Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Jonge hoopt op positief advies over inenten gezonde jongeren

De Jonge hoopt op positief advies over inenten gezonde jongeren

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge hoopt dat alle jongeren vanaf 12 jaar zo snel mogelijk gevaccineerd kunnen worden tegen het coronavirus. Hij neemt daarover wel pas een besluit nadat de Gezondheidsraad advies hierover heeft uitgebracht, zei hij woensdagmiddag.

De Jonge zegt te hopen dat met het inenten van jongeren een nieuwe besmettingsgolf in het najaar kan worden voorkomen. Ook wil hij graag de kans op besmettingen in klassen terugdringen. Jongeren kunnen eraan bijdragen dat de samenleving "zo goed mogelijk beschermd" zal zijn, aldus de bewindsman. Hij zei erbij dat hij niet wil vooruitlopen op het advies van de raad. Als jongeren onder de 18 in aanmerking zullen komen, zullen zij volgens De Jonge niet voor half augustus aan de beurt zijn voor de eerste prik. Dat heeft te maken met de afspraken die al zijn gepland en met de leveringen van vaccins.

Met het huidige tempo zal het waarschijnlijk niet lang meer duren voordat alle Nederlanders van 18 jaar en ouder de kans hebben gekregen om een afspraak te maken. De grote vraag is nog of de GGD'en daarna verder kunnen gaan met het vaccineren van alle jongeren onder de 18 jaar die dat willen. Wanneer het advies verschijnt, kon een woordvoerder van de Gezondheidsraad woensdag nog niet zeggen.

Ethische kant

"We zijn ons bewust van de snelheid van de vaccinatiecampagne", aldus de woordvoerder. "Tegelijk is een zorgvuldige weging van nut en risico belangrijk. Dat proces is nog niet klaar."

Het ministerie wijst erop dat het vraagstuk "complex is", mede vanwege de ethische kant ervan. Voor de meeste gezonde jongeren is een coronabesmetting immers niet echt gevaarlijk, zegt een woordvoerster. "Ze nemen het vaccin dan eigenlijk voor een deel ook om immuniteit van de bevolking te bereiken."

Uitnodigingen

Intussen gaan de uitnodigingen in een hoog tempo de deur uit. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) verwacht dat deze week bijna 1,5 miljoen prikken worden gezet. Sinds woensdag kunnen mensen die zijn geboren in 1997 en 1998 een afspraak maken. In dit tempo kan binnen nu en een week de laatste leeftijdsgroep aan de beurt komen, die in 2003 is geboren.

Jongeren met een medische indicatie van 12 jaar en ouder worden deze maand nog uitgenodigd. De Gezondheidsraad adviseerde het kabinet precies een week geleden om hen in elk geval een vaccin aan te bieden. Dat advies nam het kabinet over. De Jonge liet eerder weten dat het om ongeveer 60.000 tot 100.000 jongeren gaat. Het gaat ook om tieners die zelf gezond zijn maar een zieke huisgenoot hebben.

Toezichthouder

Het vaccin van Pfizer/BioNTech is vooralsnog als enige goedgekeurd voor kinderen vanaf 12 jaar. Een aanvraag van Moderna loopt nog bij het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA). De toezichthouder oordeelde eind mei dat het vaccin van Pfizer/BioNTech veilig kan worden gegeven aan jongeren vanaf 12 jaar.

Diverse landen hebben al besloten ook jongeren tegen het coronavirus te vaccineren. Het gaat onder meer om Canada, de Verenigde Staten, Duitsland, Frankrijk, Spanje, Roemenië en Polen. België wil jongeren vanaf 16 jaar inenten.

Meer uit Binnenland

Stichting: massadonor Simon tekent contract over spermadonaties

DEN HAAG (ANP) - Massadonor Simon heeft afspraken gemaakt met de Stichting Donorkind over het doneren van zijn sperma. De stichting meldt dat Simon een contract heeft getekend waarin staat dat hij geen zaad meer mag doneren en ook niet aan nieuwe wensouders mag laten weten dat hij dat zou willen. Ook moet de donor het zaad dat nog bij klinieken ligt opgeslagen laten vernietigen.

41 minuten geleden
Eerste officiële vorst, temperatuur in De Bilt onder nul

DE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.

4 uur geleden
A32 open na spoedreparaties, ook inspecties andere aquaducten

GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.

9 uur geleden
Kind van gehuwd stel krijgt niet meer automatisch naam van vader

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.

12 uur geleden
Politie houdt 150 tot 200 demonstranten aan bij datacentrum

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.

16 uur geleden
NCTV: cyberdreiging neemt snel toe door AI, actie nodig

DEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."

19 uur geleden
Jetten vindt zijn aanwezigheid bij Rode Lijn-demo 'niet passend'

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.

19 uur geleden