Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ChristenUnie wil 20 miljard euro investeren in woningbouw

ChristenUnie wil 20 miljard euro investeren in woningbouw

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie wil in de komende tien jaar 20 miljard euro investeren in het bouwen van huizen, staat in het conceptverkiezingsprogramma. Het gaat om 10 miljard euro eenmalig en daarbovenop jaarlijks 1 miljard euro per jaar om woningcorporaties meer mogelijkheden te geven om betaalbare huizen te bouwen.

De eerste 10 miljard euro moet worden gebruikt om de uitvoeringscapaciteit bij overheden te vergroten, waardoor meer kan worden gebouwd, aldus lijsttrekker Mirjam Bikker bij de presentatie van het programma donderdag. Bikker wil dat ook provincies en gemeenten van die investering profiteren.

De bouwplannen van de ChristenUnie komen op verschillende punten overeen met het kabinetsbeleid. De partij wil dat twee derde van de huizen die de komende jaren gebouwd worden "betaalbaar" is en dat ongeveer de helft daarvan sociale huur wordt. Jaarlijks moeten er 100.000 woningen bij komen om zo snel mogelijk het tekort weg te werken. Daarom moet er ook een nieuw langetermijnplan komen van het ministerie van Volkshuisvesting.

Vermogen belasten

Het programma begint met een hoofdstuk over wonen en huizen bouwen. Dat onderwerp werd in 2023 veel minder expliciet genoemd in het ChristenUnie-verkiezingsprogramma. Daartegenover staat dat de partij twee jaar geleden expliciet aangaf het minimumloon te willen verhogen tot 18 euro, terwijl dat nu niet wordt genoemd.

Net als in 2023 wil de ChristenUnie het belastingsysteem flink wijzigen. De partij wil dat mensen geen belasting hoeven te betalen over de eerste 30.000 euro die ze jaarlijks verdienen. Daarnaast moeten de schijven van de inkomstenbelasting worden verlaagd. Tot 45.000 euro wordt 33,3 procent belasting geheven, tussen de 45.000 en 90.000 wordt dat 41,6 procent en van alles wat boven de 90.000 euro wordt verdiend, wil de partij dat 49,9 procent wordt afgestaan.

De belastingplannen worden betaald doordat de ChristenUnie vermogen veel meer belast. De partij wil de hypotheekrenteaftrek geleidelijk afschaffen en een extra belasting van 1 procent op alle vermogens boven de 1 miljoen euro invoeren.

Meer uit Politiek

Jetten hoopt stikstofcrisis met 'frisse blik' op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Ministers die met "een frisse blik" aan hun taak beginnen, helpen bij het oplossen van onder andere de stikstofcrisis, vindt Rob Jetten. De beoogde premier verdedigt zo de voordracht van Jaimi van Essen als minister van Landbouw. De 34-jarige wethouder in Deventer heeft geen ervaring in Den Haag of met het stikstofprobleem.

13 uur geleden
Na Den Haag, Nijmegen en Rotterdam FVD ook geboycot in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - In navolging van andere steden sluit de meerderheid van de politieke partijen in de Amsterdamse gemeenteraad samenwerking met Forum voor Democratie (FVD) uit. In de raad van de hoofdstad zitten dertien partijen; elf ervan roepen in een gezamenlijke verklaring op FVD niet te normaliseren.

14 uur geleden
FME-voorman Theo Henrar wordt tijdelijk voorzitter VNO-NCW

DEN HAAG (ANP) - Theo Henrar wordt vanaf 1 maart de tijdelijke voorzitter van VNO-NCW. Hij is momenteel vicevoorzitter van de werkgeversvereniging en voorzitter van FME, de ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie.

16 uur geleden
Jaimi van Essen, wethouder in Deventer, minister van Landbouw

DEN HAAG (ANP) - De 34-jarige Jaimi van Essen wordt de nieuwe minister van Landbouw. Dat meldt zijn woordvoerder na berichtgeving in Tubantia. Hij is nu nog wethouder in Deventer en houdt zich daar sinds 2024 bezig met energie, milieu en economie. Hiervoor was hij wethouder in de gemeente Losser.

19 uur geleden
Nathalie van Berkel voor D66 staatssecretaris op Financiën

DEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel wordt volgens ingewijden staatssecretaris van Financiën voor D66. Ze zit nu nog voor de partij van Rob Jetten in de Tweede Kamer. Zij zat eerder onder meer in de raad van bestuur van uitvoeringsorganisatie UWV.

20 uur geleden
D66'er Stientje van Veldhoven naar Klimaat en Groene Groei

DEN HAAG (ANP) - Stientje van Veldhoven wordt minister van Klimaat en Groene Groei voor D66. Dat bevestigt een ingewijde na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is eerder staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat geweest en zat ook lang voor D66 in de Tweede Kamer.

20 uur geleden
D66-senator Aerdts wordt staatssecretaris digitale economie

DEN HAAG (ANP) - D66-senator Willemijn Aerdts wordt de staatssecretaris van Economische Zaken die zich gaat bezighouden met digitale economie en soevereiniteit, bevestigen bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is een expert op het gebied van inlichtingendiensten en voert op dat onderwerp ook het woord in de Eerste Kamer namens haar partij.

20 uur geleden