D66 hoopt op GroenLinks en PvdA voor 2G-wetgeving
DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet in het nieuwe jaar alsnog een 2G-beleid mogelijk wil maken, zijn GroenLinks en de PvdA "misschien wel de belangrijkste partijen" om te overtuigen. Dat zei D66-Kamerlid Jan Paternotte in Op1. Hij was de eerste die er in het parlement op aandrong uit te zoeken of zulk beleid zou kunnen helpen om bepaalde sectoren te kunnen heropenen.
Eerder op de dag kondigde demissionair zorgminister Hugo de Jonge aan dat het 2G-beleid voorlopig niet wordt voorgelegd aan de Tweede Kamer. Het aantal besmettingen is te hoog om zulk beleid veilig in te kunnen voeren en er is bovendien geen politieke steun voor.
Een van de coalitiepartijen, de ChristenUnie, lijkt de belangrijkste dwarsligger te zijn. Die partij heeft gezegd principieel tegen te zijn. Volgens Paternotte is met GroenLinks en de PvdA wel "te praten", al zijn die ook nog niet overtuigd. De partijen zouden het plan ook in de Eerste Kamer aan een meerderheid kunnen helpen.
Met 2G-beleid zouden in bepaalde locaties coronatoegangsbewijzen verplicht worden op basis van vaccinatie of bewijs van een doorgemaakte besmetting. Het idee is dat deze groep ook bij een besmetting minder zorgbelasting oplevert omdat die minder ziek wordt. Het zou mensen ook aanzetten om zich te laten vaccineren, omdat een coronatest niet meer toereikend is.
Het zou volgens Paternotte beter zijn om de 2G-wetgeving zo snel mogelijk te bespreken in de Kamer, zodat er gebruik van gemaakt kan worden zodra dat verantwoord is. "Als we één ding van deze crisis hebben geleerd is het dat je maar beter voorbereid kan zijn." Zo lang 2G-beleid niet mogelijk is en men ook geen vaccinatieplicht zou willen, zijn volgens hem langer lockdowns nodig.
Paternotte toonde zich ook ontevreden over de snelheid waarmee het boosterprogramma in Nederland van de grond komt. Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg gaf hem daarin gelijk. "We zijn te laat begonnen." Het kabinet zegt gewacht te hebben tot de Gezondheidsraad adviseerde om te gaan boosteren, maar dat advies kwam pas begin november.
"Het antwoord dat je krijgt hangt af van de vraag die je stelt", zei Kuipers daarover. Volgens hem had geleerd moeten worden van bevindingen uit Israël, waar zowel het vaccineren als het zetten van boosters eerder op gang kwam. Als de Gezondheidsraad was gevraagd of er een reden was om hun strategie niet over te nemen, en dus niet te beginnen met boosters zetten, was de uitkomst naar zijn inschatting anders geweest.
Meer uit Binnenland
KOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.
48 minuten geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.
3 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."
3 uur geledenNAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanaf vrijdag 1 mei, de dag dat het voor het eerst flink warm wordt, kunnen mensen weer op honderden locaties in natuurwater zwemmen die als schoon en veilig zijn bestempeld. Meteen bij aanvang van het zwemseizoen wordt bij enkele tientallen zwemlocaties al wel gewaarschuwd voor blauwalgen, onvoldoende waterkwaliteit of een bijzondere omstandigheid.
4 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.
5 uur geleden'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.
6 uur geleden