De Meestoof herdenkt 75 jaar bevrijding
SINT-ANNALAND – Burgemeester van Tholen, Ger van de Velde - de Wilde, heeft afgelopen zaterdag de nieuwe tentoonstelling in streekmuseum De Meestoof geopend. De nieuwe tentoonstelling staat in het teken van 75 jaar bevrijding van het eiland Tholen. “Het is vooral belangrijk om hier te komen en een indruk te krijgen van wat er allemaal is gebeurd,” aldus bezoekster Truus Schuit.
DOOR JEFFREY HAGE
Het geluid van een doedelzak is zaterdag hoorbaar bij de schuur van streekmuseum De Meestoof. De zon heeft nog moeite om de grijze wolken te doorbreken, maar toch klinkt er een gezellig geroezemoes vanuit de koffiekamer. Na toespraken van burgemeester Ger van de Velde en voorzitter van het museum Arie van der Zwan, onthullen zij samen het nieuwe pamflet voor de tentoonstelling. Er klinkt een luid gelach en applaus wanneer Van de Velde en Van der Zwan de Nederlandse vlag van de banner afhalen. De tentoonstelling is klaar om bezichtigd te worden en de mensen begeven zich al pratend naar de ingang van het museum.
Tentoonstelling
Bij binnenkomst is gelijk duidelijk dat dit een zeer uitgebreide tentoonstelling is. Overal staan poppen met typische klederdracht of legeruniformen. Van gasmaskers tot radio’s en van de Jodenster tot oude pakjes sigaretten, alles is te vinden in het streekmuseum. Volgens bezoekster Truus Schuit is het heel indrukwekkend om alle verschillende dingen te zien: “Overal is wel iets te zien. Zo wist ik zelf niet eens dat Tholen zo erg onder water had gestaan tijdens de oorlog, maar dankzij deze tentoonstelling leer je echt veel meer over hoe het eiland er in die periode bij lag.”
Vrijheid
Bezoeker Leen van Doorn is het hier roerend mee eens: “Ik ben zelf geboren voor de oorlog, dus heb die periode wel heel bewust meegemaakt. Als ik al deze kleding, paspoorten en kaarten bekijk, ben ik echt weer even terug in mijn jeugd,” aldus Van Doorn. Zelf heeft hij ook de brug naar het eiland opgeblazen zien worden en ziet de brug vervolgens als het teken van de bevrijding: “Wij hebben nu echt de mogelijkheid om te gaan en te staan waar we willen, dat was toen echt heel anders. Ik vind het daarom ook belangrijk dat we ieder jaar weer stilstaan bij de bevrijding. Want de vrijheid die wij nu hebben, hebben we aan alle mensen die hun leven hebben gegeven in gevecht met de bezetter.
Belangrijk
Zowel Truus Schuit als Leen van Doorn vinden het daarom belangrijk om ieder jaar tijdens de dodenherdenking en Bevrijdingsdag stil te staan bij het leed uit de Tweede Wereldoorlog. “Ik heb mijn kinderen echt al van jongs af aan geleerd dat ze twee minuten stil moeten zijn tijdens de dodenherdenking. Nu leren zij dat hun kinderen weer aan en zo zetten we samen de traditie voort,” aldus Schuit. Van Doorn gaat zelfs ieder jaar nog naar Vlissingen om daar zijn vrijheid te vieren: “Ik ga ieder jaar naar Vlissingen, om daar de lezing bij te wonen en van de muziek te genieten.”
Kijken
“Als je de geschiedenis van je woonplaats niet kent, doe je niet mee in de samenleving,” besluit van Doorn kritisch. Truus Schuit vindt het vooral belangrijk dat mensen zichzelf bewust worden van de historische gebeurtenissen: “Door middel van de foto’s, het beeldmateriaal en de voorwerpen die je hier ziet, realiseer je je dat er ook hier echt strijd is geleverd voor onze vrijheid,” aldus Schuit.
Meer uit Tholen
ZEELAND - De verhoging van de btw op logies van 9 naar 21 procent kan volgend jaar leiden tot een drastische daling van het toeristisch bezoek aan Zeeland. "We maken ons grote zorgen", zegt gedeputeerde Dick van der Velde.
4 uur geledenTHOLEN - De gemiddelde Tholenaar had in 2024 een positief beeld van de leefbaarheid in de gemeente. Inwoners geven hun eigen kern gemiddeld een 7,4, zo blijkt uit onderzoek van de gemeente Tholen en woningcorporatie Stadlander.
21 uur geledenTHOLEN - Het actieve seizoen van de Aziatische hoornaar loopt ten einde en dat betekent ook dat de gemeente vanaf 15 november geen nesten meer verwijderd. De insecten bereiden zich voor op de winter, waarin de werksters en het volk afsterven. Wel blijft het volgens de gemeente belangrijk om nesten te melden via de BuitenBeter-app. Zo kunnen ze een inschatting maken van het aantal te verwachten nesten in 2026.
1 dag geledenSINT-ANNALAND - De Voorstraat in Sint-Annaland gaat vanaf maandag tien weken dicht voor werkzaamheden aan de stoepen. Hierdoor is de straat helemaal afgesloten voor verkeer. De woningen, ondernemingen en winkels blijven bereikbaar voor fietsers en voetgangers. Het overige verkeer wordt omgeleid via de Weststraat.
1 dag geledenSCHERPENISSE/SINT-ANNALAND - Naast Tholen brengt Sinterklaas zaterdag ook een bezoek aan andere plaatsen. Zo arriveert hij net als voorgaande jaren met de pakjesboot in de haven van Sint-Annaland. Na zijn aankomst maakt hij nog een rondgang door het dorp, waarna het feest bij De Wellevaete verdergaat. Ook in Scherpenisse is er reden voor feest, want daar komt de Sint aan op de Hoge Markt.
1 dag geledenTHOLEN - Leden van de Thoolse ChristenUnie hebben unaniem ingestemd met de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2026. Fractievoorzitter Jaap Hage en wethouder Corniel van Leeuwen voeren het team opnieuw aan. Tegelijkertijd is er ook een nieuw bestuur gekozen.
2 dagen geledenTHOLEN - Aan de Oudelandsedijk in Tholen is afgelopen nacht een auto volledig in vlammen opgegaan. Het voertuig stond geparkeerd vlakbij een schuur, maar dankzij de snelle inzet van de brandweer kon worden voorkomen dat het vuur oversloeg. Over de oorzaak van de brand is niets bekendgemaakt.
2 dagen geleden