Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Commissie: Kamer moet over positie praten bij aantreden kabinet

Commissie: Kamer moet over positie praten bij aantreden kabinet

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer moet bij het aantreden van het nieuwe kabinet met zichzelf in discussie gaan over zijn eigen positie in het wetgevingsproces. Dat stelt André Bosman voor, die voorzitter was van een Kamercommissie die problemen bij uitvoeringsorganisaties heeft onderzocht. De Kamer moet volgens hem laten zien wie de baas is, want "de machtspositie van de departementen is onevenredig groot" en de informatievoorziening laat nogal wat te wensen over.

De commissie-Bosman bracht begin dit jaar een kritisch rapport uit. Burgers raken klem 'tussen balie en beleid', was de conclusie. Wetgeving houdt niet genoeg rekening met de uitvoering, en daarvan zijn burgers de dupe. Voorbeelden zijn problemen bij de Belastingdienst, het UWV en het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen.

Bosman, die zelf niet meer in de Kamer zit, besprak het rapport donderdag in de Kamer, maanden nadat het is uitgebracht. Liever had hij de Kamer vlak na de verkiezingen in maart gesproken. "Het was makkelijker geweest over deze keuzes te spreken, voordat procedures alweer zijn ingesleten en de verhoudingen weer in de oude steigers staan."

Aanbevelingen

Maar het aantreden van een nieuw kabinet is ook "een mooi moment" om meer te doen met de aanbevelingen uit het rapport, zegt het oud-VVD-Kamerlid.

De Kamer is volgens de commissie voor een groot deel verantwoordelijk voor de problemen bij de uitvoerders, onder meer door de gebrekkige behandeling van wetten. "Door een weinig proactieve houding van de Kamer bepaalt het kabinet de wetgevingsagenda. En de Kamer laat het gebeuren." Een stevigere positie van de gekozen Kamer is ook een belangrijk thema in de discussie over de gewenste nieuwe bestuurscultuur.

Onterechte kritiek

Niet iedereen vindt de kritiek op de Kamer overigens terecht. "Als je het rapport goed leest, zie je hoe wij én de uitvoeringsorganisaties tegen de ministeries op moeten beuken", zegt SP-Kamerlid Renske Leijten. De opmerking van Bosman dat het kabinet zelf ook slechts een uitvoeringsorganisatie is, schoot haar in het verkeerde keelgat. Ze wijst op de ministerraad die wel degelijk besluiten kan nemen. Bovendien ligt er nog een enorme "stapel onuitgevoerde moties", aldus de socialiste.

"Ik vind dat naar bewindspersonen bijna geen kritische opmerkingen zijn gemaakt", zegt PvdA'er Arib tegen de commissie. "Ik merk ook in debatten en ook in allerlei andere situaties, dat bewindspersonen zich gedragen als een verlengstuk van hun eigen partij, terwijl een bewindspersoon het landsbelang dient. En daar zit ook een spanningsveld."

Meer uit Binnenland

Advocaat wil alleen tbs voor schutter Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.

8 minuten geleden
Door asielnoodopvang rustiger in Ter Apel en Biddinghuizen leeg

TER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.

10 minuten geleden
Niemand wordt vervolgd voor dodelijke woningbrand Roermond

ROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.

31 minuten geleden
Zangvogeltentoonstellingen mogen weer, ondanks vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.

33 minuten geleden
Haagse politiemedewerker verdachte van omkoping

DEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.

35 minuten geleden
Eis 20 jaar cel en tbs voor drie moorden Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 25-jarige Sendric S. voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde. S. heeft bekend dat hij in december 2024 en januari 2025 drie mannen afzonderlijk van elkaar op straat heeft doodgeschoten.

2 uur geleden
Rico de Chileen aangehouden voor poging uitlokken liquidaties

AMSTERDAM (ANP) - Richard R. (52), alias Rico de Chileen, is dinsdag in zijn cel aangehouden voor poging tot uitlokking van twee liquidaties. Zijn advocaat bevestigt vrijdag berichtgeving van het AD hierover. Het gerechtshof legde hem dinsdag dertien jaar celstraf op voor leidinggeven aan een criminele organisatie die liquidaties pleegde, handelde in drugs en geld witwaste.

2 uur geleden