‘De restauratie van de kerk is belangrijk voor het hele dorp, niet alleen voor de mensen die naar de kerk komen’
STAVENISSE - Om (cultuur)historisch erfgoed in goede conditie te houden, verleent de provincie Zeeland subsidies aan monumenten en andere waardevolle gebouwen. De Grote Muiterij en de Hervormde Kerk in Stavenisse kregen onlangs goed nieuws over een financiële bijdrage.
Het kerkgebouw van de Hervormde Kerk in Stavenisse is één van de monumenten die een deel van te vergeven 1.8 miljoen euro vanuit de provincie ontvangt. Om precies te zijn 232.844 euro. Kerkrentmeester Rien de Graaf (68) is daar erg blij mee , want dat betekent dat de hoognodige restauratie - eindelijk - uitgevoerd kan worden. “Dat is belangrijk voor het hele dorp, niet alleen voor de mensen die naar de kerk komen”, aldus De Graaf.
Het was lange tijd spannend voor de Hervormde Kerk in Stavenisse. Tot voor kort was alleen de graftombe aangemerkt als rijksmonument en dat zorgde voor beperkte subsidiemogelijkheden. Nu het algehele gebouw een rijksmonument betreft, konden er aanzienlijk hogere bedragen worden aangevraagd. Echter wel met de kanttekening dat er gedurende de procedure niets gerestaureerd mag worden. “Dat heeft ervoor gezorgd dat er werk moest blijven liggen en dat het achterstallig onderhoud opliep”, vertelt de kerkrentmeester. Dankzij dit bedrag kunnen de vele, vele werkzaamheden alsnog uitgevoerd worden. “Zelf dienen we een bedrag van 50.000 euro bij elkaar te krijgen door middel van fondsen en acties. We gaan ervan uit dat dat lukt”, zegt hij.
Het dak van de consistorie is inmiddels 110 jaar oud en moet nodig vervangen worden. Dankzij de subsidie kan er een nieuw leiendak op. “Ook de glas-in-loodramen worden volledig vernieuwd. De meeste zitten er al in sinds de bouw van de kerk in 1911. Alleen de ramen aan de westzijde die tijdens de watersnoodramp onder water stonden zijn vervangen. De rest is nu aan de beurt. Dat is een dure reparatie, misschien wel de hoogste kostenpost samen met de reparaties van het metselwerk en de voegen. Al met al is het een hele grote en kostbare operatie, maar wel eentje waar iedereen in het dorp blij mee is. Niet alleen de kerkgangers. De restauratie van de kerk leeft enorm in het dorp. Iedereen is het er over eens dat dit gebouw behouden moet blijven voor de toekomst. Daar hopen we nu voor te zorgen.” [
Meer uit Tholen
THOLEN - Wie houdt van Nederlandstalige luisterliedjes kan zaterdag 25 juli terecht in de Grote Kerk. Kleinkunstkwartet Mooi Jasje verzorgt daar vanaf 14.30 uur een optreden.
17 uur geledenHALSTEREN / THOLEN - Op de A4 tussen Halsteren en Bergen op Zoom heeft vrijdagmiddag rond 12.20 uur een zeer ernstig verkeersongeval plaatsgevonden. De snelweg richting Bergen op Zoom is volledig afgesloten, wat leidt tot forse verkeershinder en lange files. Bij het ongeval waren vijf voertuigen betrokken.
18 uur geledenTHOLEN - We zitten in een week waarin hier en daar neerslag is gevallen, maar het goede nieuws is dat het weer de komende dagen alleen maar beter wordt. De afgelopen dagen was het aan de koele kant met temperaturen van 19 tot 21 graden. "Vrijdag loopt de temperatuur weer op en in de middag kan het landinwaarts 25 graden worden", weet weerman Rico Schröder van Weeronline te melden.
22 uur geledenTHOLEN - Vrijwilligers die zich inzetten voor de Thoolse samenleving krijgen een avond speciaal voor hen. De gemeente Tholen organiseert op vrijdag 4 september een vrijwilligersavond in dorpshuis De Wimpel in Sint Philipsland.
1 dag geledenTHOLEN - Martin Oei zal op zaterdag 25 juli in het Oude Stadhuis van Tholen om 15.30 uur een boeiend recital verzorgen. Op uitnodiging van de Stichting Anthonie Keldermans Concerten zal hij de Feurich-vleugel in de Vierschaar bespelen, die deel uitmaakt van de Keldermans Collectie. De titel van zijn programma luidt: Frédéric en Franz in Frankrijk. Verwijzend naar het langdurig verblijf van de componisten en virtuoze pianisten Frédéric Chopin en Franz Liszt in Parijs.
1 dag geledenPOORTVLIET - PJZ Tholen organiseert op zaterdag 15 augustus een Boerenfamiliedag aan de Paasdijkweg in Poortvliet. Van 10.30 tot 19.30 uur staat het terrein in het teken van landbouw, traditie, innovatie en activiteiten voor jong en oud.
2 dagen geledenTHOLEN - Soms zijn er na een concert eigenlijk geen woorden nodig. Dat gevoel overheerste afgelopen zaterdag 18 juli tijdens het Stadhuisconcert in Tholen. Celliste Monique Heidema en pianist André Telderman wisten met hun programma 'Lied zonder woorden' het publiek volledig mee te nemen.
2 dagen geleden