Chipmachinemaker ASML na resultaten bij schaarse winnaars in AEX
AMSTERDAM (ANP) - ASML behoorde woensdag tot de kleine groep van winnaars in de hoofdindex op het Damrak. De chipmachinemaker wist de omzet afgelopen jaar flink op te voeren dankzij de aanhoudend sterke vraag naar zijn machines, en rekent voor dit jaar op een verdere omzetgroei van meer dan 25 procent. Het aandeel stond een groot deel van de dag in de min, maar sloot uiteindelijk 0,2 procent hoger.
Topman Peter Wennink van ASML wees wel op het risico dat het bedrijf minder chipapparaten aan China mag verkopen. ASML is de enige ter wereld die de geavanceerdste EUV-machines maakt die nodig zijn voor de productie van de modernste chips. Die machines mag ASML niet aan China leveren en als het aan de Amerikanen ligt gaat dat ook gelden voor de vorige generatie machines. Nederland ligt echter dwars en ondanks een bezoek van premier Mark Rutte aan het Witte Huis is er volgens Wennink nog niets veranderd.
De algehele stemming op de Europese beurzen leek wat terughoudend, onder meer door de tegenvallende vooruitzichten van de Amerikaanse softwaremaker Microsoft. Die zorgden voor extra koersdruk in de techsector. Ook laaide de vrees voor verdere renteverhogingen om de inflatie te bestrijden, weer op.
Chipfabrikanten
Zo leverden chipfabrikanten ASMI en Besi ook in, respectievelijk met 1,4 en 2,4 procent, waarmee beide bedrijven de winst van een dag eerder voor een deel weer inleverden. Dat gold ook voor JDE Peet’s, het moederbedrijf van Douwe Egberts. Het koffieconcern verloor 4,5 procent, nadat het dinsdag tussen de sterkste stijgers stond.
De AEX-index eindigde de handelsdag met een min van 0,7 procent op 741,34 punten. De MidKap ging 1 procent omlaag tot 999,90 punten. Op de beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs werden verliezen tot 0,2 procent op de koersenborden gezet.
EasyJet
Luchtvaartmaatschappij easyJet steeg in Londen met bijna 10 procent. Het bedrijf verhoogde zijn winstverwachting, waar beleggers positief op leken te reageren. Zo verwerkte de budgetmaatschappij onder meer een recordaantal boekingen rond de jaarwisseling. De hoge inflatie lijkt daarmee weinig impact te hebben op vakantieplannen van klanten.
De euro was 1,0893 dollar waard, tegen 1,0904 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1,1 procent tot 81,03 dollar en Brentolie werd 0,7 procent duurder op 86,77 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
4 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.
7 uur geleden