De Lange strijdt met Maltese en Oostenrijker om hamer EU-parlement
STRAATSBURG (ANP) - CDA'er Esther de Lange moet in ieder geval afrekenen met twee fractiegenoten om de voorzittershamer van het Europees Parlement te bemachtigen. De Maltese christendemocrate Roberta Metsola en de Oostenrijker Othmar Karas doen ook een gooi naar de topbaan.
De Lange, aanvoerder van de CDA'ers in het EU-parlement en vicevoorzitter van de christendemocratische fractie, maakte zondag bekend dat ze voorzitter wil worden. Ze wil de sociaaldemocraat David Sassoli opvolgen, die volgens afspraak in januari plaats zou maken voor een christendemocraat.
Vooral Metsola is echter een geduchte concurrent. Zij is al vicevoorzitter van het parlement en mocht de zieke Sassoli de afgelopen maanden veel vervangen, zelfs bij de 'troonrede' van de Europese Commissie in september. In haar nadeel werkt dat de christendemocratische EVP-fractie maar twee Maltezers telt, al hebben ook de vijf CDA'ers en de zes Oostenrijkse partijgenoten van Karas maar een klein aandeel in de grootste fractie van het EU-parlement.
Woensdag beslissen de Europarlementariërs van de EVP wie ze naar voren willen schuiven. In januari stemt het parlement erover.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bijna 8 procent van de huurwoningen van woningcorporaties die in 2023 vrijkwamen, ging dat jaar naar statushouders, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is ongeveer een procentpunt meer dan het jaar daarvoor, toen zo'n 7 procent van de corporatiewoningen naar mensen met een verblijfsstatus ging. In de jaren daarvoor schommelde dit percentage tussen de 4 en 7.
17 minuten geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor dichte mist in het noorden van het land. Het weerinstituut heeft code geel afgegeven voor de provincies Friesland, Groningen en Drenthe.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Suriname en Nederland willen nauwer gaan samenwerken op het gebied van onderwijs. Dat zei demissionair premier Dick Schoof dinsdag in Paramaribo, waar hij aanwezig was bij de viering van vijftig jaar onafhankelijkheid.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Xander van der Wulp, hoofdredacteur van NOS Sport, laat weten dat door de bezuinigingen bij de publieke omroep sportrechten op het spel staan. Dat zei Van der Wulp aan tafel bij Pauw & de Wit.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse hoofdofficier van justitie René de Beukelaer zegt dat de kans bestaat dat het OM de naam van de verdachte van het doden van de 17-jarige Lisa nooit zal weten. "Ik reken daar bijna op", zei hij.
11 uur geledenVENLO (ANP) - De zoon van regisseur Sunny Bergman heeft dinsdag aangifte gedaan van een geweldsincident dat begin november plaatsvond tijdens een festival in Venlo. Dat heeft Bergman aan het ANP bevestigd. Haar zoon wilde al eerder aangifte doen, maar de politie kon deze pas op 25 november opnemen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De NVJ is bang dat de bezuinigingen bij AVROTROS en BNNVARA de diversiteit en pluriformiteit van de publieke omroep gaan raken. Dat schijft de journalistenvakbond in een verklaring op de website Villamedia. Beide omroepen maakten dinsdag bekend per 2027 een flink aantal grote programma's te moeten schrappen.
13 uur geleden