Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CPB: woningbeleggers profiteerden van strengere leennormen

CPB: woningbeleggers profiteerden van strengere leennormen

DEN HAAG (ANP) - De strengere normen voor het afsluiten van een hypotheek hebben geleid tot meer aankopen van woningen door professionele investeerders. Dat zegt het Centraal Planbureau (CPB). Doordat starters minder kunnen lenen, konden investeerders makkelijker huizen kopen.

Het CPB wijst in het onderzoek op de maatschappelijke discussie over huishoudens die een hoge huur betalen, maar het zich niet kunnen veroorloven om een woning te kopen. Er werd daarom gekeken naar de gevolgen van de aanscherping van de leennormen in de periode tussen 2013 en 2019.

In die periode nam het aantal huurwoningen in de vrije sector, ten opzichte van het aantal koopwoningen, met 70 procent toe. Een vijfde van deze toename ontstond doordat huishoudens minder mochten lenen voor hun hypotheek, aldus het CPB. Deze woningen werden vervolgens opgekocht door investeerders. Dat leidde vooral in de grotere steden tot een verschuiving van koop naar huur voor huishoudens die eerder nog een huis konden kopen.

Veranderde leennormen

Het bureau meldt dat door leennormen een kwart van de huurders in de vrije sector niet genoeg verdient om een huis te kopen dat vergelijkbaar is met de huidige huurwoning. Voor huurders in de vrije sector met een modaal inkomen is dit meer dan de helft, aldus het CPB.

Het CPB stelt dat een verruiming van de leennormen zorgt voor een stijging van de doorstroom van de huur- naar koopmarkt. Tegelijkertijd zouden ook de huizenprijzen stijgen. "Koopstarters zijn daardoor niet per se beter af", concludeert het bureau.

Meer uit Financieel

Bedrijfsomstandigheden in Duitse autosector verder verslechterd

MÜNCHEN (ANP/DPA) - De bedrijfsomstandigheden in de Duitse auto-industrie zijn in april verder verslechterd, meldt het in München gevestigde onderzoeksinstituut Ifo. De Duitse autosector, de ruggengraat van de grootste economie van Europa, kampt al langer met een reeks uitdagingen, waaronder toenemende concurrentie uit China en een trage overgang naar elektrische voertuigen.

43 minuten geleden
LTO vraagt overheid om extra steun voor boeren in energiecrisis

DEN HAAG (ANP) - LTO Nederland roept de Nederlandse overheid op tot meer steunmaatregelen voor boeren om de gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Volgens de belangenorganisatie voor boeren en tuinders is de huidige nationale inzet onvoldoende. "De circa 25 miljoen euro die het kabinet beschikbaar stelt, staat in geen verhouding tot de daadwerkelijke kostenstijgingen."

1 uur geleden
Iran noemt verlaten OPEC door VAE 'wraakzuchtige reactie'

DUBAI (ANP/RTR) - Het verlaten van de OPEC door de Verenigde Arabische Emiraten als "negatieve of wraakzuchtige reactie op leden is niet constructief", heeft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag gezegd. De reactie volgt op de aankondiging van de VAE om het oliekartel te verlaten.

1 uur geleden
Telemarketeer Green Consultancy betaalt gedupeerden terug

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerden van Green Consultancy hebben na bemiddeling van de Consumentenbond hun geld teruggekregen. Volgens de Consumentenbond heeft het telemarketingbureau, dat energieadvies aan huis verkoopt, 69 gedupeerden een totaalbedrag van bijna 17.500 euro teruggegeven.

2 uur geleden
Odido stopt eind mei met internetdienst Tele2 Thuis

DEN HAAG (ANP) - Odido stopt op 29 mei met de internetdienst Tele2 Thuis. Dat meldt het telecombedrijf op de website van Tele2, dat in 2023 samen met T-Mobile Nederland verderging onder de merknaam Odido. Klanten kunnen overstappen naar Odido of een andere aanbieder.

2 uur geleden
Scheepvaart wacht op details over plan VS in Straat van Hormuz

ROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Voor de scheepvaart is nog veel onduidelijk rondom het Amerikaanse plan om scheepvaart door de Straat van Hormuz te begeleiden. Reders wachten op meer details over een veilige doorvaart door de grotendeels gesloten zeestraat. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde op Truth Social aan schepen te helpen die vastzitten in de Perzische Golf.

2 uur geleden
Olietopman VAE zegt dat verlaten OPEC nationaal belang dient

DUBAI (ANP/RTR) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten om de OPEC te verlaten diende vooral nationale belangen. Dat zegt Sultan Al Jaber, topman van de Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), maandag.

3 uur geleden