De Jonge: werkdruk op zorg door coronapatiënten nog 'te doen'
DEN HAAG (ANP) - De druk op de zorg door coronapatiënten is op het moment te doen, zegt demissionair coronaminister Hugo de Jonge. Er liggen nu tussen de 650 en 700 coronapatiënten in de ziekenhuizen, van wie ruim 200 op de intensive care. De zorg heeft al enkele weken met dit soort aantallen te maken, maar volgens de minister is het uitvoerbaar.
De afgelopen week was er veel te doen over de bezetting van voornamelijk de ic. Daar zijn personeelstekorten, die in meerdere ziekenhuizen groeien doordat de uitstroom groter is dan het aantal mensen dat wordt opgeleid. Die zijn niet zomaar op te lossen, aldus De Jonge eerder.
Diederik Gommers, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Intensive Cares, zei tegen het ANP dat de rek eruit is en dat de capaciteit opgeschaald moet worden. De Jonge reageerde daarop dat dit niet zomaar geregeld is.
Herstelplan
Volgens hem is het ook juist "aan de zorg zelf" om ic-capaciteit op te schalen. De minister zegt dat de plannen daarvoor er inmiddels liggen en er ook 500 miljoen euro voor is uitgetrokken. Verder moet er een "herstelplan" komen, waaraan de Federatie Medisch Specialisten en de Beroepsvereniging Verpleegkundigen & Verzorgenden Nederland werken.
Hoewel het nu wat betreft werkdruk beheersbaar is, ziet De Jonge het aantal coronapatiënten graag dalen zodat de zorg weer wat "ademruimte" krijgt. "Daar hebben ze het al anderhalf jaar lang flink voor de kiezen gehad." Maar hij waarschuwt tegelijkertijd dat de zorg ook de komende tijd nog te maken krijgt met dergelijke aantallen patiënten met corona.
Deze week kwam het reproductiegetal voor het eerst in een maand weer iets boven de 1. Dat betekent dat het aantal patiënten toeneemt, zij het heel langzaam. Bovendien houdt de zorg rekening met meer ziekenhuisopnames omdat het griepseizoen weer zal beginnen.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Vele tientallen organisaties tekenen woensdag een zogenoemde Gezondheidsverklaring. Daarmee beloven ze zich in te zetten en plannen te maken voor "langer gezond leven voor iedereen in Nederland", zo melden ze.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid zou meer moeten doen om het risico te verlagen dat mensen dementie krijgen. Dat kan bijvoorbeeld door iets te doen tegen hoge bloeddruk, diabetes, roken en overgewicht. Volgens de Gezondheidsraad verhogen die namelijk het risico op dementie. Vooral een lagere bloeddruk verlaagt het risico, aldus de onderzoekers.
23 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Mensen uit lagere inkomensgroepen en met een lager opleidingsniveau hebben een slechter gebit, meldt het RIVM in de Monitor Mondgezondheid. Mensen uit deze groepen poetsen minder regelmatig hun tanden en maken minder gebruik van mondzorg.
1 dag geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta heeft intern onderzoek naar de mentale gezondheidseffecten van Facebook en Instagram gestopt, nadat het "causaal" bewijs vond dat het gebruik van de socialemediaplatforms een negatieve impact had. Dat blijkt uit niet-gecensureerde stukken in een collectieve rechtszaak die door Amerikaanse schooldistricten is aangespannen tegen Meta en andere socialmediaplatforms.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - In Nederland hebben vorig jaar 444 mensen te horen gekregen dat ze hiv hebben opgelopen. Dat is het virus dat aids kan veroorzaken. Het aantal nieuwe diagnoses daalde jarenlang, bijna twintig jaar geleden waren er zo'n 1200 nieuwe gevallen, maar die afname is in de afgelopen jaren tot stilstand gekomen.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende kabinet moet meer aandacht besteden aan gezond leven. Dat willen bijna veertig organisaties. Ze roepen op om gezond eten en drinken beter beschikbaar en betaalbaarder te maken, en om meer te doen tegen reclame die op kinderen is gericht. Dat doen ze in een collectieve boodschap aan informateur Sybrand Buma.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Drie nieuwe geneesmiddelen, onder meer tegen een bepaald type borstkanker, worden voorlopig nog niet vergoed vanuit het basispakket van de zorgverzekering. Demissionair zorgminister Jan Anthonie Bruijn (VVD) heeft besloten de medicijnen nog in de zogeheten sluis te houden, omdat ze volgens het ministerie te duur zijn, meldt hij aan de Tweede Kamer. Er is volgens hem intensief maar vergeefs met de leveranciers onderhandeld over "een maatschappelijk aanvaardbare prijs".
2 weken geleden