Column Hanneke Marcelis: 'Tuintegels'
Tegel eruit, plant erin. Het is een simpele slogan, en ik kom hem de laatste weken overal tegen. Op de radio, in de krant, op posters langs de kant van de weg. Voor wie het niet heeft meegekregen: het is het motto van de landelijke campagne 'operatie Steenbreek'. Daarmee worden alle Nederlanders gemotiveerd om samen de verstening van ons land tegen te gaan. En daaraan bijdragen is heel simpel. Je hoeft alleen maar één tegel uit je tuin te halen. En daar een plant voor terug te plaatsen.
Als je het mij vraagt, is het een nuttige campagne. Al is het maar omdat het je aan het denken zet over de gevolgen van al die strak betegelde achtertuintjes in ons land. Zoals een gebrek aan insecten. Hittestress. En wateroverlast. Maar of het praktisch ook een succes is? Of Nederlanders door zo'n leus ook écht in actie komen? Daar had ik mijn twijfels over. Tot ik een advertentie tegenkwam van een tuincentrum dat er slim op in speelde: lever je tegel in, krijg een tuinplant gratis. Gratis. Kijk, dan heb je de interesse te pakken.
Met mijn tuintegel onder mijn arm reisde ik afgelopen weekend af naar het tuincentrum. Het was van 10.00 uur tot 15.00 uur, en ik had besloten maar vroeg te gaan. Want ja. Nederlanders en gratis. Dat is een gevaarlijke combinatie. En dat was een goede inschatting. Om 10.10 uur stond ik binnen en ik keek mijn ogen uit. Al ellebogend stonden er tientallen mensen rond het rek met gratis planten hun uiterste best te doen om de mooiste en grootste er tussenuit te vissen. En daardoor stonden alle planten binnen de kortste keren schots en scheef en door elkaar gehusseld in het rek. Niemand kon er meer wijs uit. De planten waren niet aan te slepen. Voor het bijvullen van de rekken was geen ruimte. En de stapel met verzamelde tuintegels groeide sneller dan dat ze de tegels konden afvoeren. Maar de medewerkers stonden te glunderen. Het was een doorslaand succes.
En natuurlijk kun je er kritisch op zijn. Want hoe groot is de kans dat al die mensen ook daadwerkelijk een tegel uit hun eigen tuin bij zich hadden? En dat die tuinplanten dus op plekken terecht zijn gekomen waar vroeger ook echt een tegel lag? Niet zo groot. Dat is waar. Maar dat we massaal aan het tuinieren zijn geslagen, is een feit. En dat is fijn voor de natuur in ons landje. Wat je met het woord 'gratis' wel niet teweeg kan brengen, hè?
Meer uit Tholen
SINT PHILIPSLAND - De politie gaat zaterdag onderzoek doen bij het vermoedelijke drugslab aan de Campweg. Nadat er vrijdag een grote brand was uitgebroken in een loods naast een woning, ontdekten hulpdiensten dat het vermoedelijk ging om een drugslab. De politie is een onderzoek gestart en roept eventuele getuigen op om zich te melden.
11 uur geledenTHOLEN - De gemeente Tholen krijgt mogelijk een nieuw gezicht in de raad. De werkgeverscommissie heeft Clarissa Geelhoed-van Veen voorgedragen als nieuwe griffier. Als de gemeenteraad instemt met haar benoeming, treedt zij op 15 oktober in dienst.
14 uur geledenSINT PHILIPSLAND - In de schuur aan de Campweg waar eerder op de avond een zeer grote brand uitbrak is vermoedelijk een drugslab aangetroffen. gaat. Door de omvang van de brand is er veel schade ontstaan. De politie doet onderzoek naar de oorzaak en omstandigheden.Op dit moment is niet bekend of er iemand is aangehouden voor betrokkenheid bij het drugslab. Brandweerlieden zijn met veel materiaal ter plaatse om na te blussen. Dit zal nog geruime tijd in beslag nemen. Wanneer de situatie het toelaat zullen agenten onderzoek doen in het pand. Over de omvang van het lab kan de politie nog geen mededelingen doen.
1 dag geledenSINT PHILIPSLAND - In een loods aan de Campweg in Sint Philipsland is vrijdagmiddag een forse brand uitgebroken. De brand zorgt voor grote rookontwikkeling die in wijde omgeving goed zichtbaar is.
1 dag geledenTHOLEN - De gemeente Tholen sluit het jaar 2025 af met een positief saldo van ruim 7,3 miljoen euro. De schatkist van de gemeente loopt daarmee op tot bijna 100 miljoen euro. Het overschot geeft ruimte om projecten in de toekomst naar voren te halen. Wel moet de gemeente volgend jaar één miljoen euro uit haar spaarpot halen om de begroting voor 2027 in balans te houden.
1 dag geledenTHOLEN- Car Tuning Zeeland organiseert zaterdag 20 juni de tweede automeeting van het jaar. De meeting is tussen 19.00 en 23.00 uur vrij toegankelijk bij de Bergse Diepsluis op de Oesterdam. Iedereen mag meedoen of een kijkje nemen.
1 dag geledenPOORTVLIET - Op Landschapscamping Kruytenburg aan de Kruytenburgseweg wordt zaterdag 20 juni de 15de editie van de Kruytenburg FaiR georganiseerd. De FaiR is een open 'podium' en verkoopplek voor kunstenaars, creatievelingen en verzamelaars. Het evenement is van 10:30 tot 17:00 uur gratis toegankelijk.
2 dagen geleden