Cypriotische kaasmakers verliezen Europese halloumirechtszaak
LUXEMBURG (ANP/DPA) - Een coalitie van Cypriotische kaasmakers is het niet eens met de officiële omschrijving van halloumi van de EU en stapte daarom naar de rechter. Ze zijn het niet eens met de beschrijving dat de gebruikte melk voornamelijk afkomstig moet zijn van schapen of geiten, met niet meer dan 50 procent koemelk in de mix. De aanklagers maakten ook bezwaar tegen de officiële beschrijving van hoe de kaas ruikt. Het Gerecht van de Europese Unie verwierp woensdag de klachten die tot doel had de wettelijke aanduiding van halloumi door de Europese Commissie ongedaan te maken.
Volgens de EU-wetgeving ruikt halloumi "sterk naar melk/kaas en heeft het een aroma en smaak van munt, een boerderijgeur en een prikkelende, zoute smaak. Het is licht bitter en zeer zout". De aanklagers voerden echter aan dat de geur zou moeten worden omschreven als "aangenaam en karakteristiek", in overeenstemming met de Cypriotische norm uit 1985 waarop de aanwijzing van de commissie is gebaseerd. Maar het hof oordeelde dat hoewel de beschrijving van de EU "specifieker en gedetailleerder is dan die in de norm van 1985, ze er niet van afwijkt".
Halloumi is net als bijvoorbeeld champagne en parmaham een beschermd streekproduct dat moet voldoen aan bepaalde eisen. Volgens de EU-wetgeving mag een product alleen halloumi heten als het uit Cyprus komt.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM annuleert vooralsnog zaterdag geen vluchten op luchthaven Schiphol vanwege de weersomstandigheden. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij. De afgelopen week had KLM juist nog te maken met grootschalige uitval en vertraging van vluchten door het barre winterweer.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordaantal passagiers verwelkomd. De grens van 7 miljoen passagiers werd bijna doorbroken. Er vlogen 6.956.486 reizigers via de luchthaven, ruim 150.000 mensen meer dan een jaar eerder.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag omhoog na het gemengde slot een dag eerder. Beleggers reageerden op het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. Uit dat rapport bleek dat er in december in de Verenigde Staten 50.000 banen zijn bijgekomen. Dat was wat minder dan verwacht. De situatie op de arbeidsmarkt speelt een grote rol bij het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Coolblue verplicht zijn fietsbezorgers in Nederland met een helm op te fietsen, na de val van topman Pieter Zwart. Dat meldt een woordvoerder. Voor fietsbezorgers in België en Duitsland van de elektronicaketen was het al verplicht.
4 uur geleden