De vergankelijkheidvan een traditie
HEINKENSZAND – Filmmaakster Eva Midgley heeft voor haar korte speelfilm ‘The Birthday Cut’ op het New York International Shorts Festival een prijs gewonnen. Nu werkt ze aan haar eerste documentaire. De inspiratie hiervoor vond zij toen zij tijdens een verblijf bij haar ouders stuitte op een oude videoband van volksdansgroep De Babbelaars uit Heinkenszand, waar haar moeder, Irene Hoogenboom, mede-oprichtster en dansleidster van was. Om zo veel mogelijk materiaal en verhalen te verzamelen is Eva op zoek naar oud-leden.
“Ik danste zelf ook altijd mee”, vertelt Eva. “Op de video is te zien hoe mijn moeder de groepen aankondigt tijdens een volksdansfestival. Het was zo’n contrast met hoe ze nu is en ik werd er ontzettend door gegrepen. Ik heb de video gedigitaliseerd en wilde eerst alleen een filmpje maken om mijn moeder op te vrolijken, maar al snel kwam ik er achter dat er zo veel meer in zat. Klederdracht en volksdans zijn totaal verdwenen uit het dorpsbeeld. Met de documentaire kan ik dit stuk Zeeuwse erfgoed preserveren”.
Eigen choreografie
Eva onderschrijft het belang van de dansgroep voor het dorp aan het eind van de vorige eeuw. “In de jaren zeventig en tachtig waren heel veel gezinnen betrokken bij de Babbelaars. Er waren overal optredens in binnen- en buitenland en er vonden enorme uitwisselingen plaats van cultuur. Wat ook uniek was dat de dansgroep een eigen choreografie had. Ik heb de choreograaf van toen geïnterviewd en wil gaan proberen om sommige dansen te reconstrueren”.
Premier Lubbers
Eva heeft veel materiaal kunnen vinden bij de organisatie van het volksdansfestival en bij de gemeente. “Wim Hoogerdijk die samen met mijn moeder de dansgroep oprichtte, heeft na zijn dood zijn hele archief gedoneerd aan de gemeente. Van oud-leden krijg ik veel krantenknipsels en nu ben ik bijvoorbeeld nog op zoek naar beeldmateriaal van een optreden van De Babbelaars waarin voormalig premier Lubbers als meiboom fungeerde”.
Vrolijke film
Voor de documentaire, die ongeveer een uur zal duren, wilt Eva zo veel mogelijk oud-leden interviewen. “Ik heb gemerkt dat mijn zoektocht bij veel mensen iets heeft losgemaakt. Ook wil ik graag buitenlandse groepen spreken over hoe zij het ervaren hebben om onze cultuur te zien en daarmee het omgekeerde perspectief tonen.
De documentaire zal enerzijds gaan over het verdwijnen van een traditie en anderzijds over wat de dansgroep betekent heeft voor mensen op persoonlijk niveau. Voor mij is het daarnaast ook een ode aan mijn moeder. Alhoewel vergankelijkheid een belangrijk thema is, wordt het wel een vrolijke film hoor, want de muziek en natuurlijk de dans zijn gewoon heel mooi”.
Contactgegevens
Oud-leden kunnen contact opnemen met Eva via: [email protected].
Meer uit Beveland
GOES - Een fietser is vrijdagmorgen zwaargewond geraakt bij een eenzijdig ongeval in Goes. Het Mobiel Medisch Team (MMT) vanuit Rotterdam werd ingezet.
1 uur geledenHEINKENSZAND - Inwoners van de gemeente Borsele hebben hun voorwaarden voor de komst van nieuwe kerncentrales bij Borssele aangescherpt en uitgebreid. Tijdens een bijeenkomst eerder deze week overhandigde de Borselse Voorwaarden Groep het vernieuwde pakket aan burgemeester Gerben Dijksterhuis.
1 uur geledenGOES - De nieuwe sporthal van sport- en recreatiecentrum Omnium in Goes werd afgelopen week geopend. Wethouders Joost de Goffau en André Van der Reest van de gemeente Goes deden dat middels een potje badminton, in pak . De oude, meer dan veertig jaar oude hal, was volledig op. De sporthal werd daarom eerder dit jaar gesloopt. "Zo'n sloop doet best wat met mensen, maar een nieuwe sporthal was echt hard nodig," Vertelt Bart van den Heuvel, directeur van Omnium.
3 uur geledenGOES - Het Hulster bedrijf Colsen heeft zowel de jury- als de publieksprijs gewonnen bij de Zeeuwse Innovatieprijs Emergo 2025. De prijzen werden woensdagavond uitgereikt tijdens de netwerkbeurs Contacta in de Zeelandhallen in Goes. Het was de 23e editie van de prijs, die innovatie en ondernemerschap in Zeeland in het zonnetje zet.
6 uur geledenGOES - Met een brede glimlach werd de 22-jarige John Eggebeen woensdag gehuldigd bij Scalda. De student Elektrotechniek uit Zeeland won afgelopen september goud tijdens EuroSkills 2025 in Denemarken en mag zich officieel Europees kampioen Elektrotechnicus Gebouwen noemen. Bovendien kreeg hij de titel 'Best of Nation' als beste Nederlandse deelnemer van het toernooi.
21 uur geledenHEINKENSZAND - Bij een steekincident in Heinkenszand is woensdagavond één persoon gewond geraakt. Het slachtoffer is met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht.
21 uur geledenMIDDELBURG - De Provincie Zeeland bereidt zich voor op de grote onderhoudswerkzaamheden aan de Westerscheldetunnel begin 2027. Omdat de Oostbuis van de tunnel dan vier maanden dichtgaat voor betonreparaties, werkt de provincie samen met diverse partners aan een bereikbaarheidsplan om de gevolgen voor verkeer en inwoners zoveel mogelijk te beperken.
23 uur geleden