CNV: gestegen inflatie rechtvaardigt verder staken
UTRECHT (ANP) - De stakingsgolf die in Nederland gaande is zal de komende tijd aanhouden. Dat meldt vakbond CNV na de publicatie van het nieuwe inflatiecijfer door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De bond acht dat nodig om meer druk uit te oefenen om personeel te compenseren voor de gestegen prijzen.
"We vragen 5 tot 10 procent loonsverhoging. Anders komen miljoenen werkenden financieel in de knel", stelt CNV-voorzitter Piet Fortuin. Het CBS meldde donderdagochtend dat de inflatie in februari op jaarbasis steeg tot 8 procent. Dat is een toename in vergelijking met januari, toen de inflatie uitkwam op 7,6 procent. "Dit betekent dat al ruim een jaar de prijzen fors hoger zijn dan de loonstijgingen", aldus Fortuin.
Volgens de bond sorteren de stakingen bovendien effect. Onder meer in het streekvervoer en binnen gemeenten legden werknemers al het werk neer voor een hoger salaris. Die stakingen hebben impact op Nederlanders, ziet ook Fortuin. "Maar dit betaalt zich wel uit in hogere lonen, zoals we zien bij de cao gemeenten. We gaan voorlopig door met de stakingen."
Daar komt bij dat er geen beter moment is om de lonen te verhogen. Fortuin: "Een hoger loon is voor veel mensen nodig om te overleven. Veel bedrijven noteren torenhoge winsten. De economie draait goed en er is een schreeuwend tekort aan personeel."
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Werknemers van de universitaire medische centra (UMC's) gaan de komende jaren 7 procent meer verdienen. Dat is afgesproken tijdens de onderhandelingen voor een nieuwe cao, meldt vakbond FNV. Die legt het onderhandelingsresultaat net als zorgbonden CNV en NU'91 voor aan haar leden om mee in te stemmen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote pensioenfondsen hadden eind vorig jaar meer geld om alle pensioenen te kunnen betalen. Dit laten zorgfonds PFZW, ambtenarenpensioenfonds ABP, metaalfonds PMT, metalektrofonds PME en bpfBOUW weten. Dat komt volgens hen door de gestegen rente.
5 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De doorstroming op de woningmarkt komt verder onder druk te staan, stelt De Hypotheker. Dat is het gevolg van aangescherpte hypotheekregels, waardoor het voor ouderen financieel minder interessant wordt om naar een kleinere koopwoning te verhuizen.
5 uur geledenAUSTIN (ANP) - De winst van de bouwer van elektrische auto's Tesla is in het afgelopen kwartaal flink gedaald onder druk van lagere verkopen en hogere kosten. Volgens het door Elon Musk geleide bedrijf kwam de nettowinst uit op 840 miljoen dollar, wat 61 procent minder is dan een jaar eerder.
7 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms gaat dit jaar veel meer geld uitgeven aan datacenters en kunstmatige intelligentie. Dat kwam woensdag naar voren bij de presentatie van de jaarcijfers van het socialemediabedrijf. Daarmee voert Meta de druk flink op in de concurrentiestrijd op het vlak van AI tussen grote techbedrijven.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersuitslagen gesloten na het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente onveranderd te laten, zoals was verwacht. Daarnaast ging de aandacht op Wall Street uit naar de kwartaalcijfers van grote bedrijven, waaronder koffieketen Starbucks en chipproducent Texas Instruments.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiƫle markten. In december kwam de Federal Reserve nog met de derde renteverlaging op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren.
9 uur geleden