Cijferseizoen vangt aan in verkorte beursweek
AMSTERDAM (ANP) - Naast de ontwikkelingen rond de coronacrisis, reageren beleggers de komende beursweek op het begin van het cijferseizoen. In Amsterdam blijft de beurs, net als in de meeste andere Europese landen, maandag nog dicht. Later deze week is het op Beursplein 5 onder meer aan chipmachinemaker ASML en navigatiedienstverlener TomTom om de boeken te openen.
De coronapandemie zal vooral het sentiment op de beursvloeren bepalen, zo is de verwachting. De EU-ministers van Financiën werden het eind vorige week eens over een steunpakket van 540 miljard euro om de economische schade van de coronacrisis in de EU te beperken. Ook werden de ministers het eens over het inzetten van de kredietlijnen van het Europese noodfonds ESM, ter waarde van 240 miljard euro.
Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) komt dinsdag met een eerste cijfermatige inschatting van de economische krimp als gevolg van de coronapandemie. Dat de wereld afstevent op de zwaarste recessie sinds de Grote Depressie in de jaren dertig van de vorige eeuw, was al bekend. Maar het fonds komt nu pas met concrete ramingen. Deze week vindt tevens de grote voorjaarsvergadering van het IMF en de Wereldbank plaats. Op deze digitale conferentie zal onder meer een knoop doorgehakt worden over nieuwe steunmaatregelen.
Olie
Verder blijft de oliesector in de schijnwerpers staan, ondanks het akkoord tussen Saudi-Arabië en Rusland over productiebeperkingen. De vraag die boven de markt hangt is of Mexico zich achter de afspraken wil scharen.
Op dinsdag opent in Amsterdam toeleverancier aan de apotheken Fagron de boeken. Een dag later volgen ASML en TomTom. Verder staan ook kleinere fondsen op de agenda. Bouwer VolkerWessels verdwijnt deze week van de beurs, na de overname door grootaandeelhouder Reggeborgh.
Amerikaanse banken
Elders komen onder meer Amerikaanse banken als Wells Fargo, JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Citigroup en Bank of America met cijfers. Ook medisch bedrijf Johnson & Johnson, tabaksfabrikant Philip Morris en luxemerk LVMH openen de boeken.
Ook de macro-agenda zit vol met onder meer CBS-cijfers over faillissementen, omzet detailhandel en de werkloosheid. Uit de VS volgen onder meer data over de import- en exportprijzen, industriële productie en de wekelijkse uitkeringsaanvragen. China maakt cijfers over de handel in maart en de economische groei in het eerste kwartaal bekend, terwijl uit Duitsland onder meer cijfers over de consumentenprijzen volgen.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - BMW roept wereldwijd honderdduizenden auto's terug vanwege een technisch mankement dat brand kan veroorzaken. Dit meldde de Duitse autofabrikant woensdag.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Randstad was woensdag de grootste verliezer in de AEX-index. Het uitzendconcern heeft in het laatste kwartaal van 2025 een lagere omzet geboekt. Het bedrijf had het vooral op de Europese markt moeilijk. De opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland daalden aanzienlijk.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat het nieuwe kabinet snel wettelijk regelt dat toezichthouders sneller kunnen ingrijpen in slecht functionerende markten. De belangenbehartiger voor consumenten doet deze oproep nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) maandag meldde te gaan controleren of telecomaanbieders zich houden aan hun verplichtingen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De recente massaontslagen bij Heineken, ASML en ABN AMRO zijn nog maar een voorproefje, denkt oud-ASML-topman Peter Wennink. "Er komt nog veel meer aan in het bedrijfsleven en bij de overheid. Kunstmatige intelligentie (AI) kan de productiviteit zoveel verhogen. Als wij dat niet doen, doen andere landen dat. Maar het is niet alleen digitalisering. De kostenstijgingen spelen ook in de zorg, defensie en klimaat en energie. We moeten iets doen", zei Wennink tijdens het evenement State of Dutch Tech in Den Haag tegen het ANP.
6 uur geledenVEGHEL (ANP) - De overname van HEMA door een investeringsvehikel van de familie Van Eerd is woensdag afgerond. In december werd bekend dat investeringsvehikel Mississippi Ventures de resterende helft van de aandelen van de winkelketen wilde overnemen. Nu heeft het vehikel van de familie achter supermarktketen Jumbo alle benodigde goedkeuringen ontvangen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel, bekend van Barbie, Hot Wheels en Fisher-Price, was woensdag een opvallende verliezer op de aandelenbeurzen in New York. Mattel kwam met tegenvallende cijfers over de belangrijke feestdagenperiode en ook met een verwachting voor een lagere winst per aandeel in 2026. Het aandeel dook in de vroege handel op Wall Street ruim 26 procent in het rood.
6 uur geledenJIAXING (ANP) - De beslissing van de ondernemingskamer over Nexperia verlengt "een periode van aanzienlijke onzekerheid" rond de chipmaker, stelt het Chinese moederbedrijf Wingtech. Rechters van de ondernemingskamer besloten dat er een onderzoek moet komen naar Nexperia, omdat er gegronde redenen zijn voor twijfel aan het juiste beleid bij het bedrijf. Daarmee blijft ook een maatregel in stand waardoor Wingtech als aandeelhouder op afstand wordt gezet bij de besluitvorming over Nexperia.
6 uur geleden