Coalitie investeert 170 miljoen euro in cultuursector
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet wil jaarlijks 170 miljoen euro investeren in de culturele sector, schrijven de VVD, D66, CDA en ChristenUnie in het coalitieakkoord. Van het geld moet "herstel, vernieuwing en groei" in de sector weer mogelijk worden, schrijven de partijen. Ook moet de investering bijdragen aan een beter salaris voor "makers in de gehele creatieve sector".
Verder komt het nieuwe kabinet met een herstelplan "om zowel professionals, instellingen als amateurverenigingen er weer bovenop te krijgen en te versterken". De cultuursector is hard geraakt door de coronacrisis: musea, theaters, poppodia of concertzalen hebben vaak de deuren moeten sluiten vanwege de coronamaatregelen. Eerder ontstond ophef dat het kabinet 150 miljoen euro uittrok voor de aanschaf van een enkel Rembrandtschilderij, terwijl de cultuursector nog steeds grote tekorten heeft.
De coalitie wil ook meer aandacht geven aan de "gezamenlijke geschiedenis" van Nederlanders en komt daarom met een bijdrage aan een Nationaal Historisch Museum en een Slavernijmuseum. De plannen voor beide musea liggen er al langer.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het risico op het krijgen van de ziekte van Parkinson is groter onder mannen, hoogopgeleiden en mensen die in het noorden van Nederland wonen. Dat komt onder andere naar voren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Radboudumc naar de spreiding van de ongeneeslijke hersenaandoening.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In 2025 werden in Nederland 44 miljoen boeken verkocht, dat is twee miljoen minder dan het jaar daarvoor. Dat meldt de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) in nieuwe cijfers.
39 minuten geledenDOESBURG (ANP) - Uit het Zilvermuseum in het Gelderse Doesburg is in de nacht van dinsdag op woensdag veel zilver gestolen. De inbrekers zijn voortvluchtig, de politie laat woensdagavond weten dat er nog niemand is gearresteerd.
5 uur geledenDAVOS (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof vindt het een positieve ontwikkeling dat de Amerikaanse president Donald Trump de aangekondigde heffingen voor Europese landen weer heeft ingetrokken. "Positief dat de weg naar de-escalatie is ingeslagen en dat de 10 procent importtarieven van tafel zijn", laat hij op X weten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het marineschip DSS Galatea begeleidt momenteel twee Russische schepen die vanuit het zuiden het Nederlandse deel van de Noordzee zijn binnengevaren. Het is de tweede keer in enkele dagen dat dit gebeurt, meldt het ministerie van Defensie.
9 uur geledenGOUDA (ANP) - De bestuurster van de auto die woensdagochtend te water raakte bij de Julianasluis in Gouda is aan haar verwondingen overleden. Dat meldt de politie woensdag aan het eind van de middag. Het slachtoffer is een 58-jarige vrouw uit de Zuid-Hollandse plaats.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De toezichthouder voor privacy, de Autoriteit Persoonsgegevens, wil dat het komende kabinet meer doet tegen het massaal verzamelen van persoonsgegevens door bedrijven en overheden. Ook zou de overheid moeten zorgen voor veilige toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI), zegt de waakhond.
10 uur geleden