De Lange strijdt met Maltese en Oostenrijker om hamer EU-parlement
STRAATSBURG (ANP) - CDA'er Esther de Lange moet in ieder geval afrekenen met twee fractiegenoten om de voorzittershamer van het Europees Parlement te bemachtigen. De Maltese christendemocrate Roberta Metsola en de Oostenrijker Othmar Karas doen ook een gooi naar de topbaan.
De Lange, aanvoerder van de CDA'ers in het EU-parlement en vicevoorzitter van de christendemocratische fractie, maakte zondag bekend dat ze voorzitter wil worden. Ze wil de sociaaldemocraat David Sassoli opvolgen, die volgens afspraak in januari plaats zou maken voor een christendemocraat.
Vooral Metsola is echter een geduchte concurrent. Zij is al vicevoorzitter van het parlement en mocht de zieke Sassoli de afgelopen maanden veel vervangen, zelfs bij de 'troonrede' van de Europese Commissie in september. In haar nadeel werkt dat de christendemocratische EVP-fractie maar twee Maltezers telt, al hebben ook de vijf CDA'ers en de zes Oostenrijkse partijgenoten van Karas maar een klein aandeel in de grootste fractie van het EU-parlement.
Woensdag beslissen de Europarlementariƫrs van de EVP wie ze naar voren willen schuiven. In januari stemt het parlement erover.
Meer uit Binnenland
HURGHADA (ANP) - Met een toestel van Defensie zijn afgelopen nacht opnieuw gestrande reizigers opgehaald in Oman en naar het Egyptische Hurghada gebracht. In totaal zijn het 75 Nederlanders en drie mensen met andere nationaliteiten, laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet meer vaart maken met de energietransitie en de gasinfrastructuur in Groningen voorlopig in stand houden als "airbag" voor noodgevallen. Dat is nodig om minder afhankelijk te worden van andere landen, stellen 22 experts die gespecialiseerd zijn in veiligheid en energie in een donderdag verschenen rapport. "We bevinden ons in een zeer kritische fase ten aanzien van de importafhankelijkheid van energie", schrijven ze.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
14 uur geledenASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse huurmarkt zitten mensen met een middeninkomen in de knel. De huren in de vrije sector zijn tussen 2023 en 2025 alleen maar gestegen en het aanbod van huurwoningen neemt af doordat private verhuurders hun panden in de verkoop hebben gedaan. De groei in het aanbod aan private huur is daardoor tot stilstand gekomen. Dat meldt de gemeente op basis van het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in Amsterdam.
15 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.
15 uur geleden