Column Ad Hanneman: Snuiven en beter worden! Hoe? Honderd procent O2
MIDDELBURG - En toen, na ruim een jaar bekomen - herstel met bijwerkingen van bestraling en chemo (kanker dus) – veertig doordeweekse beurten van bijna twee uur in de tank van de Hyperbare Zuurstoftherapie in het ADRZ in Goes. Het zou het herstel bespoedigen van de bijwerkingen als gevolg van de ‘stevige’ antikanker behandelingen, voorspelde mijn radioloog/oncoloog. Zo zou bijvoorbeeld de zuivere zuurstof me uit de handen van het luiaardsgilde bevrijden, mogelijk mijn geheugen reactiveren en een halt toeroepen aan lichamelijke klachten zoals ernstige jeuk over nagenoeg het hele lijf en hier en daar hardnekkige schimmel als gevolg van de bestralingen. Drieëndertig keer en tussentijds twee keer chemo van vier dagen.
De ernst van de kanker was een gegeven, de consequenties niet volledig voorspelbaar, maar na een tijdje en zichtbare vooruitgang accepteerde ik de omstandigheden en kende zelfs bij tijd en wijle wat vreugde. Ik zag het als een avontuur, keek de dood diep in de ogen en riep: “Kom maar op kloothommel: ik ben jankend geboren, maar ga lachend dood”. Ik bracht daarmee de lessen van de Griekse wijsgeer Socrates, onberispelijk opgetekend door Plato – ‘oefenen in sterven om door te leven’ – in de praktijk, bedacht die ‘s avonds in bed als de weemoed en het pessimisme de overhand kregen. Ook de bemoedigende hulp van de ADRZ-verpleegkundigen en de laboranten van het ZRTI in Vlissingen, hielpen me met hun grenzeloze empathie uit de beangstigende omstandigheden. En zo spoorde ik snel over de zachte rails van de gezonde nachtrust.
Futuristisch gebeuren
Met dezelfde spanning zoals tijdens de tocht naar de eerste bestraling, reed ik over de A58 richting Goes, naar de - slechts gedoceerd met wat folderwijsheid – voor mij absoluut onbekende Hyperbare Zuurstoftherapie. Ik was kankervrij, vermeldde de oncoloog me ruim een jaar eerder, dus wat maakte ik me druk, suste ik mezelf...Ik schaamde me toen ik een filtersigaret op stak. Auto’s spookten in gematigde en hoge snelheden voor me tussen de witte lijnen. Mijn concentratie rammelde, stelde ik vast, dus rokend maande ik me naar beter opletten richting eerste confrontatie in het ziekenhuis: het intakegesprek. Ik werd gerustgesteld en geïnformeerd over wat komen zou tijdens dit voor mij futuristische gebeuren.
Monty Python
In tegenstelling tot de bestralingen, kreeg ik in de beginfase diverse deksel op mijn neus. Zo kwam ik vermoeider dan ik al was na de kankerbehandeling thuis uit de tank waarin we met een aantal mensen onder druk van veertien meter waterkolom honderd procent zuurstof inademden in vier etappes van pakweg twintig minuten met pauzes tussendoor. Overigens bleek dat meer lotgenoten met die vermoeidheidsklacht vochten. Dat zou wel overgaan na een aantal behandelingen, klonk het bemoedigend. De arts T.P. van Rees Vellinga, vertelde bij de intake dat de zuivere zuurstof (O2) de bloedlichaampjes die lui onder de geleden schade liggen tot de orde roept en maant tot herstel (eigen interpretatie) waardoor het lichaam zich kan herstellen van de geleden schade. Een Monty Python sketch over hoe een erectie tot stand kwam leverde me beelden over de werkwijze van de zuurstof. De arts begreep de vergelijking en lachte. Wij in de tank verklaarden aldus dat we daarom zo (over)vermoeid uit het vat strompelden. Die bloedlichaampjes vraten alle energie en met dat beetje wat nog over was viel niet te dealen. Na en tijdens de behandelingen herstelde ik – plechtig benoemd - ‘gestaag’. De voor mij abstracte bloedlichaampjes hervatten hun werk, die zijn dus dol op pure zuurstof.
Wind of change
In de tank fantaseerden wij lotgenoten nog wel eens met vakantie te gaan naar palmen en zon, omdat de omstandigheid in de hermetisch afgesloten tank langzaam op druk gebracht, vergelijkbaar is met een stijgend of dalend vliegtuig, inclusief druk op de oren. Op weg naar de warmte onder palmbomen, zeiden we licht schouderophalend. Ironische illusie? Misschien. Die herinnering blijft. En toen ik na de laatste behandeling met meer kleur op mijn wangen naar huis reed draaide ik ‘Sandman Angel’ van The Scorpions en onmiddellijk erna ‘Dust in the Wind’ van Kansas. Thuis herinnerde ik me Wind of Change. Spotify had het voor me.
Meer uit Middelburg
DOMBURG - De mogelijke verplaatsing van de ambulancepost in Grijpskerke leidt tot vragen en zorgen bij inwoners van de gemeente Veere. Burgemeester Frederiek Schouwenaar laat weten in de gesprekken met ambulancezorgorganisatie Witte Kruis te pleiten voor goede ambulancezorg. "Onze inwoners moeten erop kunnen vertrouwen dat acute zorg altijd tijdig beschikbaar is. Dat uitgangspunt breng ik nadrukkelijk in."
1 maand geledenOOSTKAPELLE - De Zeeuwse SGP-Statenfractie organiseert een bijeenkomst op Schouwen-Duiveland en Walcheren om met agrariërs en andere (recreatie-)ondernemers in gesprek te gaan over het Stikstofplan 2025. Dit plan presenteerde de provincie Zeeland eerder deze maand.
1 maand geledenMIDDELBURG - Een fietser is dinsdagochtend met spoed naar een ziekenhuis gebracht na een ongeval met een vrachtwagen op de Schroeweg in Middelburg.
2 maanden geledenMIDDELBURG - Maandagnacht, rond 2.30 uur, zou er een explosief tot ontploffing zijn gebracht op of bij de motorkap van een geparkeerde auto aan het Domburgs Schuitvlot in Middelburg. De politie vraagt burgers die hierover meer weten zich te melden.
2 maanden geledenMIDDELBURG - In de Middelburgse wijk Mortiere is zondagavond iemand gewond geraakt bij een steekpartij. Er werd een traumahelikopter opgeroepen, maar de komst hiervan is uiteindelijk geannuleerd.De hulpdiensten kregen rond 19.40 uur de melding dat er aan de Bluesroute iemand gewond was geraakt. Ter plekke bleek een man betrokken te zijn geraakt bij een steekincident, zo meldt de politie. Naast twee ambulances werd ook een traumahelikopter opgeroepen. De komst hiervan werd rond 20.00 uur geannuleerd. Er hoefde na een medische check niemand mee naar het ziekenhuis.Politieagenten hebben een verdachte aangehouden. Deze is overgebracht naar een politiecellencomplex. Een deel van de Bluesroute is door de politie afgezet met linten. Volgens de politie ging aan het incident vermoedelijk een ruzie vooraf.
2 maanden geledenMIDDELBURG - Tijdens de Nationale Klimaatweek, van 10 tot en met 16 november, bieden de bibliotheken en diverse samenwerkingspartners een gevarieerd en gratis programma met activiteiten aan. Er is voor jeugd, jongeren en volwassenen van alles te doen. Bekijk het hele programma op dezb.nl/klimaatweek en meld je aan.
2 maanden geledenWESTKAPELLE - In het pand van het voormalige hotel Woestduyn heeft zaterdagavond een uitslaande brand gewoed. De brandweer schaalde al snel op naar een grote brand.
2 maanden geleden