Dam in zuiden van Polen loopt over, dorpen ontruimd
WARSCHAU (ANP/DPA) - In het zuiden van Polen is het water zaterdagavond zo hoog komen te staan dat het over een dam stroomde. Het gaat om de Miedzygorze-dam en op beelden die de Poolse nieuwssite Wirtualna Polska deelt is te zien hoe het water over de rand van de dam loopt.
De gemeente Bystryca Klodzka, waar de dam onderdeel van uitmaakt, meldt op X dat de hoeveelheid water "enorm" is. Lagergelegen dorpen zijn geëvacueerd. De Miedzygorze-dam is aan het begin van de twintigste eeuw gebouwd en 29 meter hoog. Bij de overstromingen in 1997 liep het water ook over de dam.
Op beelden die Wirtualna Polska deelt, zijn ook in talloze andere plaatsen in Polen rivieren te zien die buiten hun oevers traden. Inwoners van verschillende plaatsen zijn geadviseerd om naar hogergelegen verdiepingen te evacueren.
Waarschuwingsniveaus
In de nacht van zaterdag op zondag meldde de weerdienst dat op 85 plekken in Polen, vooral in het zuiden en westen van het land, het water hoger steeg dan de waarschuwingsniveaus. Op verschillende plekken werd een recordwaterpeil gemeten.
Een weerstation in de Poolse plaats Brenna registreerde al 199 millimeter neerslag, meldt de Poolse weerdienst.
Meer uit Buitenland
BERN (ANP) - Net als de NAVO-landen die het omringen, gaat ook Zwitserland zich herbewapenen. Het Alpenland betaalt dat uit een verhoging van de btw.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen kunnen de Groenland-ruzie uiteindelijk wel achter zich laten, meent de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ook al klinkt het in Europa dat het vertrouwen in de VS is geschaad en haasten Europese landen zich om zich voor te bereiden op een toekomst zonder de grote beschermheer.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen in Venezuela ook politieke hervormingen zien. Dat maakte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio duidelijk in de Senaat, waar hij een toelichting gaf op de Amerikaanse plannen voor Venezuela na de gevangenneming van president Nicolás Maduro.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van Boedapest is aangeklaagd voor het mede-organiseren van een pridemars afgelopen juni. Het evenement in de Hongaarse hoofdstad trok ondanks een politieverbod veel deelnemers, onder wie buitenlandse politici zoals de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft bij de ontvangst van de Syrische president Ahmed al-Sharaa in Moskou diens werk geprezen om Syrië weer te herenigen. Al-Sharaa's troepen zijn bezig met het innemen van stukken van het noorden en noordoosten die jarenlang in handen waren van Koerdische milities.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt de burgemeester van Minneapolis dat hij een "zeer ernstige schending van de wet" pleegt. Hij verwijst naar een bericht van burgemeester Jacob Frey op X waarin die schrijft dat zijn stad geen federale immigratiewetten gaat handhaven. Daar neemt Trump aanstoot aan.
3 uur geledenMEITAR (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gewaarschuwd dat de vijanden van zijn land een hoge prijs zullen betalen voor een aanval. Dat deed hij op de begrafenis van de laatste naar Israël teruggekeerde gijzelaar, agent Ran Gvili (24).
4 uur geleden