
Contract EU met AstraZeneca over levering coronavaccins openbaar
BRUSSEL (ANP) - Het contract dat de Europese Unie heeft gesloten met coronavaccinfabrikant AstraZeneca is openbaar gemaakt. Over de overeenkomst, die op verzoek van de farmaceut tot dusver geheim was, was veel te doen sinds AstraZeneca aankondigde voorlopig veel minder vaccins te kunnen leveren dan afgesproken.
In het contract, dat de Europese Commissie vrijdag publiceerde, is weggelakt hoeveel doses AstraZeneca levert, en wanneer en uit welke fabriek. EU-bronnen zeggen dat het Brits-Zweedse bedrijf 80 miljoen doses beloofde in de eerste drie maanden van het jaar, of eigenlijk zelfs 120 miljoen. AstraZeneca kondigde vorige week aan niet meer dan 31 miljoen doses te kunnen produceren door vertraging in een Belgische vaccinfabriek.
Daar neemt de EU geen genoegen mee. AstraZeneca zou de EU zo nodig maar vaccins moeten leveren uit zijn Britse fabrieken, ook al zijn die volgens het bedrijf voor het Verenigd Koninkrijk bedoeld. Het contract bepaalt dat AstraZeneca zich "naar redelijkerwijs beste vermogen" zal inspannen om de afgesproken hoeveelheid vaccins te maken in fabrieken in de EU en het Verenigd Koninkrijk. Welke fabrieken precies zijn bedoeld, is niet zichtbaar.
De afspraak dat AstraZeneca zich verplicht zijn best te doen, is ook een belangrijk twistpunt. De topman van AstraZeneca gebruikte dat eerder als verweer: zijn bedrijf heeft geen resultaat beloofd, maar slechts een inspanning. Maar dat wekte de woede van de EU, die volhoudt dat dat alleen ging over de ontwikkeling en niet over de levering van het vaccin.
Ook wat de EU voor het vaccin betaalt is niet zichtbaar in de overeenkomst.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - NN Group behoorde vrijdag tot de winnaars op het Damrak. De verzekeraar zag de nettowinst in de eerste jaarhelft flink dalen, mede door verliezen op de verkoop van staatsobligaties en Turkse onderdelen. NN draaide operationeel wel goed en deed vooral in Nederland goede zaken. In andere Europese landen en Japan viel het resultaat lager uit dan een jaar eerder. Topman David Knibbe sprak van veerkrachtige resultaten in een schommelende markt. Het aandeel won 1 procent.
24 minuten geledenUTRECHT (ANP) - ASN Bank heeft in het eerste halfjaar een duidelijk lagere winst geboekt dan een jaar eerder. De bank, voorheen bekend als de Volksbank, maakte extra kosten voor een grote reorganisatie en hogere lonen. Tegelijkertijd verdiende ASN Bank minder aan spaargeld door de gedaalde rentes.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben importheffingen ingesteld op goudstaven van een kilo. Dat schrijft de Financial Times. De maatregel dreigt de wereldwijde goudmarkt te ontwrichten en kan een nieuwe klap betekenen voor Zwitserland, een belangrijk land voor de raffinage van het edelmetaal, aldus FT.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verzekeraar NN heeft het eerste halfjaar vooral op de Nederlandse thuismarkt goede zaken gedaan. Hier voerde het financiële concern zijn operationele winst aanzienlijk op, terwijl het resultaat in andere Europese landen en Japan juist lager uitviel dan een jaar eerder.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in juni licht gekrompen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In die maand werd 0,2 procent minder geproduceerd in vergelijking met een jaar eerder. In mei was nog sprake van een productiestijging van 0,8 procent. In ruim de helft van de industriële branches kromp de productie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in juni meer goederen aangeschaft en minder diensten afgenomen dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,7 procent hoger dan in juni 2024. In mei gaven consumenten 2,6 procent meer uit.
2 uur geledenDE KWAKEL (ANP) - Bloemen- en plantenexporteur Holex Flower verwacht 10 miljoen euro omzet mis te lopen door de Amerikaanse importheffing van 15 procent, die donderdag is ingegaan. Het bedrijf uit het Noord-Hollandse De Kwakel haalt de helft van zijn omzet uit de export naar de Verenigde Staten. Directeur Paul Hoogenboom denkt daardoor vooral minder tulpen uit te voeren naar het land.
2 uur geleden