
Commissie: maatregelen jeugdzorg pakken problemen onvoldoende aan
DEN HAAG (ANP) - De maatregelen die zijn bedacht om de hardnekkige problemen in de jeugdzorg aan te pakken, zijn noodzakelijk maar niet voldoende. Ook moeten er nieuwe afspraken komen over het budget. Dat concludeert een commissie die de uitvoering van de zogeheten hervormingsagenda jeugd onderzocht. In het voorjaar van 2023 kwamen het kabinet, de gemeenten, aanbieders van jeugdzorg en jeugdhulpverleners na moeizaam overleg tot dit akkoord dat de sector uit het slop moest halen.
De jeugdzorg heeft het al jaren erg zwaar door bezuinigingen, een tekort aan personeel en lange wachtlijsten door een toenemende vraag naar jeugdhulp. Kinderen in de knel moeten soms lang wachten voordat ze hulp krijgen. Gemeenten zijn verantwoordelijk voor de jeugdzorg, maar vinden dat ze daarvoor te weinig geld krijgen van de rijksoverheid.
De gemaakte afspraken moeten ook leiden tot een flinke besparing vanaf 2026. Maar tegelijk blijft de vraag naar jeugdzorg en daarmee de uitgaven stijgen, constateert de commissie onder leiding van oud-zorgminister Tamara van Ark. De ingeboekte bezuiniging "hangt als een zwaard van Damocles boven alle partijen die bij de uitvoering betrokken zijn, inclusief jongeren en ouders", staat in het rapport.
Andere afspraken
De commissie roept het rijk en de gemeenten dan ook op om andere financiële afspraken te maken. Het is volgens haar "niet haalbaar en niet wenselijk om de beoogde besparingen vanaf 2026 te handhaven". Er zou voor het financieel kader een soort overgangsperiode moeten komen voor de periode tussen 2025 en 2028. De commissie wijst er wel op dat het moeilijk is om een goede inschatting te maken van doelen en effecten van mogelijke bezuinigingen. Dat komt omdat de informatie hierover niet goed meetbaar is.
In de hervormingsagenda moet bovendien meer worden gekeken naar de oorzaken van de grote instroom, vindt de commissie. De vraag naar jeugdhulp neemt om meerdere redenen toe. Zo zouden meer jongeren in problemen komen door stress en druk die ze ervaren door bijvoorbeeld sociale media en andere fenomenen van deze tijd zoals verslavingen. De commissie vindt dat bij de oplossing van deze problematiek meer moet worden gekeken naar het gezin, de school en naar de samenleving.
Het rapport wordt donderdag overhandigd aan de staatssecretarissen Vincent Karremans (Jeugd) en Teun Struycken (Justitie en Veiligheid) en aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten.
Meer uit Gezond
AMERSFOORT (ANP) - In grote steden voelen de mantelzorgers van mensen met dementie zich vaker overbelast dan die in kleinere gemeenten, meldt Alzheimer Nederland op basis van de zogenoemde Dementiemonitor, die wordt gemaakt met kennisinstituut Nivel.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Vrouwen krijgen vaak nog steeds geen medicijnen die zijn toegespitst op een vrouwenlichaam. Daardoor lopen ze een veel groter risico op ernstige bijwerkingen dan mannen en duurt het langer voordat ze hersteld zijn. Hoewel dit allang onderzocht en bekend is, krijgen vrouwen nog steeds dezelfde medicijnen en doseringen die op mannen zijn getest. D66 wil deze praktijk aanpakken met een actieplan, meldt D66-leider Rob Jetten zaterdag op een partijbijeenkomst in Utrecht ter ere van oud-minister Els Borst, die precies elf jaar geleden werd vermoord.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een homostel bestaande uit vruchtbare partners kan een ivf-behandeling niet van de belasting aftrekken, oordeelde de Hoge Raad vrijdag. Een dergelijk paar vond zelf van wel, omdat de kosten van een ivf-behandeling aftrekbaar zijn voor heterostellen die na twaalf maanden onbeschermde seks geen kind verwachten.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna twee maanden nadat zorgorganisaties boos waren weggelopen van de onderhandelingstafel over een aanvullend zorgakkoord, zijn de gesprekken hierover met het kabinet weer begonnen. De zorgorganisaties lieten eerder deze week al weten open te staan voor een gesprek "onder voorwaarden". De gesprekken zijn inmiddels hervat, meldde zorgminister Fleur Agema (PVV) vrijdag opgewekt voor aanvang van de ministerraad.
5 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Het aantal besmettingen met mazelen loopt weer op. In januari werd de ziekte bij 23 mensen vastgesteld, terwijl er in januari vorig jaar één geval was gevonden en in januari 2023 nul. Het aantal infecties is ook hoger dan in november en december. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is er geen landelijke uitbraak.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Verschillende belangrijke zorgorganisaties hebben gezondheidsminister Fleur Agema laten weten dat ze toch verder willen praten over het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA). Eerder schortten ze het overleg op omdat ze er geen vertrouwen meer in hadden. Nu durven ze het gesprek "onder voorwaarden" weer aan.
6 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Het aantal griepgevallen is gestegen naar het hoogste niveau van de afgelopen jaren. Vorige week meldden 118 op elke 100.000 mensen zich met griepklachten bij een huisarts, meldden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel.
6 dagen geleden