
Commissie kritisch op optreden DNB bij faillissement Conservatrix
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) had eerder en krachtiger kunnen ingrijpen bij levensverzekeraar Conservatrix, die vorig jaar failliet ging. Een evaluatiecommissie die het optreden van de toezichthouder heeft onderzocht, constateert dat DNB zich soms te veel blindstaarde op de juridische kant van het ingrijpen. Toen Conservatrix moest worden verkocht, neigde DNB volgens de onderzoekers te sterk naar een Amerikaanse koper die later onbetrouwbaar bleek.
De financiële situatie van Conservatrix was al jarenlang ondermaats. De levensverzekeraar garandeerde polishouders hogere rendementen dan gebruikelijk in de markt en verkocht steeds meer hypotheken, wat tot problemen leidde met de solvabiliteit. In 2014 werd een "stille" curator aangesteld. Uiteindelijk werd Conservatrix verkocht aan het financieel conglomeraat Eli Global van de Amerikaanse zakenman Greg Lindberg. Toen die nieuwe eigenaar weigerde kapitaal bij te storten om de financiële positie van Conservatrix op peil te brengen, zoals was beloofd, volgde in 2020 een faillissement.
De commissieleden opperen dat DNB al stevig had kunnen ingrijpen toen duidelijk werd dat Conservatrix grote risico's nam met de verkoop van verzekeringen waarop hoge rendementen werden gegarandeerd. Maar zo'n aanpak werd afgeremd door een "juridische" benadering, waarbij de toezichthouder zich vooral afvroeg of zo'n ingreep voor de rechter standhield.
Tunnelvisie
Bij de zoektocht naar een nieuwe koper leed DNB te veel aan een tunnelvisie op Lindberg als de beste nieuwe eigenaar van Conservatrix, terwijl er al signalen waren dat hij niet geheel betrouwbaar was. Later zou bleken dat die geluiden terecht waren, want hij werd in de zomer van 2020 veroordeeld voor omkoping van een Amerikaanse toezichthouder. Dat hij de voorkeur had boven andere partijen, kwam doordat DNB kortingen op de aanspraken van de verzekerden per se wilde voorkomen en Lindbergs Eli Global dat beloofde. De commissieleden vragen zich af of zo'n korting eigenlijk niet onvermijdelijk was.
DNB heeft zich wel heel sterk ingespannen om de situatie bij Conservatrix te verbeteren, erkent de commissie. Ook werd het werk van DNB er niet gemakkelijker op door tegenstand vanuit de directies van Conservatrix.
In een reactie zegt DNB de lessen over het doen van betrouwbaarheidsonderzoek naar nieuwe kopers ter harte te nemen. Tegelijkertijd benadrukt de raad van commissarissen van DNB dat het nodig blijft om veel aandacht te besteden aan de juridische kant van ingrepen bij verzekeraars.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, heeft in het afgelopen kwartaal flink hogere resultaten behaald. Dat maakte Meta na het slot van de beurshandel in New York bekend.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende uitslagen gesloten. Beleggers op Wall Street verwerkten het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente opnieuw onveranderd te laten, ondanks herhaalde oproepen van president Donald Trump voor een verlaging. Daarnaast waren er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van Starbucks, Booking Holdings en Harley-Davidson.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten opnieuw onveranderd gelaten. Bij de vorige vier rentebesluiten hield de Fed de leenkosten ook al ongewijzigd. Het besluit zal naar verwachting opnieuw een stortvloed van kritiek opleveren van de Amerikaanse president Donald Trump die de centrale bank herhaaldelijk heeft opgeroepen om de rente te verlagen.
5 uur geledenTURIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Indiase Tata Motors neemt de Italiaanse truck- en bussenbouwer Iveco over voor in totaal 3,8 miljard euro. Daarnaast verkoopt het in Turijn gevestigde Iveco zijn activiteiten met militaire voertuigen aan het Italiaanse defensiebedrijf Leonardo voor 1,7 miljard euro.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault heeft een nieuwe topman benoemd na het onverwachte vertrek van de vorige bestuursvoorzitter. François Provost, het hoofd van de inkoopactiviteiten van het bedrijf, gaat nu de hoogste functie bij Renault bekleden. Hij werd eerder al genoemd als een van de kandidaten voor de topfunctie.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Airbus heeft in de eerste helft van dit jaar minder nieuwe vliegtuigen aan klanten geleverd dan vorig jaar. De Europese vliegtuigbouwer kampt onder meer met beperkingen in de productiecapaciteit bij de A320-toestellen door vertragingen bij motorleveringen. De A320-vliegtuigen zijn de bestverkopende toestellen van Airbus.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het UWV krijgt veel meer tijd om te beslissen in zaken waarin een medisch advies van een verzekeringsarts noodzakelijk is. Dat heeft de rechter in Rotterdam geoordeeld in drie zaken.
9 uur geleden