Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CPB vindt dat overheid niet te uitbundig moet zijn met uitgaven

CPB vindt dat overheid niet te uitbundig moet zijn met uitgaven

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet hoeft straks zeker niet te gaan bezuinigen, maar volgens het Centraal Planbureau (CPB) is het ook belangrijk ons niet al te rijk te rekenen. CPB-directeur Pieter Hasekamp maant tot enige voorzichtigheid en waarschuwt voor al te veel uitbundigheid met betrekking tot de overheidsuitgaven in de komende jaren. Het aanpakken van grote dossiers als het hervormen van de arbeidsmarkt hoeft ook niet per se veel geld te kosten, benadrukt hij.

In een toelichting op de nieuwe ramingen van het CPB verwijst Hasekamp onder meer naar het 'polderadvies' waarmee vakbonden en werkgevers onlangs kwamen. Daarin komen zij al met voorstellen om flexwerk aan banden te leggen. Op het terrein van klimaat noemt hij het beprijzen van CO2-uitstoot als een maatregel die geen grote investeringen vergt. Ook zou kunnen worden gekeken naar andere manieren om bepaalde uitgaven te financieren, bijvoorbeeld door Europese subsidies te gebruiken. Daarnaast kan er geld vrijgemaakt worden voor structureel belangrijke zaken door elders juist wat geld minder uit te geven.

De behoudende toon lijkt enigszins in tegenspraak met de economische vooruitzichten. Die zien er inmiddels weer goed uit. Als het meezit zou de groei zelfs nog sterker kunnen uitvallen dan het CPB nu heeft voorspeld. Net als bijvoorbeeld De Nederlandsche Bank (DNB) denkt het CPB ook dat er geen dure maatregelen meer nodig zijn om de economie nog extra te stimuleren.

Onzeker

Maar volgens Hasekamp is er ook nog veel onzeker. Zo zou het zomaar kunnen dat de Europese Centrale Bank (ECB) met minder ruim monetair beleid komt als blijkt dat de inflatie toch meer aantrekt dan verwacht. Dan zouden de rentes weer omhoog gaan en wordt geld lenen weer duurder. Een nieuwe opleving van de pandemie kan ook nog niet helemaal worden uitgesloten. In dat geval zouden nieuwe contactbeperkingen het economisch herstel kunnen afremmen.

Volgens de ramingen van het CPB piekt het overheidstekort dit jaar op bijna 6 procent van het bruto binnenlands product (bbp), om volgend jaar door het aflopen van steunmaatregelen en de groei van belastinginkomsten af te nemen tot 1,5 procent. Dat laatste percentage vindt Hasekamp "zeer overzichtelijk" na een crisis, maar het betekent wel dat er nog altijd sprake is van een tekort.

Soort investering

De CPB-directeur kijkt tevreden terug op het steunbeleid van de overheid tijdens de crisis. Dat was snel en heeft goed gewerkt om grote permanente schade te voorkomen. Maar Hasekamp heeft ook de indruk dat elke overheidsuitgave de laatste tijd als een soort investering wordt gepresenteerd. Dat kan volgens hem nooit helemaal waar zijn.

Later dit jaar zal de steun weer afgebouwd moeten worden, geeft hij aan. Dan zullen er nog wel levensvatbare bedrijven zijn die steun nodig hebben. Maar die zouden waarschijnlijk het beste individueel kunnen worden geholpen, zo herhaalde hij. Dan zouden private schuldeisers en de Belastingdienst samen kunnen kijken wat het beste is voor een onderneming.

Meer uit Financieel

Ambassadeur: Nederland aan zet bij oplossen conflict Nexperia

AMSTERDAM (ANP) - Nederland is aan zet om het conflict bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia op te lossen, heeft de nieuwe Chinese ambassadeur in Nederland Shen Bo gezegd in gesprek met het ANP. De Nederlandse regering greep eind september in en verbood de Chinese eigenaar grote veranderingen door te voeren. Ook werd de Chinese topman aan de zijlijn gezet door de ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam. Woensdag beslist de ondernemingskamer of er een onderzoek komt naar de gang van zaken bij het bedrijf.

24 minuten geleden
Meta krijgt EU-waarschuwing om blokkeren concurrentie op WhatsApp

BRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Meta Platforms, het moederbedrijf van onder meer WhatsApp, heeft een waarschuwing van de Europese Commissie gekregen. Dit deed Brussel vanwege nieuw beleid dat het gebruik van concurrerende AI-hulpmiddelen op het berichtenplatform zou blokkeren.

1 uur geleden
Liander mocht aanvraag aansluiting zonnepark niet zomaar weigeren

DEN HAAG (ANP) - Liander moest beter onderzoek doen voordat de netbeheerder een verzoek om transportcapaciteit van energiecoöperatie ValleiEnergie weigerde. Dit heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) geoordeeld, na een klacht van de coöperatie.

1 uur geleden
Rusland niet hoopvol over economische banden met VS

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland blijft openstaan voor samenwerking met de Verenigde Staten, maar is niet hoopvol over de economische banden tussen de twee landen in de toekomst. Dat zei de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sergej Lavrov, in een gesprek met de in Rusland gevestigde mediazender TV BRICS.

2 uur geleden
ACM: telecombedrijven te vaag over internetcontracten

DEN HAAG (ANP) - Telecomaanbieders geven te weinig duidelijke en transparante informatie over de status van internetcontracten, prijswijzigingen en snelheidsadviezen. Dit meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek. Telecombedrijven moeten duidelijker en transparanter communiceren naar consumenten over het aflopen van hun contracten, de mogelijkheid van verlenging en prijswijzigingen en een passend snelheidsadvies geven.

2 uur geleden
Arbo Unie verwacht flink meer ziekmeldingen na carnaval

NIEUWEGEIN (ANP) - Arbo Unie verwacht dat het aantal ziekmeldingen in de provincies waar mensen het meest carnaval vieren, flink stijgt in de week na de viering. Zo voorziet de arbodienstverlener op basis van verzuimmeldingen over de afgelopen drie jaar een stijging van gemiddeld 37 procent in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland.

2 uur geleden
Spaanse treindienst verstoord na start driedaagse staking

MADRID (ANP/BLOOMBERG) - De Spaanse treindienstregeling is verstoord door een driedaagse staking van machinisten. Die begon maandagochtend uit onvrede over de veiligheid op het spoor. Vorige maand kwamen door twee treinongelukken kort na elkaar 47 mensen om.

4 uur geleden