Chiptoeleverancier Besi ziet weer minder orders door minder vraag
DUIVEN (ANP) - Toeleverancier van de chipindustrie Besi heeft vorig jaar minder nieuwe orders ontvangen en opnieuw lagere resultaten behaald dan in het jaar daarvoor. Het bedrijf uit het Gelderse Duiven merkt dat de vraag naar toepassingen in computers flink minder is geworden bij onder meer Aziatische klanten. Ook vanuit de auto-industrie is minder behoefte aan de toepassingen van het bedrijf.
Besi ontving afgelopen jaar ruim 548 miljoen euro aan orders, dat is ruim 17 procent minder dan in het jaar daarvoor. Het bedrijf levert onder meer technologie voor het plaatsen van chips op printplaten en verpakkingen voor de zeer kwetsbare chips.
Door de verminderde vraag daalde de winst vorig jaar met ruim 26 procent naar iets meer dan 177 miljoen euro. Het jaar daarvoor was de winst 240,6 miljoen euro. De omzet was bijna 20 procent lager en kwam uit op net geen 579 miljoen euro. Die lagere omzet zorgde er mede voor dat Besi vorig jaar minder winst maakte. Ook was het bedrijf meer geld kwijt aan het inhuren van strategisch advies en uitbetalingen aan aandeelhouders. Dat laatste bedrag kwam afgelopen jaar uit op 435,5 miljoen euro in totaal.
In 2020 en 2021 profiteerde Besi nog flink van de grote investeringen die chipbedrijven deden om de productiecapaciteit te vergroten. Dat deden ze om chiptekorten tegen te gaan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
3 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
4 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israël gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zetten zich schrap voor een grote winterstorm, die in het weekend over het land zal razen. Er wordt onder meer grote hinder verwacht voor de luchtvaart. De gouverneurs van Texas en New York hebben zelfs een noodtoestand uitgeroepen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is vrijdag voor het eerst gestegen tot meer dan 100 dollar per troy ounce (31,1 gram). Omgerekend is dat bijna 85 euro. Het record werd ingegeven door de stijgende vraag naar veilige beleggingen zoals zilver maar ook goud. De goudprijs zit inmiddels dicht tegen de mijlpaal van 5000 dollar.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.
8 uur geleden