Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

COP zichtbaar aanwezig, maar leeft niet echt in Bakoe

COP zichtbaar aanwezig, maar leeft niet echt in Bakoe

BAKOE (ANP) - Dat de klimaattop in Bakoe is, is te merken in de Azerbeidzjaanse hoofdstad. Overal in de stad zijn borden, vlaggen en billboards waarop de 29e editie van de VN-klimaattop (COP) wordt aangekondigd. Ook zijn er honderden pendelbussen die bezoekers van de COP door de stad rijden.

Desondanks leeft de klimaatboodschap van de top niet echt in de stad. Mensen in het centrum van de hoofdstad zijn blij met de vele internationale bezoekers, maar zijn niet zo bezig met de maatregelen voor het veranderende klimaat, waar de COP over gaat. "We zijn nu eenmaal een land van olie en gas", laat een taxichauffeur weten.

Azerbeidzjan produceert veel olie en gas, waarvan 90 procent voor export, aldus het International Energie Agency (IEA). Climate Action Tracker (CAT) meldde in september dat het gastland van de klimaattop "ernstig onvoldoende" scoort als het aankomt op de landelijke klimaatplannen. Terwijl de meeste landen hun plannen aanscherpen, heeft Azerbeidzjan de uitstootnormen voor 2035 juist geschrapt.

Uitstoot broeikasgassen

Het land heeft nu enkel afgesproken dat de uitstoot van broeikasgassen in 2050 met 40 procent moet zijn verlaagd ten opzichte van 1990. En dat is alleen als er voldoende internationale steun is om dat te halen, bijvoorbeeld in de vorm van financiering of technologie. Volgens CAT hoort het land nu tot "een kleine groep" die in strijd handelt met een basale afspraak uit het Klimaatakkoord van Parijs. Daarin staat dat landen hun nationale doelen nooit mogen afzwakken.

De klimaattop begint maandag en duurt tot met 22 november. Het zal onder meer gaan over nieuwe financieringsafspraken voor arme landen, het opzetten van een internationale markt voor koolstofemissies en de nationale klimaatplannen die landen voor 2025 moeten inleveren. Die laatste moeten flink worden aangescherpt om onder de 1,5 graad opwarming te blijven, waarschuwde VN-klimaatpanel IPCC eerder.

Meer uit Binnenland

Bijna een op drie doden bij ongeval spoorovergang is jongere

UTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.

21 minuten geleden
NS start proef gratis treinpas voor lage inkomens in Amersfoort

AMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."

1 uur geleden
Pand voor asielzoekers Den Bosch beschadigd door explosief

DEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.

2 uur geleden
Studenten Maastricht kunnen Canvas nog niet gebruiken na hack

MAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.

3 uur geleden
Laagste groei windenergie op land in jaren, meldt RVO

DEN HAAG (ANP) - De uitbreiding van windenergie op land in Nederland is op een historisch laag niveau. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) maandag. Voor dit jaar wordt een daling van het totale opwekvermogen verwacht.

3 uur geleden
Vliegtuig met opvarenden Hondius landt op vliegveld Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Het vliegtuig met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius is zondag rond 20.30 uur geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. Het toestel vertrok rond 16.50 uur vanaf Tenerife, waar de passagiers eerder op de dag van het schip waren gehaald.

8 uur geleden
Spanje: eind zondag zijn ruim 90 opvarenden Hondius geëvacueerd

TENERIFE (ANP) - Meer dan negentig van de bijna 150 opvarenden van het door het hantavirus getroffen cruiseschip Hondius zullen tegen het einde van zondag zijn geëvacueerd vanaf de Canarische Eilanden. Dat meldt de Spaanse staatssecretaris van Volksgezondheid, Javier Padilla, in een op sociale media gedeelde video.

8 uur geleden