De Jonge: geen 'Italiaanse toestanden' met coronapas
DEN HAAG (ANP) - De vrees voor "Italiaanse toestanden" als de coronapas straks ook op de werkvloer kan worden gevraagd, is onterecht. Dat zegt althans zorgminister Hugo de Jonge in de Tweede Kamer. Voor sectoren (zoals de horeca) waar nu al een coronatoegangsbewijs (CTB) wordt gevraagd, wordt de pas mogelijk verplicht. Maar voor andere branches krijgen werkgevers slechts de mogelijkheid de QR-code van werknemers te vragen.
"Ik hoor weleens over Italiaanse toestanden dat je personeel zou weglopen omdat je coronatoegangsbewijzen gebruikt", zegt de demissionaire bewindsman. "Dat is niet het geval, omdat we het facultatief ter beschikking willen stellen, maar niet de verplichting willen aanbrengen." In het inzetten van de coronapas op de werkvloer "zitten natuurlijk ook allemaal gradaties", volgens De Jonge.
Werknemers worden sowieso al gevraagd voor het grootste deel thuis te werken. Maar "niet in alle bedrijfstakken kan dat. En toch rust op de werkgever wel degelijk de verplichting om een veilige werksituatie te regelen", zegt De Jonge. Een baas kan er ook voor kiezen om medewerkers een mondkapje te laten dragen of afstand te laten houden. "Als een werkgever, in overleg met zijn werknemers, tot andere maatregelen komt die leiden tot een veilige werkvloer, nou, prima, doen! Maar we willen het wel mogelijk maken."
Het kabinet gaat nog kijken hoe het voorstel precies wordt ingevuld en wat het bijvoorbeeld betekent voor de zorg. Voor het wetgevingstraject is relatief veel tijd nodig, denkt De Jonge. Bewindspersonen praten de komende tijd uitvoerig met werkgeversorganisaties, bonden en deskundigen op het gebied van persoonsgegevens. Het is volgens de minister ook belangrijk dat de maatregel "proportioneel" is.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft vrijdag de 81-jarige Cor de J. in hoger beroep veroordeeld tot achttien jaar cel voor het doodschieten van een 74-jarige man in Kinderdijk (Zuid-Holland) in 2022. Het slachtoffer werd door het hoofd geschoten in het huis van zijn nieuwe partner en overleed enkele dagen later aan zijn verwondingen.
48 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Een middel dat wordt gebruikt tegen kanker is voorlopig beperkt beschikbaar door problemen bij de productie. Dat houdt de komende maanden aan. Dat meldt het Landelijk Coƶrdinatiecentrum Geneesmiddelen. Door voorraden uit het buitenland te importeren, is het middel in de afgelopen weken wel wat beter beschikbaar geweest.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zaak tegen Viruswaarheid-voorman Willem Engel, die in hoger beroep is veroordeeld tot een taakstraf van zestig uur voor opruiing in de coronatijd, moet deels opnieuw worden behandeld. Dat adviseert de advocaat-generaal (AG) aan de Hoge Raad.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onderzoekers van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam trekken een studie naar het gebruik van een pijnmiddel tegen langdurige coronaklachten voorlopig terug. Er is te veel twijfel of het onderzoek wel volgens de regels is verlopen.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag bij de rechtbank hoger beroep aangetekend in de zaak over het dodelijke ongeluk met de Stint in Oss. "Het OM kan zich niet verenigen met de overwegingen en de conclusies van de rechtbank", aldus het OM na het bestuderen van het vonnis.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma vindt dat de Universiteit Utrecht meer had moeten doen om de gebouwen te beveiligen tegen bezettingsacties. Haar woordvoerder bevestigt dat na een bericht van RTV Utrecht vrijdag. In de afgelopen jaren hebben pro-Palestijnse activisten meerdere universiteitsgebouwen in het centrum van de stad bezet gehouden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een datalek zijn gegevens van medewerkers van de Dienst Justitiƫle Inrichtingen (DJI) gelekt. Een woordvoerster van de organisatie zegt na berichtgeving van Argos hierover dat het gaat om mailadressen, telefoonnummers en beveiligingscertificaten van DJI-medewerkers.
5 uur geleden