Chiptoeleverancier Besi ziet weer minder orders door minder vraag
DUIVEN (ANP) - Toeleverancier van de chipindustrie Besi heeft vorig jaar minder nieuwe orders ontvangen en opnieuw lagere resultaten behaald dan in het jaar daarvoor. Het bedrijf uit het Gelderse Duiven merkt dat de vraag naar toepassingen in computers flink minder is geworden bij onder meer Aziatische klanten. Ook vanuit de auto-industrie is minder behoefte aan de toepassingen van het bedrijf.
Besi ontving afgelopen jaar ruim 548 miljoen euro aan orders, dat is ruim 17 procent minder dan in het jaar daarvoor. Het bedrijf levert onder meer technologie voor het plaatsen van chips op printplaten en verpakkingen voor de zeer kwetsbare chips.
Door de verminderde vraag daalde de winst vorig jaar met ruim 26 procent naar iets meer dan 177 miljoen euro. Het jaar daarvoor was de winst 240,6 miljoen euro. De omzet was bijna 20 procent lager en kwam uit op net geen 579 miljoen euro. Die lagere omzet zorgde er mede voor dat Besi vorig jaar minder winst maakte. Ook was het bedrijf meer geld kwijt aan het inhuren van strategisch advies en uitbetalingen aan aandeelhouders. Dat laatste bedrag kwam afgelopen jaar uit op 435,5 miljoen euro in totaal.
In 2020 en 2021 profiteerde Besi nog flink van de grote investeringen die chipbedrijven deden om de productiecapaciteit te vergroten. Dat deden ze om chiptekorten tegen te gaan.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan alternatieve plannen voor de importheffingen van president Donald Trump, voor het geval het Hooggerechtshof de meeste heffingen ongeldig verklaart. De VS willen die dan zo snel mogelijk vervangen door andere opties, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het bedrijfsleven in België verwacht dat de schade door de driedaagse staking volgende week door Belgische vakbonden honderden miljoenen euro's zal bedragen. Dit meldt het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), de grootste werkgeversorganisatie van België, na een rondvraag onder sectoren en bedrijven.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Het Britse mediabedrijf DMGT, eigenaar van de krant Daily Mail, heeft een deal gesloten om zijn concurrent The Telegraph over te nemen. Daarmee is volgens het mediabedrijf 500 miljoen pond gemoeid, zo'n 568 miljoen euro. Met de overname kan DMGT een van de grootste rechtse mediagroepen in het Verenigd Koninkrijk worden.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - Het Chinese moederbedrijf van Nexperia heeft Nederland verzocht de ingreep door demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) bij de Nijmeegse chipmaker terug te draaien. Persbureau Reuters heeft hierover documenten ingezien.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV wil dat de formerende partijen definitief een einde maken aan de zogenoemde 'buffelboete', een samenloop van belastingmaatregelen die ervoor zorgt dat mensen met een laagbetaalde deeltijdbaan meer belasting zijn gaan betalen. Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) heeft toegezegd de maatregelen te schrappen, onder druk van de Tweede Kamer. Maar de vakbond wil zeker weten dat de maatregel niet meer terugkomt en roept partijen op dit ook in het regeerakkoord te zetten.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de verliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg vooral steun van hernieuwde hoop dat de Amerikaanse centrale bank de rente verder gaat verlagen om de economie te stimuleren. Ook werden de zorgen over de grote AI-investeringen en de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven even aan de kant geschoven.
1 dag geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH, moederbedrijf van onder meer Louis Vuitton en Christian Dior, investeert tot 150 miljoen euro in de verlieslijdende krant Le Parisien. LVMH is eigenaar van Le Parisien en bezit bijvoorbeeld ook zakenkrant Les Echos en weekblad Paris Match.
1 dag geleden