Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Commissie kritisch op optreden DNB bij faillissement Conservatrix

Commissie kritisch op optreden DNB bij faillissement Conservatrix

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) had eerder en krachtiger kunnen ingrijpen bij levensverzekeraar Conservatrix, die vorig jaar failliet ging. Een evaluatiecommissie die het optreden van de toezichthouder heeft onderzocht, constateert dat DNB zich soms te veel blindstaarde op de juridische kant van het ingrijpen. Toen Conservatrix moest worden verkocht, neigde DNB volgens de onderzoekers te sterk naar een Amerikaanse koper die later onbetrouwbaar bleek.

De financiële situatie van Conservatrix was al jarenlang ondermaats. De levensverzekeraar garandeerde polishouders hogere rendementen dan gebruikelijk in de markt en verkocht steeds meer hypotheken, wat tot problemen leidde met de solvabiliteit. In 2014 werd een "stille" curator aangesteld. Uiteindelijk werd Conservatrix verkocht aan het financieel conglomeraat Eli Global van de Amerikaanse zakenman Greg Lindberg. Toen die nieuwe eigenaar weigerde kapitaal bij te storten om de financiële positie van Conservatrix op peil te brengen, zoals was beloofd, volgde in 2020 een faillissement.

De commissieleden opperen dat DNB al stevig had kunnen ingrijpen toen duidelijk werd dat Conservatrix grote risico's nam met de verkoop van verzekeringen waarop hoge rendementen werden gegarandeerd. Maar zo'n aanpak werd afgeremd door een "juridische" benadering, waarbij de toezichthouder zich vooral afvroeg of zo'n ingreep voor de rechter standhield.

Tunnelvisie

Bij de zoektocht naar een nieuwe koper leed DNB te veel aan een tunnelvisie op Lindberg als de beste nieuwe eigenaar van Conservatrix, terwijl er al signalen waren dat hij niet geheel betrouwbaar was. Later zou bleken dat die geluiden terecht waren, want hij werd in de zomer van 2020 veroordeeld voor omkoping van een Amerikaanse toezichthouder. Dat hij de voorkeur had boven andere partijen, kwam doordat DNB kortingen op de aanspraken van de verzekerden per se wilde voorkomen en Lindbergs Eli Global dat beloofde. De commissieleden vragen zich af of zo'n korting eigenlijk niet onvermijdelijk was.

DNB heeft zich wel heel sterk ingespannen om de situatie bij Conservatrix te verbeteren, erkent de commissie. Ook werd het werk van DNB er niet gemakkelijker op door tegenstand vanuit de directies van Conservatrix.

In een reactie zegt DNB de lessen over het doen van betrouwbaarheidsonderzoek naar nieuwe kopers ter harte te nemen. Tegelijkertijd benadrukt de raad van commissarissen van DNB dat het nodig blijft om veel aandacht te besteden aan de juridische kant van ingrepen bij verzekeraars.

Meer uit Financieel

Anthropic: AI-modellen hebben 3 organisaties gehackt tijdens test

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - AI-modellen van het Amerikaanse Anthropic hebben een testomgeving verlaten en drie organisaties gehackt, meldt het AI-bedrijf zelf. Vorige week werd ook al bekend dat AI-modellen van OpenAI, de maker van ChatGPT, tijdens veiligheidstests op hol waren geslagen en op eigen initiatief hadden ingebroken in een populair platform voor programmeurs.

9 minuten geleden
Amazon ziet opnieuw sterke groei bij clouddivisie door AI

SEATTLE (ANP) - Het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern Amazon heeft in het tweede kwartaal opnieuw sterke groei gezien bij zijn clouddivisie Amazon Web Services (AWS) door de grote vraag naar rekenkracht voor kunstmatige intelligentie. Volgens Amazon steeg de omzet bij dat onderdeel met 37 procent tot 42,2 miljard dollar vergeleken met een jaar eerder. Dat is volgens Amazon de sterkste groei in achttien kwartalen.

7 uur geleden
Wall Street sluit flink hoger, Microsoft uitblinker na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke winsten gesloten, waarmee herstel werd getoond van de stevige minnen een dag eerder. Microsoft was een uitblinker op Wall Street dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers. De resultaten van Facebook-moeder Meta Platforms vielen juist tegen en het aandeel ging fors omlaag.

7 uur geleden
Grote vraag vuurwapens Heckler & Koch door hoge defensie-uitgaven

OBERNDORF (ANP/DPA) - De Duitse fabrikant van vuurwapens Heckler & Koch doet goede zaken door de sterk gestegen defensie-uitgaven in Europa. Volgens het bedrijf steeg de omzet in de eerste helft van dit jaar met bijna 47 procent tot 264 miljoen euro. Heckler & Koch maakt handvuurwapens, aanvalsgeweren, machinepistolen en -geweren en granaatwerpers. Het bedrijf is een van de grootste leveranciers van vuurwapens aan de NAVO en EU-landen.

10 uur geleden
Muziekconcern UMG profiteert van overname platenlabel Downtown

HILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG), met wereldberoemde popsterren als Taylor Swift, Rihanna, Ariana Grande en Harry Styles, heeft in het tweede kwartaal meer omzet geboekt, geholpen door de overname van het Amerikaanse platenlabel Downtown. Volgens het in Hilversum gevestigde UMG steeg de omzet met meer dan 10 procent tot 3,3 miljard euro in vergelijking met een jaar eerder.

11 uur geleden
AEX op nieuw slotrecord na grote drukte met bedrijfscijfers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag met een nieuw slotrecord de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten een grote hoeveelheid resultaten van onder meer ING, Shell, Air France-KLM, Magnum, BAM, ArcelorMittal en dsm-firmenich. Ook elders in Europa werden veel cijfers gepubliceerd. Verder lieten de chipfondsen op het Damrak wat herstel zien van de recente uitverkoop.

12 uur geleden
Microsoft flink hoger op Wall Street, Meta onderuit na cijfers

NEW YORK (ANP) - Microsoft behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het tech- en softwareconcern deed afgelopen kwartaal opnieuw goede zaken met zijn clouddiensten door de grote vraag naar AI-diensten en zag de omzet en winst stijgen. Ook verwacht het bedrijf dat de omzet van zijn cloudplatform Azure dit jaar voor het eerst de grens van 100 miljard dollar zal overschrijden. Het aandeel steeg ruim 12 procent.

14 uur geleden