ChristenUnie wil 20 miljard euro investeren in woningbouw
DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie wil in de komende tien jaar 20 miljard euro investeren in het bouwen van huizen, staat in het conceptverkiezingsprogramma. Het gaat om 10 miljard euro eenmalig en daarbovenop jaarlijks 1 miljard euro per jaar om woningcorporaties meer mogelijkheden te geven om betaalbare huizen te bouwen.
De eerste 10 miljard euro moet worden gebruikt om de uitvoeringscapaciteit bij overheden te vergroten, waardoor meer kan worden gebouwd, aldus lijsttrekker Mirjam Bikker bij de presentatie van het programma donderdag. Bikker wil dat ook provincies en gemeenten van die investering profiteren.
De bouwplannen van de ChristenUnie komen op verschillende punten overeen met het kabinetsbeleid. De partij wil dat twee derde van de huizen die de komende jaren gebouwd worden "betaalbaar" is en dat ongeveer de helft daarvan sociale huur wordt. Jaarlijks moeten er 100.000 woningen bij komen om zo snel mogelijk het tekort weg te werken. Daarom moet er ook een nieuw langetermijnplan komen van het ministerie van Volkshuisvesting.
Vermogen belasten
Het programma begint met een hoofdstuk over wonen en huizen bouwen. Dat onderwerp werd in 2023 veel minder expliciet genoemd in het ChristenUnie-verkiezingsprogramma. Daartegenover staat dat de partij twee jaar geleden expliciet aangaf het minimumloon te willen verhogen tot 18 euro, terwijl dat nu niet wordt genoemd.
Net als in 2023 wil de ChristenUnie het belastingsysteem flink wijzigen. De partij wil dat mensen geen belasting hoeven te betalen over de eerste 30.000 euro die ze jaarlijks verdienen. Daarnaast moeten de schijven van de inkomstenbelasting worden verlaagd. Tot 45.000 euro wordt 33,3 procent belasting geheven, tussen de 45.000 en 90.000 wordt dat 41,6 procent en van alles wat boven de 90.000 euro wordt verdiend, wil de partij dat 49,9 procent wordt afgestaan.
De belastingplannen worden betaald doordat de ChristenUnie vermogen veel meer belast. De partij wil de hypotheekrenteaftrek geleidelijk afschaffen en een extra belasting van 1 procent op alle vermogens boven de 1 miljoen euro invoeren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) heeft in de eerste twee dagen na de lancering 1500 aanmeldingen ontvangen. Dat meldt een woordvoerder van de nog op te richten partij aan het ANP. Donderdag maakte partijleider Jesse Klaver de naam bekend van de partij waarin GroenLinks en PvdA in juni opgaan.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
2 dagen geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
2 dagen geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
2 dagen geleden