
Chipsector centraal op Damrak na sterke cijfers Nvidia
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar de chipsector. De Amerikaanse chipproducent Nvidia kwam woensdag na de slotbel op Wall Street met sterke kwartaalcijfers. Beleggers keken al dagen uit naar het kwartaalbericht van Nvidia, een belangrijke speler op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI), en de verwachtingen waren hooggespannen. Het bedrijf wist die verwachtingen ruimschoots te overtreffen en gaf aan ook in de komende maanden flink te zullen profiteren van de grote vraag naar techniek voor AI-toepassingen.
Op de Aziatische beurzen zorgden de resultaten van Nvidia al voor een koersrally bij grote chipbedrijven. In Amsterdam zullen ASML, ASMI en Besi mogelijk profiteren van het optimisme in de sector. Ook Europese chipfabrikanten als STMicroelectronics en Infineon liften mogelijk mee op het succes van Nvidia.
Beleggers wachten daarnaast op de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in Jackson Hole. De Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell houdt daar vrijdag een toespraak en zal dan mogelijk meer vertellen over de toekomstige rentestappen van de Federal Reserve. Op de beurzen wordt gehoopt dat Powell zal aangeven dat de Fed bijna klaar is met het verhogen van de rente om de inflatie te bestrijden.
Positief begin
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een positief begin. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met winsten openen. De Aziatische aandelenmarkten gingen donderdag vooruit dankzij de sterke koerswinsten in de chip- en techsector. De Nikkei in Tokio sloot 0,9 procent hoger en de Hang Seng-index in Hongkong steeg 1,9 procent.
Op het Damrak kwamen vermogensbeheerder Van Lanschot Kempen en de fabrikant van statiegeldmachines Envipco nog met resultaten. Van Lanschot boekte meer winst in de eerste jaarhelft. Ook stalden particuliere en institutionele klanten meer geld bij de vermogensbeheerder. Topman Maarten Edixhoven sprak van een solide eerste jaarhelft.
Sterke omzetgroei
Envipco zag de omzet afgelopen kwartaal licht stijgen, maar zag het nettoverlies verder oplopen. Voor de tweede jaarhelft rekent het bedrijf wel op een sterke omzetgroei. Galapagos zal mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging. Analisten van Citi haalden het biotechnologiebedrijf van hun kooplijst af.
De euro was 1,0869 dollar waard, tegen 1,0862 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent minder op 78,77 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 83,15 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/AFP/DPA) - De Europese Unie blijft achter bij de Verenigde Staten en China in het tempo van economische hervormingen. Dat zegt Mario Draghi, voormalig premier van Italië en president van de Europese Centrale Bank (ECB). Een jaar geleden kwam Draghi nog met een uitgebreid rapport met aanbevelingen om de economische vernieuwing in de EU te versnellen.
12 minuten geledenMANNHEIM (ANP/BLOOMBERG) - Het economisch vertrouwen van Duitse beleggers is in september onverwacht licht gestegen, na de scherpe daling in augustus. Dat meldt het Duitse onderzoeksinstituut ZEW. Volgens het instituut is er voorzichtig optimisme onder financiële experts over de Duitse export. De huidige economische situatie blijft nog wel altijd zwak door alle onzekerheid aan het handelsfront.
1 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Autofabrikant Ford schrapt begin volgend jaar ongeveer duizend banen in zijn fabriek in Keulen, maakte het bedrijf dinsdag bekend. Als reden wordt de lage vraag naar elektrische auto's genoemd.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - Rusland wil beslag leggen op bezittingen van de zakenman Denis Sjtengelov, die een fortuin opbouwde met snacks en in Nederland groentebedrijf HAK kocht. Volgens openbaar aanklagers in Rusland steunt Sjtengelov de strijdkrachten van Oekraïne, waarmee Rusland in oorlog is. Ze willen van de rechter in Moskou toestemming voor de inbeslagname van bezittingen van zijn voedingsmiddelenbedrijf KDV.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM schrapt woensdag ongeveer honderd vluchten vanwege de staking bij het grondpersoneel. Duizenden passagiers zijn omgeboekt naar de eerstvolgende beschikbare vlucht. Dit meldt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij dinsdag, nadat op de website van Schiphol al te zien was dat vele tientallen KLM-vluchten zijn geannuleerd.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse automaker Jaguar Land Rover (JLR) heeft nog altijd last van de zware cyberaanval begin deze maand. JLR, eigendom van het Indiase Tata Motors, heeft de productiestop verlengd tot 24 september.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - TikTok wordt in de Verenigde Staten mogelijk gekocht door een consortium van bedrijven met onder meer softwarebedrijf Oracle. Het populaire socialemediaplatform kan dan blijven bestaan in de VS als het maandag bereikte 'raamwerkakkoord' is afgerond. Dit melden ingewijden aan CBS News.
2 uur geleden