Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

D66 hoopt op GroenLinks en PvdA voor 2G-wetgeving

D66 hoopt op GroenLinks en PvdA voor 2G-wetgeving

DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet in het nieuwe jaar alsnog een 2G-beleid mogelijk wil maken, zijn GroenLinks en de PvdA "misschien wel de belangrijkste partijen" om te overtuigen. Dat zei D66-Kamerlid Jan Paternotte in Op1. Hij was de eerste die er in het parlement op aandrong uit te zoeken of zulk beleid zou kunnen helpen om bepaalde sectoren te kunnen heropenen.

Eerder op de dag kondigde demissionair zorgminister Hugo de Jonge aan dat het 2G-beleid voorlopig niet wordt voorgelegd aan de Tweede Kamer. Het aantal besmettingen is te hoog om zulk beleid veilig in te kunnen voeren en er is bovendien geen politieke steun voor.

Een van de coalitiepartijen, de ChristenUnie, lijkt de belangrijkste dwarsligger te zijn. Die partij heeft gezegd principieel tegen te zijn. Volgens Paternotte is met GroenLinks en de PvdA wel "te praten", al zijn die ook nog niet overtuigd. De partijen zouden het plan ook in de Eerste Kamer aan een meerderheid kunnen helpen.

Met 2G-beleid zouden in bepaalde locaties coronatoegangsbewijzen verplicht worden op basis van vaccinatie of bewijs van een doorgemaakte besmetting. Het idee is dat deze groep ook bij een besmetting minder zorgbelasting oplevert omdat die minder ziek wordt. Het zou mensen ook aanzetten om zich te laten vaccineren, omdat een coronatest niet meer toereikend is.

Het zou volgens Paternotte beter zijn om de 2G-wetgeving zo snel mogelijk te bespreken in de Kamer, zodat er gebruik van gemaakt kan worden zodra dat verantwoord is. "Als we één ding van deze crisis hebben geleerd is het dat je maar beter voorbereid kan zijn." Zo lang 2G-beleid niet mogelijk is en men ook geen vaccinatieplicht zou willen, zijn volgens hem langer lockdowns nodig.

Paternotte toonde zich ook ontevreden over de snelheid waarmee het boosterprogramma in Nederland van de grond komt. Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg gaf hem daarin gelijk. "We zijn te laat begonnen." Het kabinet zegt gewacht te hebben tot de Gezondheidsraad adviseerde om te gaan boosteren, maar dat advies kwam pas begin november.

"Het antwoord dat je krijgt hangt af van de vraag die je stelt", zei Kuipers daarover. Volgens hem had geleerd moeten worden van bevindingen uit Israël, waar zowel het vaccineren als het zetten van boosters eerder op gang kwam. Als de Gezondheidsraad was gevraagd of er een reden was om hun strategie niet over te nemen, en dus niet te beginnen met boosters zetten, was de uitkomst naar zijn inschatting anders geweest.

Meer uit Binnenland

Voorlopig geen extra nationale toeslag op pakjes uit China

DEN HAAG (ANP) - Er komt voorlopig geen extra toeslag op pakketjes van buiten de Europese Unie, met name uit China. Dat meldt demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Financiën, BBB) aan de Tweede Kamer.

15 minuten geleden
OM wil cel voor in brand steken politieauto bij Malieveldrellen

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag anderhalf jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen John B. (33) uit Raalte voor het in brand steken van een politieauto op de Koekamplaan, aan de rand van het Malieveld in Den Haag op 20 september. Toen liep een anti-immigratieprotest uit op rellen. B. is aangehouden op 9 december en zit sinds die tijd vast.

1 uur geleden
Geuzenpenning voor progressieve burgemeester van Boedapest

VLAARDINGEN (ANP) - De Geuzenpenning, een prijs voor vrijheidsstrijders en mensenrechtenactivisten, gaat dit jaar naar de burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Gergely Karácsony is een belangrijke tegenstander van de rechts-populistische premier van Hongarije, Viktor Orbán.

2 uur geleden
NS heeft week nodig om achterstallig onderhoud in te halen

UTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.

3 uur geleden
OM: verdachte onlinemisbruik maakte 150 slachtoffers

ROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.

3 uur geleden
Protest tegen Iraans regime bij ambassade in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.

4 uur geleden
Ziekenhuis aansprakelijk nadat gynaecoloog eigen zaad gebruikte

LEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.

5 uur geleden