Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CNV zet in op tot 10 procent meer loon en aandelen voor werknemer

CNV zet in op tot 10 procent meer loon en aandelen voor werknemer

UTRECHT (ANP) - Vakbond CNV zet bij aanstaande cao-onderhandelingen in op een loonsverhoging tussen de 4 en 10 procent, maar wil ook dat werknemers aandeelhouder kunnen worden van het bedrijf waar ze in dienst zijn. Dat laatste moet ervoor zorgen dat werknemers meeprofiteren als bedrijven hun winsten flink opvoeren.

"Bedrijfswinsten gingen het afgelopen jaar door het dak. Tegelijkertijd kunnen veel werknemers hun boodschappen niet betalen. De buit moet daarom beter worden verdeeld", stelt voorzitter Piet Fortuin bij de aankondiging van de inzet van CNV voor het nieuwe cao-seizoen. Hij voorziet dat deze "werknemersaandelen" een bonus van zo'n duizend euro per jaar kunnen opleveren.

Sinds 2022 is het dagelijks leven in hoog tempo duurder geworden en hebben vakbonden soms zeer stevige loonsverhogingen bedongen bij cao-onderhandelingen. Daar gingen geregeld stakingen aan vooraf, zoals bij gemeenteambtenaren, in het streekvervoer of distributiemedewerkers van Albert Heijn.

Kortere werkweken

Het CNV zal bij bedrijven die het afgelopen jaar al fors de lonen hebben verhoogd andere eisen stellen dan bij bedrijven die de inflatie nog moeten inhalen, meldt de vakbond. Vorig cao-seizoen had de vakbond als inzet een loonsverhoging tussen de 5 en 10 procent, maar in bepaalde gevallen gingen de lonen met wel 14 procent omhoog.

In aanstaande cao-gesprekken wil CNV ook werk maken van kortere werkweken, wat voor een betere balans tussen werk en privé moet zorgen. Wat de bond betreft zouden werknemers standaard 30 uur per week moeten werken. Volgens CNV is het voor het eerst dat de vakbond deze eisen ook tijdens cao-overleggen stelt. "Een uur minder werken is feitelijk 2,5 procent loonruimte." Ook zou ouderschapsverlof en rouwverlof volledig moeten worden doorbetaald.

Meer uit Financieel

Hypotheker: starters bereiken financiële grens op woningmarkt

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Voor het eerst in jaren stijgt het gemiddelde hypotheekbedrag onder starters nauwelijks meer. Ze lijken hun financiële grens bereikt te hebben, meldt De Hypotheker. Tegelijkertijd zijn woningen in maart gemiddeld 5 procent duurder geworden dan een jaar eerder.

46 minuten geleden
Wall Street sluit opnieuw hoger, Nvidia bij dalers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de flinke plussen een dag eerder. AI-chipconcern Nvidia behoorde echter tot de verliezers op Wall Street na de bekendmaking van kwartaalcijfers woensdag nabeurs.

2 uur geleden
Citroën komt met elektrische versie van beroemde 2CV

PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse autobedrijf Citroën gaat een elektrische versie maken van de beroemde Citroën 2CV, waarvan de productie in 1990 stopte. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. De nieuwe elektrische Citroën 2CV moet in oktober aan het publiek gepresenteerd worden op de autoshow van Parijs.

4 uur geleden
AEX-index scherpt slotrecord iets aan, olieprijzen hoger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag licht hoger gesloten, waarmee het slotrecord van een dag eerder iets werd aangescherpt. De chipbedrijven ASML en Besi stonden opnieuw bij de stijgers op het Damrak na de cijfers van AI-chipconcern Nvidia. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten.

6 uur geleden
Modemerk Ralph Lauren overtreft omzet- en winstverwachtingen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Modemerk Ralph Lauren heeft afgelopen boekjaar meer kleding verkocht, ondanks hogere prijzen. Het bedrijf meldt in zijn jaarupdate zowel meer winst als omzet dan een jaar eerder.

7 uur geleden
AI-chipbedrijf Nvidia licht hoger op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Nvidia ging donderdag licht omhoog op de beurzen in New York. De grootste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) behaalde afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten door de aanhoudende grote vraag naar chips voor AI-datacenters. Volgens topman Jensen Huang verloopt de bouw van AI-fabrieken met "uitzonderlijke snelheden" en is sprake van de "grootste expansie van infrastructuur in de menselijke geschiedenis".

9 uur geleden
AWVN voorziet 'vervelende situaties' bij loontransparantie

DEN HAAG (ANP) - Werkgeversvereniging AWVN denkt dat het wetsvoorstel voor loontransparantie voor "vervelende situaties" op de werkvloer kan zorgen. Ook voorziet de vereniging, net als werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland, veel administratieve lasten voor werkgevers.

9 uur geleden