Chipmachinemaker ASML na resultaten bij schaarse winnaars in AEX
AMSTERDAM (ANP) - ASML behoorde woensdag tot de kleine groep van winnaars in de hoofdindex op het Damrak. De chipmachinemaker wist de omzet afgelopen jaar flink op te voeren dankzij de aanhoudend sterke vraag naar zijn machines, en rekent voor dit jaar op een verdere omzetgroei van meer dan 25 procent. Het aandeel stond een groot deel van de dag in de min, maar sloot uiteindelijk 0,2 procent hoger.
Topman Peter Wennink van ASML wees wel op het risico dat het bedrijf minder chipapparaten aan China mag verkopen. ASML is de enige ter wereld die de geavanceerdste EUV-machines maakt die nodig zijn voor de productie van de modernste chips. Die machines mag ASML niet aan China leveren en als het aan de Amerikanen ligt gaat dat ook gelden voor de vorige generatie machines. Nederland ligt echter dwars en ondanks een bezoek van premier Mark Rutte aan het Witte Huis is er volgens Wennink nog niets veranderd.
De algehele stemming op de Europese beurzen leek wat terughoudend, onder meer door de tegenvallende vooruitzichten van de Amerikaanse softwaremaker Microsoft. Die zorgden voor extra koersdruk in de techsector. Ook laaide de vrees voor verdere renteverhogingen om de inflatie te bestrijden, weer op.
Chipfabrikanten
Zo leverden chipfabrikanten ASMI en Besi ook in, respectievelijk met 1,4 en 2,4 procent, waarmee beide bedrijven de winst van een dag eerder voor een deel weer inleverden. Dat gold ook voor JDE Peet’s, het moederbedrijf van Douwe Egberts. Het koffieconcern verloor 4,5 procent, nadat het dinsdag tussen de sterkste stijgers stond.
De AEX-index eindigde de handelsdag met een min van 0,7 procent op 741,34 punten. De MidKap ging 1 procent omlaag tot 999,90 punten. Op de beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs werden verliezen tot 0,2 procent op de koersenborden gezet.
EasyJet
Luchtvaartmaatschappij easyJet steeg in Londen met bijna 10 procent. Het bedrijf verhoogde zijn winstverwachting, waar beleggers positief op leken te reageren. Zo verwerkte de budgetmaatschappij onder meer een recordaantal boekingen rond de jaarwisseling. De hoge inflatie lijkt daarmee weinig impact te hebben op vakantieplannen van klanten.
De euro was 1,0893 dollar waard, tegen 1,0904 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1,1 procent tot 81,03 dollar en Brentolie werd 0,7 procent duurder op 86,77 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/RTR/AFP/BELGA) - Rusland heeft de toegang tot Roblox geblokkeerd. Volgens communicatiewaakhond Roskomnadzor verspreidt het Amerikaanse onlinegamingplatform extremistische inhoud en "LGBT-propaganda". Kinderen zouden seksueel worden lastiggevallen en er zouden intieme foto's van hen worden afgetroggeld.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse autobouwers wonnen woensdag aan beurswaarde op Wall Street. De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen die voormalig president Joe Biden vorig jaar had vastgesteld, drastisch te verlagen. Dit is de nieuwste poging in Washington om het voor autofabrikanten gemakkelijker te maken benzineauto's te verkopen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen voor auto's, die toenmalig president Joe Biden vorig jaar vaststelde, drastisch te verlagen. Fabrikanten mogen daardoor auto's maken die minder zuinig zijn.
3 uur geledenDEURNE (ANP) - De noodlijdende bussenfabrikant Ebusco heeft van een groep aandeelhouders een overbruggingskrediet van 5,1 miljoen euro gekregen. Daarmee kan het bedrijf uit Deurne de levering van elektrische bussen voorlopig veiligstellen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is woensdag met winsten de handel uitgegaan. Beleggers leken zich op te trekken aan nieuwe signalen dat de Amerikaanse centrale bank binnenkort de rente verder gaat verlagen. Dat wordt als gunstig beschouwd omdat het lenen goedkoper maakt, de consumptie stimuleert en aandelen aantrekkelijker maakt dan sparen of obligaties.
7 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De financiële opsporingsdienst FIOD heeft twee personen opgepakt in een nieuw onderzoek naar mogelijke sanctieovertredingen door scheepsbouwer Damen. Dit bevestigen ingewijden aan het ANP.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Cryptoaandelen zoals Coinbase, Strategy en Bit Digital hoorden woensdag bij de winnaars op Wall Street, terwijl bitcoin bijna 4 procent herstelde en de hoogste stand in weken bereikte. De grootste cryptomunt ter wereld zakte maandag nog 6 procent. Dat was de grootste prijsdaling sinds maart. Inmiddels staat de bitcoin weer op bijna 93.000 dollar, omgerekend 80.000 euro.
10 uur geleden