Consument mag minder lenen door hoge inflatie
AMSTERDAM (ANP) - Kredietverstrekkers moeten vanaf vrijdag rekening houden met de hoge inflatie bij het bepalen van het bedrag dat consumenten mogen lenen. Door hier rekening mee te houden worden klanten beter beschermd tegen schulden die ze niet kunnen betalen, maakten de Vereniging Financieringsondernemingen in Nederland (VFN) en de Nederlandse Vereniging voor Banken (NVB) bekend.
Door de maatregel kunnen consumenten minder geld lenen. Jaarlijks worden de leennormen vastgesteld op basis van de kosten die gemiddelde huishoudens maken voor levensonderhoud. Die kosten worden berekend door het budgetinstituut Nibud.
De uitgaven van huishoudens zijn het afgelopen jaar gestegen met gemiddeld bijna 10 procent. Dat is het gevolg van de hoge inflatie. "Met name de uitgaven voor energie zijn sterk gestegen. Waar een gezin in de vorige berekening gemiddeld 146 euro per maand kwijt was aan energie is dat in de nieuwe berekening 247 euro. Hierdoor is de ruimte om geld te lenen verkleind", zeggen de koepelorganisaties.
Volgens de financiële vergelijkingssite Geld.nl kunnen consumenten vanaf vrijdag gemiddeld 7800 euro minder lenen. De site heeft becijferd dat bijna iedereen minder kan lenen door de aangescherpte leennormen. "Een stel met een netto-inkomen van 4000 euro per maand en een hypotheek van 1100 euro per maand, kan bijvoorbeeld ruim 7600 euro minder lenen door de nieuwe regels. Als het ook nog een auto heeft, loopt het op tot ruim 8600 euro", aldus de Geld.nl. Wanneer datzelfde stel ook nog kinderen heeft, kan het volgens de organisatie zelfs 12.350 euro minder lenen.
Meer uit Financieel
ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse pakketbezorger UPS heeft zijn omzetverwachting voor het hele jaar verhoogd. Dit wijst erop dat de keuze om minder in te zetten op het bezorgen van Amazon-pakketjes, goed uitpakt voor de koeriersdienst.
4 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse autobouwers Toyota en Honda hebben de productie in fabrieken in het zuiden van Japan tijdelijk stilgelegd na de zware aardbeving daar. Volgens persbureau Kyodo heeft Toyota de productie opgeschort in drie autofabrieken in de prefectuur Fukuoka.
5 minuten geledenKAUB (ANP/BLOOMBERG) - Door de aanhoudende hittegolven in Europa dreigt de waterstand van de Rijn te dalen tot een historisch dieptepunt. Daardoor ontstaan knelpunten voor het vervoer van steenkool en brandstoffen naar het binnenland en lopen de transportkosten op.
18 minuten geledenLONDEN (ANP) - Unilever verwacht geen groot banenverlies in Nederland na de verkoop van de voedingsmiddelendivisie aan het Amerikaanse McCormick. Financieel directeur Srinivas Phatak van het Britse concern benadrukt dat de aanwezigheid van het fusiebedrijf in ons land sterk blijft door de komst van het 'internationale' hoofdkantoor, naast het 'wereldwijde' hoofdkantoor in de VS. Daarnaast blijft het wereldwijde onderzoekscentrum van de voedingsmiddelentak in Wageningen.
1 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern QatarEnergy blijft voorlopig minder vloeibaar gemaakt aardgas (lng) aan Europa leveren. Door de oorlog in het Midden-Oosten kan het bedrijf zijn afspraken niet nakomen en daarom beroept het zich opnieuw op overmacht, ook wel force majeure genoemd.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Netbeheerder Enexis ontvangt een lening van 500 miljoen euro van de Europese Investeringsbank (EIB). Het geld is bedoeld voor de uitbreiding, verzwaring en vernieuwing van het stroomnet in de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg.
1 uur geledenROME (ANP/DPA) - De Italiaanse regering heeft opnieuw ingestemd met een tijdelijke accijnsverlaging op diesel als reactie op de stijgende brandstofprijzen. Maandagavond werd een decreet aangenomen dat de prijs van diesel tot 6 augustus verlaagt met 17 eurocent per liter. De maatregel geldt niet voor benzine.
2 uur geleden