Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

COP zichtbaar aanwezig, maar leeft niet echt in Bakoe

COP zichtbaar aanwezig, maar leeft niet echt in Bakoe

BAKOE (ANP) - Dat de klimaattop in Bakoe is, is te merken in de Azerbeidzjaanse hoofdstad. Overal in de stad zijn borden, vlaggen en billboards waarop de 29e editie van de VN-klimaattop (COP) wordt aangekondigd. Ook zijn er honderden pendelbussen die bezoekers van de COP door de stad rijden.

Desondanks leeft de klimaatboodschap van de top niet echt in de stad. Mensen in het centrum van de hoofdstad zijn blij met de vele internationale bezoekers, maar zijn niet zo bezig met de maatregelen voor het veranderende klimaat, waar de COP over gaat. "We zijn nu eenmaal een land van olie en gas", laat een taxichauffeur weten.

Azerbeidzjan produceert veel olie en gas, waarvan 90 procent voor export, aldus het International Energie Agency (IEA). Climate Action Tracker (CAT) meldde in september dat het gastland van de klimaattop "ernstig onvoldoende" scoort als het aankomt op de landelijke klimaatplannen. Terwijl de meeste landen hun plannen aanscherpen, heeft Azerbeidzjan de uitstootnormen voor 2035 juist geschrapt.

Uitstoot broeikasgassen

Het land heeft nu enkel afgesproken dat de uitstoot van broeikasgassen in 2050 met 40 procent moet zijn verlaagd ten opzichte van 1990. En dat is alleen als er voldoende internationale steun is om dat te halen, bijvoorbeeld in de vorm van financiering of technologie. Volgens CAT hoort het land nu tot "een kleine groep" die in strijd handelt met een basale afspraak uit het Klimaatakkoord van Parijs. Daarin staat dat landen hun nationale doelen nooit mogen afzwakken.

De klimaattop begint maandag en duurt tot met 22 november. Het zal onder meer gaan over nieuwe financieringsafspraken voor arme landen, het opzetten van een internationale markt voor koolstofemissies en de nationale klimaatplannen die landen voor 2025 moeten inleveren. Die laatste moeten flink worden aangescherpt om onder de 1,5 graad opwarming te blijven, waarschuwde VN-klimaatpanel IPCC eerder.

Meer uit Binnenland

Protest bij GelreDome tegen komst rapper Ye

ARNHEM (ANP) - Bij de Gelredome in Arnhem is een protest tegen de komst van rapper Ye. De Amerikaanse artiest treedt zaterdagavond op in het stadion. In een speciaal ingericht demonstratievak ter hoogte van ingang Noord worden banners getoond met onder meer waarschuwingen.

15 minuten geleden
Geen noodpaspoorten afgegeven door storing

DEN HAAG (ANP) - Mensen die op reis gaan, kunnen zaterdag geen noodpaspoort krijgen. De Koninklijke Marechaussee kan die niet verstrekken door een landelijke storing. Het is niet bekend wat de oorzaak van de storing is en hoelang het duurt om die te verhelpen.

1 uur geleden
Politie Amsterdam ziet meer geweld van mensen zonder perspectief

AMSTERDAM (ANP) - De politie ziet de afgelopen jaren een toename van incidenten in de binnenstad van Amsterdam met mensen die 'gevoelsmatig weinig tot niets meer te verliezen hebben'. De politie meldt dit na berichtgeving van Het Parool. "Dit uit zich in overlastgevend gedrag, maar ook in winkeldiefstallen, bedreigingen, intimidaties en geweld", schrijft de politie in een schriftelijke reactie.

5 uur geleden
Marcouch wil met rapper Ye naar Holocaustmuseum

ARNHEM (ANP) - De Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch heeft rapper Ye uitgenodigd om zondag, tussen zijn Nederlandse concerten door, een bezoek te brengen aan het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam. Daarna zou hij samen met de opperrabbijn een krans kunnen leggen bij het Namenmonument. Dat bevestigt Marcouch' woordvoerder na een bericht in de Volkskrant.

9 uur geleden
Politie betrapt daders van plofkraak in Vlaardingen op heterdaad

VLAARDINGEN (ANP) - Twee personen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een plofkraak gepleegd bij een pinautomaat aan de Reigerlaan in Vlaardingen. Dat schrijft de politie op X.

10 uur geleden
Auto rijdt woning in Kerkrade binnen, twee gewonden

KERKRADE (ANP) - Aan de Toupsbergstraat in het Limburgse Kerkrade is in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto een woning binnengereden. De bestuurder en een inzittende van de auto raakten gewond. Zij zijn met letsel naar het ziekenhuis gebracht. Dat heeft de politie bekendgemaakt.

14 uur geleden
Voetganger overleden bij aanrijding met tram in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Bij een aanrijding met een tram in Rotterdam is vrijdagavond een voetganger overleden. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het ongeval vond om 23.30 uur plaats op de 1e Middellandstraat.

16 uur geleden