Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

D66 hoopt op GroenLinks en PvdA voor 2G-wetgeving

D66 hoopt op GroenLinks en PvdA voor 2G-wetgeving

DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet in het nieuwe jaar alsnog een 2G-beleid mogelijk wil maken, zijn GroenLinks en de PvdA "misschien wel de belangrijkste partijen" om te overtuigen. Dat zei D66-Kamerlid Jan Paternotte in Op1. Hij was de eerste die er in het parlement op aandrong uit te zoeken of zulk beleid zou kunnen helpen om bepaalde sectoren te kunnen heropenen.

Eerder op de dag kondigde demissionair zorgminister Hugo de Jonge aan dat het 2G-beleid voorlopig niet wordt voorgelegd aan de Tweede Kamer. Het aantal besmettingen is te hoog om zulk beleid veilig in te kunnen voeren en er is bovendien geen politieke steun voor.

Een van de coalitiepartijen, de ChristenUnie, lijkt de belangrijkste dwarsligger te zijn. Die partij heeft gezegd principieel tegen te zijn. Volgens Paternotte is met GroenLinks en de PvdA wel "te praten", al zijn die ook nog niet overtuigd. De partijen zouden het plan ook in de Eerste Kamer aan een meerderheid kunnen helpen.

Met 2G-beleid zouden in bepaalde locaties coronatoegangsbewijzen verplicht worden op basis van vaccinatie of bewijs van een doorgemaakte besmetting. Het idee is dat deze groep ook bij een besmetting minder zorgbelasting oplevert omdat die minder ziek wordt. Het zou mensen ook aanzetten om zich te laten vaccineren, omdat een coronatest niet meer toereikend is.

Het zou volgens Paternotte beter zijn om de 2G-wetgeving zo snel mogelijk te bespreken in de Kamer, zodat er gebruik van gemaakt kan worden zodra dat verantwoord is. "Als we één ding van deze crisis hebben geleerd is het dat je maar beter voorbereid kan zijn." Zo lang 2G-beleid niet mogelijk is en men ook geen vaccinatieplicht zou willen, zijn volgens hem langer lockdowns nodig.

Paternotte toonde zich ook ontevreden over de snelheid waarmee het boosterprogramma in Nederland van de grond komt. Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg gaf hem daarin gelijk. "We zijn te laat begonnen." Het kabinet zegt gewacht te hebben tot de Gezondheidsraad adviseerde om te gaan boosteren, maar dat advies kwam pas begin november.

"Het antwoord dat je krijgt hangt af van de vraag die je stelt", zei Kuipers daarover. Volgens hem had geleerd moeten worden van bevindingen uit Israël, waar zowel het vaccineren als het zetten van boosters eerder op gang kwam. Als de Gezondheidsraad was gevraagd of er een reden was om hun strategie niet over te nemen, en dus niet te beginnen met boosters zetten, was de uitkomst naar zijn inschatting anders geweest.

Meer uit Binnenland

Ye heeft grote keerzijde, kijk daar niet van weg, zegt CIDI

ARNHEM (ANP) - Mensen moeten niet wegkijken "van de Jodenhaat en het antisemitisme" van rapper Ye, zegt directeur Naomi Mestrum van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI). Ze demonstreert buiten de GelreDome in Arnhem, waar Ye zaterdag en maandag optreedt, tegen de komst van de Amerikaanse artiest.

18 minuten geleden
Holocaustmuseum werkt niet mee aan bezoek Ye

AMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam weigert mee te werken aan een bezoek van de omstreden Amerikaanse rapper Ye, ook bekend als Kanye West. De komst van de artiest "heeft een ongewenste impact op andere bezoekers en levert ook zorgen op over de integriteit van deze herinneringsplek", verklaart de organisatie achter het museum, Joods Cultureel Kwartier (JCK).

29 minuten geleden
Protest bij GelreDome tegen komst rapper Ye

ARNHEM (ANP) - Bij de Gelredome in Arnhem is een protest tegen de komst van rapper Ye. De Amerikaanse artiest treedt zaterdagavond op in het stadion. In een speciaal ingericht demonstratievak ter hoogte van ingang Noord worden banners getoond met onder meer waarschuwingen.

1 uur geleden
Geen noodpaspoorten afgegeven door storing

DEN HAAG (ANP) - Mensen die op reis gaan, kunnen zaterdag geen noodpaspoort krijgen. De Koninklijke Marechaussee kan die niet verstrekken door een landelijke storing. Het is niet bekend wat de oorzaak van de storing is en hoelang het duurt om die te verhelpen.

2 uur geleden
Politie Amsterdam ziet meer geweld van mensen zonder perspectief

AMSTERDAM (ANP) - De politie ziet de afgelopen jaren een toename van incidenten in de binnenstad van Amsterdam met mensen die 'gevoelsmatig weinig tot niets meer te verliezen hebben'. De politie meldt dit na berichtgeving van Het Parool. "Dit uit zich in overlastgevend gedrag, maar ook in winkeldiefstallen, bedreigingen, intimidaties en geweld", schrijft de politie in een schriftelijke reactie.

6 uur geleden
Marcouch wil met rapper Ye naar Holocaustmuseum

ARNHEM (ANP) - De Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch heeft rapper Ye uitgenodigd om zondag, tussen zijn Nederlandse concerten door, een bezoek te brengen aan het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam. Daarna zou hij samen met de opperrabbijn een krans kunnen leggen bij het Namenmonument. Dat bevestigt Marcouch' woordvoerder na een bericht in de Volkskrant.

10 uur geleden
Politie betrapt daders van plofkraak in Vlaardingen op heterdaad

VLAARDINGEN (ANP) - Twee personen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een plofkraak gepleegd bij een pinautomaat aan de Reigerlaan in Vlaardingen. Dat schrijft de politie op X.

11 uur geleden