
Column Hanneke Marcelis: 'Afval scheiden'
"Ehm. In welke van de vier prullenbakken moet ik dit laten?" Een vriend van me staat in mijn keuken vertwijfeld met een opgepropt bonnetje voor mijn afvalbakken. Wie bij mij thuis 'even' iets denkt te kunnen weggooien, komt van een koude kermis thuis. Want er zit een hele gebruikshandleiding bij mijn afval-scheid-strategie. Met maar liefst drie kleine zwarte afvalbakken, een wit containertje én een afvaldoos in de kelder.
Van huis uit ben ik helemaal niet zo'n fanatieke afvalscheider. En ik vind mijn vijf vuilnisbakken dus ook wel wat overdreven. Maar de druk om te sorteren wordt redelijk hoog opgevoerd, wanneer je een huis koopt in een gemeente waar ze je in je kleine achtertuintje drie volwaardige containers neerzetten. Ideaal om alles in kwijt te kunnen hoor. Maar al dat gesorteer blijft toch een gedoe. En dan heb ik het nog niet over het schema waarop ze aan straat moeten. Ik heb dan wel zo'n app die me eraan herinnert wanneer welke container precies naar buiten moet. Maar die is helaas niet dwingend genoeg om te zorgen dat ik het ook daadwerkelijk onthoud. De keren zijn niet op één hand te tellen dat ik al in de auto naar mijn werk zat, en toen rechtsomkeert moest maken omdat ik bij alle buren een container buiten zag staan.
En dat terwijl ik een paar jaar geleden nog in een studentenhuis woonde waar er eigenlijk maar één optie was, en dat was gewapend met de afvalpas naar het einde van de straat lopen om alles in één en dezelfde ondergrondse container te mieteren. En vooruit. Er was dan ook wel een aparte glascontainer. Maar wanneer je al je papier en plastic in dezelfde zak mag gooien als je restjes brood en tuinafval, is de drempel om er je glas dan ook maar bij te stoppen niet zo hoog meer.
En eerlijk is eerlijk. Ik ben blij dat ik dat niet meer doe. Want afval scheiden is goed voor het milieu. En daar draag ik graag aan bij. Maar ik wacht wel met smart op de dag dat de technologie eindelijk vergevorderd genoeg is dat we alles weer op één hoop mogen gooien. En dat zo'n machine het dan gewoon voor ons sorteert. Daarover droom ik, terwijl ik antwoord geef. 'Papier rechts, plastic midden, restafval links. Groen in de witte bak. En glas in de doos in de kelder.'[l]
Meer uit Tholen
SINT-ANNALAND - Diana van der Werf-Fase uit Scherpenisse staat te kijken naar een foto van de oude locatie van de school, met daarop de fietsenstalling. "We woonden in de polder tussen Stalland en Stavenisse. Ik kwam dus elke dag op de fiets." Diana zat op De Casembroot van 1972 tot 1978. "Toen zat de school nog niet op deze locatie. Dit gebouw staat er, hoorde ik net, pas sinds 2010."
14 uur geledenBERGEN OP ZOOM/THOLEN - Rond de Haringvlietbrug stond het verkeer dinsdagmiddag muurvast door een technische storing, maar inmiddels is de brug in beide richtingen weer vrijgegeven. Het verkeer moet nog rekening houden met een halfuur vertraging, al wordt verwacht dat dit snel zal oplossen.
17 uur geledenSTAVENISSE - Bij een woning aan de Dokter Bernhardistraat in Stavenisse zijn dinsdagochtend explosieve stoffen en een vuurwapen aangetroffen. De bewoner, een man uit België, is aangehouden. Uit voorzorg werden enkele omliggende woningen ontruimd. De explosieven zijn elders tot ontploffing gebracht.
21 uur geledenTHOLEN - Wat gebeurde er zaterdag 17 mei allemaal in het amateurvoetbal? In dit overzicht zetten we de uitslagen en programma's van de Thoolse voetbalclubs op een rijtje. Dit is een samenvatting van speelronde 25 van de derde klasse en speelronde 22 van de vierde en vijfde klasse.
22 uur geledenSINT-ANNALAND - OBS De Casembroot bestaat dit jaar 55 jaar, en dat is groots gevierd met een reünie voor oud-leerlingen en -docenten. Waar de een nog steeds in Sint-Annaland woont en te voet kon komen, koppelden anderen er direct een weekendje weg aan vast. "Ik woon al enkele jaren in Den Helder", vertelt een van hen. Met ruim 250 aanwezigen was er voor iedereen wel een oud-bekende aanwezig. Het was dan ook al snel een gezellige bedoeling.
1 dag geledenTHOLEN - Muziekvereniging Concordia uit Tholen heeft afgelopen weekend een unieke prestatie geleverd: 24 uur lang werd er onafgebroken muziek gemaakt tijdens de Muziekmarathon. Het doel van deze marathon was het inzamelen van geld voor de aanschaf van een nieuwe basklarinet. Met trots deelt de vereniging dat de voorlopige tussenstand 7500 euro bedraagt.
1 dag geledenTHOLEN - Zwembad De Spetter in Tholen bestaat dit jaar vijftig jaar en dat wordt op verschillende manieren gevierd. In het gemeentehuis van Tholen is tot en met 8 juli een fototentoonstelling te zien over de geschiedenis van het zwembad. Tegelijkertijd kunnen kinderen meedoen aan een kleurplatenwedstrijd en een letterspeurtocht.
1 dag geleden