COP zichtbaar aanwezig, maar leeft niet echt in Bakoe
BAKOE (ANP) - Dat de klimaattop in Bakoe is, is te merken in de Azerbeidzjaanse hoofdstad. Overal in de stad zijn borden, vlaggen en billboards waarop de 29e editie van de VN-klimaattop (COP) wordt aangekondigd. Ook zijn er honderden pendelbussen die bezoekers van de COP door de stad rijden.
Desondanks leeft de klimaatboodschap van de top niet echt in de stad. Mensen in het centrum van de hoofdstad zijn blij met de vele internationale bezoekers, maar zijn niet zo bezig met de maatregelen voor het veranderende klimaat, waar de COP over gaat. "We zijn nu eenmaal een land van olie en gas", laat een taxichauffeur weten.
Azerbeidzjan produceert veel olie en gas, waarvan 90 procent voor export, aldus het International Energie Agency (IEA). Climate Action Tracker (CAT) meldde in september dat het gastland van de klimaattop "ernstig onvoldoende" scoort als het aankomt op de landelijke klimaatplannen. Terwijl de meeste landen hun plannen aanscherpen, heeft Azerbeidzjan de uitstootnormen voor 2035 juist geschrapt.
Uitstoot broeikasgassen
Het land heeft nu enkel afgesproken dat de uitstoot van broeikasgassen in 2050 met 40 procent moet zijn verlaagd ten opzichte van 1990. En dat is alleen als er voldoende internationale steun is om dat te halen, bijvoorbeeld in de vorm van financiering of technologie. Volgens CAT hoort het land nu tot "een kleine groep" die in strijd handelt met een basale afspraak uit het Klimaatakkoord van Parijs. Daarin staat dat landen hun nationale doelen nooit mogen afzwakken.
De klimaattop begint maandag en duurt tot met 22 november. Het zal onder meer gaan over nieuwe financieringsafspraken voor arme landen, het opzetten van een internationale markt voor koolstofemissies en de nationale klimaatplannen die landen voor 2025 moeten inleveren. Die laatste moeten flink worden aangescherpt om onder de 1,5 graad opwarming te blijven, waarschuwde VN-klimaatpanel IPCC eerder.
Meer uit Binnenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
4 uur geledenDE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
7 uur geleden