Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ChristenUnie wil 20 miljard euro investeren in woningbouw

ChristenUnie wil 20 miljard euro investeren in woningbouw

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie wil in de komende tien jaar 20 miljard euro investeren in het bouwen van huizen, staat in het conceptverkiezingsprogramma. Het gaat om 10 miljard euro eenmalig en daarbovenop jaarlijks 1 miljard euro per jaar om woningcorporaties meer mogelijkheden te geven om betaalbare huizen te bouwen.

De eerste 10 miljard euro moet worden gebruikt om de uitvoeringscapaciteit bij overheden te vergroten, waardoor meer kan worden gebouwd, aldus lijsttrekker Mirjam Bikker bij de presentatie van het programma donderdag. Bikker wil dat ook provincies en gemeenten van die investering profiteren.

De bouwplannen van de ChristenUnie komen op verschillende punten overeen met het kabinetsbeleid. De partij wil dat twee derde van de huizen die de komende jaren gebouwd worden "betaalbaar" is en dat ongeveer de helft daarvan sociale huur wordt. Jaarlijks moeten er 100.000 woningen bij komen om zo snel mogelijk het tekort weg te werken. Daarom moet er ook een nieuw langetermijnplan komen van het ministerie van Volkshuisvesting.

Vermogen belasten

Het programma begint met een hoofdstuk over wonen en huizen bouwen. Dat onderwerp werd in 2023 veel minder expliciet genoemd in het ChristenUnie-verkiezingsprogramma. Daartegenover staat dat de partij twee jaar geleden expliciet aangaf het minimumloon te willen verhogen tot 18 euro, terwijl dat nu niet wordt genoemd.

Net als in 2023 wil de ChristenUnie het belastingsysteem flink wijzigen. De partij wil dat mensen geen belasting hoeven te betalen over de eerste 30.000 euro die ze jaarlijks verdienen. Daarnaast moeten de schijven van de inkomstenbelasting worden verlaagd. Tot 45.000 euro wordt 33,3 procent belasting geheven, tussen de 45.000 en 90.000 wordt dat 41,6 procent en van alles wat boven de 90.000 euro wordt verdiend, wil de partij dat 49,9 procent wordt afgestaan.

De belastingplannen worden betaald doordat de ChristenUnie vermogen veel meer belast. De partij wil de hypotheekrenteaftrek geleidelijk afschaffen en een extra belasting van 1 procent op alle vermogens boven de 1 miljoen euro invoeren.

Meer uit Politiek

Kaag zegt dat VS haar voorstelden als secretaris-generaal VN

DEN HAAG (ANP) - Sigrid Kaag heeft in Zomergasten gezegd dat de Verenigde Staten Nederland tien jaar geleden hebben gevraagd of Kaag zich beschikbaar wilde stellen als mogelijke nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dat dat niet is gebeurd, komt volgens haar doordat Nederland met andere dingen bezig was.

1 dag geleden
Komende dagen meer gesprekken begroting, PRO bij Jetten en Heinen

DEN HAAG (ANP) - De gesprekken over de rijksbegroting tussen kabinetsleden en oppositiepartijen gaan de komende dagen verder. Maandag spreekt PRO met zowel de premier als vicepremiers en met minister van Financiën Eelco Heinen (VVD), melden bronnen aan het ANP.

1 dag geleden
Klaver vindt dat PRO in EU moet kiezen voor sociaaldemocraten

DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland moet zich in de Europese Unie aansluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie, vindt partijleider Jesse Klaver. Daarmee onderschrijft hij het advies dat een commissie vrijdag uitbracht. "Het doet recht aan zowel de inhoud als onze ambitie om zoveel mogelijk invloed te hebben in Europa", motiveert de linkse politicus op het sociale medium Bluesky.

3 dagen geleden
Commissie PRO adviseert aansluiting bij sociaaldemocraten in EU

BRUSSEL (ANP) - Een adviescommissie van Progressief Nederland (PRO) heeft de nieuwe partij aangeraden om zich binnen de Europese Unie aan te sluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie. De Partij van de Arbeid behoorde al tot de sociaaldemocratische fractie in het Europees Parlement, maar GroenLinks zat bij de Groenen. Sinds de fusie is onduidelijk bij welke groep PRO gaat horen.

3 dagen geleden
Jetten wil steun voor totale begroting, dus geen 'cherrypicking'

DEN HAAG (ANP) - Het is de bedoeling dat de totale miljoenennota brede steun krijgt in de Tweede Kamer, zei Rob Jetten vrijdag in zijn wekelijkse persconferentie. Hij wil dus geen "cherrypicking", waarbij partijen de ene begroting wel steunen en de andere niet. "Veel dingen hangen met elkaar samen, en dan kom je elkaar ook snel in de weg te zitten."

3 dagen geleden
Van Weel wil landelijke lijn tegen trekkers op snelweg

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel wil dat er één landelijke lijn komt hoe lokaal gezag moet omgaan met trekkers op de snelweg. Dat zei hij voorafgaand aan de ministerraad. Nu mogen de burgemeester, politie en het Openbaar Ministerie lokaal bepalen of en hoe zij hiertegen optreden, maar Van Weel erkent dat dit niet altijd werkt als het gaat om boeren die met trekkers op de snelweg rijden.

4 dagen geleden
Heinen denkt dat oppositiepartijen bij elkaar te brengen zijn

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën verwacht dat oppositiepartijen wel bij elkaar te brengen zijn om een brede deal voor het budget van 2027 te maken. Dat zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.

4 dagen geleden