Damrak koerst af op herstel na zware koersverliezen
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index lijkt woensdag wat te herstellen na de recente zware verliesbeurten. De beurshandel blijft echter zeer grillig door de oorlog in Oekraïne en de sterke stijging van de prijzen van belangrijke grondstoffen als olie, gas, kolen en granen. De zorgen over een verdere toename van de al hoge inflatie worden daardoor aangewakkerd.
Beleggers kauwen daarbij nog na op het besluit van de Verenigde Staten om voortaan geen olie, gas en kolen meer uit Rusland te importeren. De Britten willen later dit jaar de olie-import uit Rusland hebben gestopt. De Europese Unie stelt nog geen verbod op Russische olie in maar wil wel de aankoop van gas uit het land flink verminderen.
De hoofdindex op Beursplein 5 koerst af op een winst van 1,8 procent. Ook elders in Europa lijken de beurzen in het groen te openen. De aandacht gaat daarbij onder meer uit naar de resultaten van het Duitse sportmerk Adidas en pakketbezorger Deutsche Post DHL.
Aandelenbeurs Moskou gesloten
De aandelenmarkten in Azië gingen woensdag overwegend omlaag. In Tokio hield de Nikkei het verlies beperkt tot 0,3 procent. De Chinese beurzen in Shanghai en Hongkong verloren ruim 1 procent door de aanhoudende zorgen over de inflatie en lokale virusuitbraken.
De aandelenbeurs in Moskou blijft ook woensdag nog gesloten. Het is sinds 28 februari al niet meer mogelijk om in aandelen te handelen aan die beurs. Russen kunnen wel weer roebels verhandelen, iets wat tijdelijk was verboden.
Olieprijzen
Op het Damrak kwam Basic-Fit nog met jaarcijfers. De fitnessketen zag de omzet dalen en leed een miljoenenverlies in 2021 door de lockdowns vanwege het coronavirus. Voor het huidige jaar wordt echter een flinke omzetstijging verwacht.
Unilever stopt met de import uit en export naar Rusland, maar blijft wel in het land actief. Het Britse concern voor voedings- en verzorgingsmiddelen blijft Russen nog producten verkopen die binnen de landsgrenzen zijn gemaakt. Wel stoppen de investeringen van Unilever in het land. Ook de in Amsterdam genoteerde platenmaatschappij Universal Music Group schort alle activiteiten in Rusland op en sluit haar kantoren in het land.
De olieprijzen zetten de opmars voort na de forse stijging op dinsdag. Een vat Brentolie werd 2,6 procent duurder op 131,36 dollar en Amerikaanse olie steeg 2,3 procent in prijs tot 126,62 dollar per vat. De euro was 1,0913 dollar waard, tegenover 1,0884 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
2 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
3 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
18 uur geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
21 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.
23 uur geledenDANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
1 dag geleden