Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CNV vindt looneis van 10 procent 'zeer gerechtvaardigd'

CNV vindt looneis van 10 procent 'zeer gerechtvaardigd'

UTRECHT (ANP) - Een looneis van 10 procent is zeer goed te verdedigen. Zeker nu zo veel bedrijven hun prijzen extra verhogen en hiermee recordwinsten boeken. Dat zegt vakbond CNV in een reactie op de uitspraken van president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) en het Rabobank-rapport over 'graaiflatie'.

"We laten ons niet weerhouden door onnodige bangmakerij over een nog hogere inflatiedreiging. Het zijn de typisch elitaire uitspraken van DNB-bestuurders die geen idee hebben wat er op de werkvloer en onder gewone mensen leeft. Die lonen moeten gewoon omhoog. Wij blijven daarom strijden voor 10 procent loonsverhoging", aldus CNV-voorzitter Piet Fortuin.

DNB-president Knot zei zondag in het tv-programma Buitenhof te vrezen voor een zogeheten loon-prijsspiraal als de vakbonden hun zin krijgen en de lonen met 10 procent of meer omhoog gaan. Daarbij leiden hogere lonen tot hogere prijzen, die vervolgens weer leiden tot hogere looneisen. Om de inflatie in die situatie tegen te gaan zal de rente volgens hem dan dusdanig verhoogd moeten worden waardoor de economie in een recessie kan belanden.

Moeilijk rondkomen

De uitspraken van Knot leidden ook al tot een reactie van voorzitter Tuur Elzinga van FNV. "Wat een gemiste kans!", tweette hij. "@KlaasKnot had expliciet werkgevers moeten oproepen de #prijzen te matigen, in plaats van harde werkers vragen de looneis te matigen. Hij gaat volkomen voorbij aan de oorzaak van de huidige #graaiflatie!"

Volgens CNV toont recent onderzoek aan dat bijna een op de vijf werkenden moeilijk kan rondkomen, waarbij 14 procent het einde van de maand niet redt. "Veel werkenden dreigen te verdrinken in de hoge inflatie. Onze acties voor een hoger loon worden daarom harder de komende tijd", waarschuwde Fortuin.

Winstmarge op peil houden

Bedrijven kunnen die loonsverhoging volgens de vakbond prima betalen. Zeker nu uit het recente Rabobank-onderzoek over 'graaiflatie' blijkt dat bedrijven hun verkoopprijzen meer hebben verhoogd dan minimaal noodzakelijk zou zijn om hun winstmarge op peil te houden. "Het betekent dat werkenden met een laag inkomen nog meer betalen voor hun levensonderhoud", als Fortuin.

Volgens CNV is de helft van de werkenden bereid te staken voor een hoger loon en 40 procent is bereid om voor langere tijd het werk neer te leggen. Met name in de sectoren voeding, vervoer en industrie zijn volgens de vakbond werknemers bereid om voor langere tijd het werk neer te leggen.

Meer uit Financieel

Vakbond roept cabinepersoneel Lufthansa op vrijdag te staken

FRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.

58 minuten geleden
Duurder voedsel door Iranoorlog raakt armsten, waarschuwt IMF

WASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.

1 uur geleden
Aandeelhouders Ahold Delhaize keuren beloningsbeleid top goed

ZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.

2 uur geleden
Forse winst voor beurs in Amsterdam dankzij gevechtspauze Iran

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.

3 uur geleden
Activistische aandeelhouders kritisch op AH-moeder in vergadering

ZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.

4 uur geleden
EU voorziet geen olietekort in april

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.

4 uur geleden
Iran wil dollar per vat olie vragen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - Iran wil olietankers een dollar per vat olie vragen om door de Straat van Hormuz te mogen varen, zegt de Iraanse brancheorganisatie van olie-exporteurs (OPEX). De tol moet worden afgerekend in cryptomunten, liet een woordvoerder van de organisatie aan de Financial Times weten.

4 uur geleden