Corporaties kunnen oplopende investeringen niet lang volhouden
DEN HAAG (ANP) - Woningcorporaties waarschuwen dat ze steeds meer tegen hun financiële grenzen aanlopen. "Het financieringsmodel moet tijdig bijgestuurd worden, anders stokt de nieuwbouw", stelt voorzitter Liesbeth Spies van corporatiekoepel Aedes bij de presentatie van jaarcijfers. De voormalige CDA-minister van Binnenlandse Zaken ziet hierin een opdracht voor het nieuwe kabinet.
Volgens de cijfers gaat er meer geld uit dan dat er binnenkomt bij de corporaties. Dit valt volgens Aedes op langere termijn niet vol te houden. Vorig jaar stegen de onderhouds- en verduurzamingskosten van de corporaties met ruim 15 procent naar meer dan 12 miljard euro.
De huren van bewoners zijn echter vrijwel de enige inkomstenbron van corporaties. Vorig jaar was de gemiddelde huur van een corporatiewoning 595 euro per maand. Op iedere woning legden de corporaties maandelijks gemiddeld 48 euro toe. In 2023 ging het nog om 11 euro.
Flinke groei
De corporaties isoleerden bijvoorbeeld woningen en plaatsten zonnepanelen en warmtepompen. "Inmiddels heeft ruim 1 miljoen corporatiewoningen energielabel A of beter. Tegelijkertijd weten we dat er nog werk aan de winkel is", zegt Spies. "De labels E, F en G moeten we versneld aanpakken."
Met 21.761 nieuwe woningen lieten de corporaties volgens Aedes wel een flinke groei in nieuwbouw zien. In 2023 leverden de corporaties nog 17.801 woningen op. Volgens Spies is het belangrijk dat die groei de komende jaren doorzet.
Langjarige zekerheid
Om alle kosten op te vangen zijn de corporaties steeds meer geld gaan lenen. Gerekend per woning ging het vorig jaar om 216 euro per maand, ruim vier keer zoveel als drie jaar eerder.
Spies wil dat het komende kabinet voor langjarige zekerheid zorgt in de corporatiesector. "Begin met het afschaffen van de winstbelasting voor corporaties", suggereert ze.
Zonder structurele oplossingen, waaronder een lagere belastingdruk of financiële bijdragen van de overheid, zou de investeringskracht van de corporaties stagneren. "Dat kan Nederland zich in de huidige wooncrisis niet permitteren", klinkt het bij Aedes.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De focus bij de gesprekken die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag heeft met topbestuurders van oliebedrijven ligt op de olie-industrie van Venezuela en het verlagen van de prijzen voor Amerikanen. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM annuleert vooralsnog zaterdag geen vluchten op luchthaven Schiphol vanwege de weersomstandigheden. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij. De afgelopen week had KLM juist nog te maken met grootschalige uitval en vertraging van vluchten door het barre winterweer.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordaantal passagiers verwelkomd. De grens van 7 miljoen passagiers werd bijna doorbroken. Er vlogen 6.956.486 reizigers via de luchthaven, ruim 150.000 mensen meer dan een jaar eerder.
10 uur geleden