[COLUMN] Rob Neutelings van Curio: ‘Samen opleiden voor een toekomstbestendige arbeidsmarkt’
Topkok Jonnie Boer van sterrenrestaurant De Librije was onlangs op bezoek bij onze horecaopleidingen in Breda. Om de kookkunsten van toekomstige leerlingen te beoordelen. Talenten die mogen instromen in onze topkokopleiding. In juni is Jonnie er weer, om praktijkexamens af te nemen. Hij maakt ondanks zijn drukke agenda tijd vrij om jonge talenten vaardigheden bij te brengen en sterrenkoks in spé te motiveren.
Samenwerken met bedrijven: de sleutel tot succes
Er zijn gelukkig veel voorbeelden, waarbij bedrijven hun kennis overbrengen op onze leerlingen en studenten. De truckdealers in West-Brabant doen dat met Curio in de Truck Academy. Ze stellen gloednieuwe trucks beschikbaar zodat studenten op school kennis maken met de meest moderne voorbeelden. In Oosterhout en Moerdijk gaan we les geven ín de logistieke bedrijven. Of via TAIT Benelux, een wereldspeler op het gebied van podiumtechniek. Dat bedrijf vestigde zich pas in Bergen op Zoom. Daarmee biedt het onze studenten de allernieuwste praktijkfaciliteiten voor theater De Maagd en Gebouw T. Onze zorgstudenten kunnen leren en werken op locaties van grote zorginstellingen in West-Brabant. En in de opleiding van bouwstudenten werken we intensief samen met het bedrijfsleven op onze locaties in Bergen op Zoom en Breda. Ik word blij van al deze voorbeelden, en zo zijn er veel meer. Zonder twijfel spreken mijn Curio-collega’s mij aan dat ik niet volledig ben. Dat klopt. Onze docenten maken samen met bedrijven en maatschappelijke organisaties het moderne beroepsonderwijs. Mijn collega’s zijn goed, in hun vak, kunnen leerlingen en studenten veel bijbrengen en motiveren, maar alleen kunnen ze het niet. We moeten het samen doen, met de praktijk.
Arbeidsmarkt heeft cruciale beroepen nodig
Maar daarmee zijn we er nog niet. Ik zie dat er een verschil is wat de arbeidsmarkt nodig heeft en waar het onderwijs voor opleidt. Nu al is er een grote vraag naar goed opgeleid mbo-personeel, zeker in West-Brabant. Dat zal de komende jaren verder toenemen. Tegelijkertijd worden er in veel regio’s (ook in de onze) minder kinderen geboren én we hebben last van de trend dat iedereen een ‘zo hoog mogelijk schooladvies’ wil. Straks heeft 50% een academische opleiding en is er geen installatiemonteur voor de energietransitie te vinden, geen loodgieter, hovenier, zorgmedewerker, politieagent of kinderopvangmedewerker. Een jaar geleden spraken we nog over ‘cruciale beroepen’. Als die niet voldoende worden ingevuld, heeft dat stevige gevolgen voor onze welvaart en welzijn! Aan dit onderwerp zou het nieuwe Regeerakkoord aandacht moeten besteden. Stem opleidingen af op de vragen van de arbeidsmarkt. Alleen zo maak je de arbeidsmarkt toekomstbestendig.
Heb jij nog goede suggesties of wil je graag met ons samenwerken? Schroom niet om mij te contacten: Rob Neutelings | LinkedIn of [email protected]
Rob Neutelings is bestuursvoorzitter van Curio, dé beroepsopleider van de regio. Curio verzorgt beroepsonderwijs voor vmbo, mbo, vavo, praktijkschool, basiseducatie, nt2, isk en bedrijfsopleidingen op 45 locaties tussen Halsteren en Andel aan zo’n 22.000 leerlingen en studenten. Er werken ruim 2.000 mensen. www.curio.nl.
Meer uit Tholen
THOLEN - Ben jij dé WK-kenner van de regio? Doe mee met de WK-prijsvraag van Uitgeverij de Bode en win een LG televisie!
2 uur geledenBERGEN OP ZOOM/THOLEN - Ooit waren er 23 weervissers actief op de Oosterschelde, nu is er nog maar één: Henk van Schilt, schoonzoon van Cor van Dort, de bekendste weervisser van Bergen op Zoom, die in september 2025 overleed op 93-jarige leeftijd.
7 uur geledenWEST-BRABANT/THOLEN - Het Bravis ziekenhuis zet een speciaal IC-filter in om medicijnresten, zoals antibiotica, uit het rioolwater te houden. Het filter wordt ingezet op de Intensive Care en is ontwikkeld in samenwerking met Zereau.
1 dag geledenPOORTVLIET - Een minderjarig meisje is dinsdagavond gewond geraakt toen zij met haar brommer ten val kwam op de Kadijk bij Poortvliet. Volgens de politie botste ze daarbij tegen een paaltje.
1 dag geledenSINT PHILIPSLAND/STEENBERGEN - De Slaakbrug (N257) is van donderdag 28 tot en met vrijdag 29 mei afgesloten vanwege onderhoud. Rijkswaterstaat voert dan werkzaamheden uit aan de voegovergangen en opleggingen. Zowel de hoofdrijbaan als de parallelbaan zijn dicht. Als het werk uitloopt, wordt er doorgewerkt tot en met zaterdag.
1 dag geledenSINT-ANNALAND - Burgemeester Marleen Sijbers heeft besloten een woning met bijbehorend erf aan de Van den Bosstraat in Sint-Annaland voor drie maanden te sluiten. Begin april trof de politie in de woning een professionele hennepkwekerij aan met honderden hennepplanten. De sluiting gaat in op 28 mei.
1 dag geledenWEST-BRABANT/THOLEN - Maandag 1 juni verstuurt de overheid rond 12:00 uur een NL-Alert testbericht. Zo test de overheid het alarmsysteem om zeker te weten dat NL-Alert werkt in geval van nood. Ook kan je controleren of je een NL-Alert ontvangt bij een noodsituatie. Met de NL- Alert App ontvangen Brabanders aan de grens ook NL-Alerts als zij verbonden zijn met een Belgische zendmast.
2 dagen geleden