als voorzitter Federal Reserve

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.

9 uur geleden
Netflix biedt vanaf 2027 abonnement met reclame aan in Nederland

NEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.

9 uur geleden
Moederbedrijf speelgoedmerk Playmobil blijft minder verkopen

ZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.

10 uur geleden
AI-bedrijf Mistral praat met banken over tegenhanger voor Mythos

PARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.

11 uur geleden
AEX eindigt flink hoger, ABN AMRO grote winnaar

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.

12 uur geleden