'Coronacrisis kostte bijna 6 miljoen banen in EU'
BRUSSEL (ANP) - De werkgelegenheid in de Europese Unie is door de coronacrisis met bijna 6 miljoen banen gekrompen. Daarbij werden vooral tijdelijke werknemers hard getroffen. Dat meldt Eurofound, een door de EU opgerichte organisatie voor de verbetering van leef- en werkomstandigheden, in een onderzoek.
Volgens Eurofound was in de periode tussen het voorjaar van 2019 en het voorjaar van 2020 sprake van een krimp van de werkgelegenheid in de gehele EU met 2,4 procent. Tot de sterkst getroffen landen behoren bijvoorbeeld Spanje, Italië, Bulgarije, Estland en Roemenië. In Nederland ging het om een bescheiden krimp.
Mensen met tijdelijke contracten werden volgens de organisatie disproportioneel sterk geraakt door de crisis, met een krimp van het aantal contracten met 17 procent. Daarmee is die groep goed voor meer dan driekwart van het totale banenverlies. Volgens Eurofound hadden vooral jongeren het lastig.
De schade van de crisis aan de Europese arbeidsmarkt werd wel verzacht door maatregelen rond bijvoorbeeld werktijdverkorting en ook door de overgang naar thuiswerken. Eurofound roept op tot de permanente oprichting van werktijdverkorting en vergelijkbare programma's die kunnen worden ingezet in crisistijden.
"Dit onderzoek laat de diepe impact van corona zien op de werkgelegenheid. Achter deze cijfers gaan miljoenen banen en bedrijven schuil die verloren zijn gegaan door de pandemie. Maar het laat ook tot op zekere hoogte zien dat interventies zoals werktijdverkorting hebben voorkomen dat de crisis is uitgedraaid op een ramp", schrijft Eurofound.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie voert gesprekken met de haven van Rotterdam en andere grote havens over de opslag van gezamenlijk ingekochte kritieke mineralen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. In december kondigde de Europese Commissie plannen aan om voor belangrijke grondstoffen minder afhankelijk te worden van China. Daar maakt gezamenlijke inkoop deel van uit.
55 minuten geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Zeeman heeft in 2025 meer omzet geboekt dan een jaar eerder, ondanks dat de kledingdiscounter minder spullen verkocht. Dat meldt Zeeman in het jaarlijkse mvo-verslag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de vakbondsleden onder rijksambtenaren heeft ingestemd met de afspraken die vakbonden en het kabinet maakten over een nieuwe cao. Eind april kwam het al tot een principeakkoord over een loonsverhoging, na weken vol stakingen van rijksambtenaren tegen de nullijn waar de regering lang aan vasthield.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, is "behoorlijk blij" met het akkoord van de EU over de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het parlement, de Europese Commissie en de lidstaten hebben tot diep in de nacht onderhandeld. Volgens Lange zijn ze het eens geworden over een vangnet voor het geval dat de VS zich niet aan de afspraken houdt.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft bepaalde sancties op Russische olieproducten afgezwakt. De import van kerosine en diesel die in andere landen is geraffineerd uit Russische olie is vanaf woensdag weer toegestaan, meldt de Britse regering. Het land versoepelt ook bepaalde sancties tegen het vervoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit enkele Russische installaties.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook Rabobank en ABN AMRO sluiten zich aan bij een groep Europese banken voor de lancering van een zogeheten euro-stablecoin. Met deze cryptomunt willen de banken een Europees alternatief bieden voor de door de Verenigde Staten gedomineerde stablecoinmarkt.
3 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met beursnotering in Amsterdam, heeft mede door een groei in verkoop van defensiesystemen meer omzet geboekt. Dat meldt het bedrijf in zijn kwartaalcijfers. Eerder deze maand kwam CSG nog in opspraak nadat onderzoeksplatform Hunterbrook het bedrijf had beschuldigd van "verfraaiing van cijfers" en "ruzies in de top van het bedrijf".
4 uur geleden